موضوع جمعیت و تحدید نسل از جمله مواردی است که مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بارها به آن اشاره نموده و از جمله دغدغه‌های مهم رهبری است.

به گزارش لرستان خبر، موضوع جمعیت و تحدید نسل از جمله مواردی است که مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بارها به آن اشاره نموده و از جمله دغدغه‌های مهم رهبری است.

 

همزمان با هشدار مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران در حوزه‌های مختلف نیز به این مقوله پرداخته‌اند.

 

مقام معظم رهبری کار کارشناسی بدون شعارزدگی را در زمینه افزایش جمعیت متذکر شده و می‌فرماید:

 

یعنی ما نمی‌خواهیم این قضیّه را با شعار و با «صلوات بفرستید تمام بشود» و مانند اینها پیش ببریم؛ می‌خواهیم مسئله به شکل عمیق و علمی حل بشود؛ گره‌های ذهنی‌ای که وجود دارد باز بشود، حقیقت قضیّه روشن بشود و به اعتقاد من ما می‌توانیم این کار را بکنیم؛ یعنی متفکّرین ما و صاحبان دانشِ مرتبط با مسئله‌ی جمعیّت – در هر بخشی از بخشها – می‌توانند در این زمینه منطق صحیح و قابل قبولی را ارائه کنند. فرهنگ‌سازی در این مسئله مثل خیلی از مسائل دیگر اجتماعی، حرف اوّل را می زند؛ باید فرهنگ‌سازی بشود که متأسّفانه امروز این فرهنگ‌سازی نیست.

 

در جایی دیگر ایشان به ضرورت تصمیم‌گیری سریع در این مورد اشاره می‌فرماید:

 

یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می‌کند، تن او می‌لرزد، این مسئله‌ی جمعیت است؛ من با آقای دکتر روحانی هم مفصل صحبت کردیم؛ مسئله‌ی جمعیت را جدی بگیرید؛ جمعیت جوان کشور دارد کاهش پیدا می‌کند. یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست. یعنی مسئله‌ی جمعیت از آن مسائلی نیست که بگوییم حالا ده سال دیگر فکر می‌کنیم؛ نه، اگر چند سال بگذرد، وقتی نسلها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست.

 

مقام معظم رهبری در این فرمایشات که حدود سه ماه پس از روی کار آمدن دولت در تاریخ۱۹/۹/۱۳۹۲ ایراد نمودند اشاره می‌کند که وقتی انسان به عمق این مسئله فکر می‌کند تنش می‌لرزد، که این جمله تاکیدی بر این نکته است که افزایش جمعیت از دغدغه‌های مهم رهبری است .

 

باید گفت مسئولین کشورمان متاسفانه چندان توجهی به این مسئله ندارند و اگر هم از برنامه‌های آنها باشد از برنامه‌های دست چندم آنها به شمار می‌رود.

 

4

 

برگزاری همایش، دادن شعار و از این گونه موارد شاید در فرهنگ‌سازی اندکی موثر باشد(شاید) اما باید مسئولین باید دنبال برنامه‌ریزی عمیق مقابله با این معضل باشند.

 

موضوع کاهش و پیر شدن جمعیت تنها مختص به کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای دنیا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند در برخی کشورها به دلیل کاهش جمعیت خصوصا جمعیت جوان و نیروی کار حتی برای مهاجرینی که به این کشورها مهاجرت نموده اند تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شده است.

 

کشورهای مختلف برای مقابله با این موضوع راهکارهی خوب و بعضا جالبی ارائه نموده‌اند که از جمله مسائل فراوانی که به آن پرداخته‌اند مسائل تشویقی برای خانواده‌هاست به عنوان مثال در کشورهای زیر می توان به این موارد اشاره نمود:

 

روسیه: خانه‌ای برای فرزند سوم

 

جمعیت کشور روسیه ۱۴۳ میلیون نفر و رشد جمعیت آن منفی است. بعد از روی کار آمدن پوتین در کشور روسیه سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت بیش از پیش قوت گرفت. دولت این کشور برای تولد فرزند سوم یک خانه به پدر و مادر نوزاد هدیه می‌دهد. همچنین مادری که دارای فرزند می‌شود می‌تواند۹ هزار و ۶۰۰ دلار کمک هزینه دریافت کند.

 

ژاپن: خوشبختی با کودوموتیت

 

 

 

ژاپن یکی از پیرترین کشور‌های جهان است که نرخ رشد جمعیت آن ۰/۰۳- درصد استبرای همین برای بهبود وضعیت هرم جمعیتی در این کشور، قانونی به نام « کودوموتیت» وضع شد که طبق این قانون، خانواده‌هایی که فرزند تا سن ۱۵ سال دارند ماهانه تا ۱۳ هزار ین کمک مالی دریافت می‌کنند. همچنین پدر و مادر یک به یک می‌توانند با دریافت نصف حقوق خود تا سقف تعیین شده به مرخصی بروند و این درحالی است که بعد از آن می‌توانند بدون هیچ تغییر به کار قبلی خود بازگردند.

 

فرانسه: سالی ۱۰۰۰ یورو و البته سبد کالا

 

جمعیت کشور فرانسه حالا از مرز ۶۷ میلیون گذشته است و میزان موالید آن بیشتر از باقی کشور‌های اروپایی است. با این حال دولت فرانسه امکانات رفاهی زیادی را برای بچه‌دار شدن خانواده‌ها در نظر گرفته است. مادران فرانسوی درصورت بچه دار شدن ۱۶ هفته مرخصی با حقوق و مزایای کامل دارند. پس از این دوره والدین می‌توانند به مرخصی سه ساله و بدون حقوق بروند و بعد از آن بدون هیچ محدودیتی به شغل قبلی‌شان بازگردند. در فرانسه خانواده ها در صورت داشتن فرزند سوم مبلغ ۱۰۰۰ یورو دریافت می‌کنند. همچنین دولت تضمین می‌کند که از خانواده برای تامین مخارج فرزندان از سنین کودکی برای پیش دبستانی تا مدرسه و دانشگاه حمایت مالی کنند. اگر خانواده‌ها برای تولد فرزندشان خدمتکار استخدام کنند، دولت بخشی از این هزینه را می‌پردازد. از دیگر سیاست‌های افزایش جمعیت در کشور فرانسه می‌توان به اختصاص سبد کالا و کاهش مالیات اشاره کرد.

 

ایرلند: تا ۱۴۲۲ یورو حقوق ماهیانه

 

ایرلند کشوری ۴ میلیون نفر است که با نرخ رشد جمعیت ۲/۲۵ درصدی و نرخ موالید ۲/۰۲ فرزند به ازای هر زن در شمال غرب اروپا قرار دارد. از سیاست‌های جمعیتی این کشور می‌توان به اختصاص حقوق ماهیانه به والدین براساس تعداد فرزندان اشاره کرد که به برای تک فرزند۱۵۰ یورو، دو فرزند ۳۰۰ یورو، سه فرزند ۴۸۷ یورو، چهار فرزند ۶۷۱ یورو، پنج فرزند ۸۶۱ یورو، شش فرزند ۱۰۴۸ یورو، هفت فرزند ۱۲۳۵ یورو و هشت فرزند ۱۴۲۲ یورو است

 

سوئد:ماهی ۲۱ میلیون تومان برای فرزند چهارم

 

کشور سوئد کشور کم جمعیتی است. در این کشور مرخصی والدین ۱۵ ماه است و آنها اجازه دارند بعد از این مدت تا ۸ سالگی کودکشان به طور متناوب مرخصی بگیرند و در زمان مرخصی، ۸۰ درصد حقوق خود معادل ۴۸۰ روز کاری بهرمند شوند. همچنین خانواده‌هایی که بعد از ۳۰ ماه برای فرزند بعدی اقدام می‌کنند، از امکانات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. دولت سوئد به ازای هر کودکی که متولد می‌شود تا سن ۱۶ سالگی کمک هزینه مشخص و بلاعوضی به خانواده پرداخت می‌کند. میزان این مبلغ ماهیانه برای یک کودک در حدود یک هزار و ۵۰ کرون، دو کودک ۲ هزار و ۲۰۰ کرون، سه کودک ۳ هزار و ۶۰۰ ‌کرون و چهارکودک ۵ هزار و ۵۰۰ کرون (حدود ۲۱ میلیون تومان) تعیین شده است.

 

آلمان: وزارت خانواده و ۱۴ ماه مرخصی

 

زنگ هشدار جمعیتی در آلمان خیلی وقت است که به صدا در آمده، از این رو آلمان دروازه‌های کشورش را رو به مهاجرین باز کرده تا بتواند اقتصادش را روی پا نگهدارد. چند سال پیش که میانگین تعداد بچه‌های خانواده در این کشور به ۱/۳ فرزند برای هرخانواده رسید. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان حقوق قابل ملاحظه‌ای را برای مادرانی که خودشان مسئولیت مراقبت از فرزندشان را برعهده می‌گیرند در نظر گرفت. همچینی وزیر امور خانواده آلمان چندی قبل دنبال طرحی بود که به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها اجازه دهد برای نگهداری از نوه‌هایشان مرخصی بدون حقوق بگیرند و در خانه بمانند. همچنین پدر و مادر می‌توانند تا ۱۴ ماه به مرخصی بروند و بعد از آن بدون هیچ مشکلی به شغلشان بازگردند. دولت آلمان برای افزایش نسل، به مهاجرانی که فرزندشان تا ۱۷ سالگی در این کشور تحصیل کرده‌است کمک هزینه‌های تحصیلی پرداخت نماید و با سبد‌های حمایتی خود به این خانواده ها کمک مالی کند.

 

انگلستان: ۳ سال مرخصی با حقوق برای مادران

 

این کشور جمعیتی ۵۳ میلیونی دارد. از سیاست‌های این کشور در راستای افزایش جمعیت، اختصاص ۵۲ هفته مرخصی زایمان برای زنان که ۳۹ هفته آن با حقوق است به این صورت که ۶ هفته اول مرخصی با ۹۰ درصد حقوق است و مابقی آن حداقل دستمزد برای پرداخت است. در انگلستان برای خانواده‌ دارای فرزند حقوق هفتگی درنظر گرفته شده که فرزند اول ۲۰/۳ پوند و برای هر فرزند اضافه‌تر ۱۳/۴ پوند پرداخت می‌شود.

 

نروژ: بچه دارها در اولویت خدمات

 

این کشور با جمعیتی ۵ میلیونی و نرخ رشد ۱/۳ درصدی است. نروژ مدتهاست به فکر افزایش جمعیت است و از این رو سیاست‌های اجتماعی را مبتنی بر این موضوع طراحی کرده‌است. سیاست‌های این کشور نه فقط در خصوص افزایش جمعیت بلکه بیشتر حمایت از کودکان تازه متولد شده و وضعیت رفاهی آنان است. تخفیف ساعات کاری به همراه دریافت مزایای شغلی برای والدین، تصویب قوانینی در زمینه ایجاد مراکز رفاهی و حمایتی برای مراقبت روزانه از کودکان از سیاست‌های کشور نروژ برای افزایش جمعیت و میل هرچه بیشتر خانواده‌ها به فرزند آوری است.

 

همان‌طور که می بینیم بسیاری از کشورها از سال‌ها قبل به این فکر افتاده‌ و برای مقابله با این معضل دست به کار شده‌اند. اما مسئولین و دولت‌مردان کشورمان چندان به این مسئله اهمیت نمی‌دهند و نه تنها به خانواده‌هایی که صاحب فرزند می‌شوند کمکی نمی‌شود حتی بسیاری از سیاست‌های تشویقی و حمایتی در امر ازدواج که از سال‌های دور در کشورمان رایج بوده هم به درستی اجرا نمی شود از جمله مسائلی که می‌توان به آن اشاره نمود و بارها و باره در اخبار . گزارش‌های مختلف مورد نقد قرار گرفته بحث وام ازدواج است که زوج‌های جوان برای دریافت این تسهیلات با مشکلات فراوانی مواجه هستند و گاهی بر اثر سنگ اندازی بانک‌ها بی‌خیال آن می شوند یا در امر مرخصی زایمان و بسیاری موارد دیگر.

 

امیدواریم مسئولین کشورمان این مسئله را در اولویت‌های خود قرار داده و از شعار دادن و امور نمایشی در این قضیه بپرهیزند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات