رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور:

لرستان خبر: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور گفت: متأسفانه مسأله بسیار مهم فرهنگ را در سطح کشور در حد یک وزارت خانه تقلیل داده اند و فعالیت های اندک فرهنگی را به بهانه کمبود اعتبارات توجیه می کنند.

به گزارش لرستان خبر از خرم آباد، حسن بنیانیان امروز در دومین کارگاه پیوست نگاری فرهنگی که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور اساتید بسیج دانشگاه های لرستان و دیگر اساتید دانشگاه های کشور به میزبانی سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور و مراکز استانی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه پروژه های عظیمی در کشور ایجاد می شوند بی آنکه عواقب و آسیب های ناشی از این پروژه پیش بینی شده باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه باید برای بخش های مختلف پیوست فرهنگی تعریف شود افزود: دلارهای نفتی ایران در طرح هایی که غیر علمی و فاقد پیوست فرهنگی هستند به هدر می رود به عنوان نمونه، 72 فرودگاه در کشور ساخته ایم اما تنها 34 فرودگاه توجیه اقتصادی داشته اند ولی در مابقی آن ها باید کلی هزینه شود تا چند نفر مسافر جابجا شوند.

 

بنیانیان با بیان اینکه پیوست فرهنگی به دنبال این است که ظرفیت عظیم دین را با علم تلفیق کند افزود: به عنوان نمونه، اینکه انتظار داشته باشیم مردم در فضایی که روزانه با اختلاس های چند هزار میلیاردی مالیات پرداخت کنند این انتظار نابجایی است و با این حال در درجه اول اگر می خواهیم که مردم مالیات بپردازند باید فساد در کشور ریشه کن شود.

 

وی اظهار کرد: سیستم مالیاتی کشور مردم را وادار به دروغگویی می کند و از طرف دیگر در سازمان تبلیغات هزینه می کنیم تا مردم راستگو شوند و این در حالی است که می توانیم سیستم مالیاتی را اصلاح کنیم تا مردم هم مجبور نباشند که برای مالیات ندادن دروغ بگویند و اینجاست که ضرورت تدوین پیوست فرهنگی در این حوزه مشخص می شود.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با اشاره به اینکه با نرم هایی که در کشور رواج پیدا کرده اند سبب رواج بدحجابی شده ایم، افزود: چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که زنان ما لباس هایی غیر از لباس های نامناسبی که در پشت ویترین  مغازه ها عرضه می شوند را استفاده کنند و با این حال می آییم و گشت های ارشاد راه اندازی می کنیم، مردم در چنین وضعیتی دچار تعارض می شوند.

 

وی تدوین پیوست فرهنگی دانشگاه ها را یکی از مهمترین رسالت های اساتید بسیجی دانست و گفت: اگر اساتید بسیجی در تدوین پیوست فرهنگی دانشگاه های خود موفق عمل کنند آنگاه، صلاحیت تدوین پیوست فرهنگی استان های خود را نیز دارند.

 

بنیانیان افزود: با تدوین پیوست های فرهنگی دانشگاه ها می توانیم مدیران دانشگاه ها را که یک سکولاریسم پنهان در ذهن آن ها وجود دارد نجات دهیم.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه رئیس دانشگاه نسبت به قیامت دانشجو مسئول است، گفت: هدف ما از اجرای پیوست فرهنگی این است که می خواهیم تغییرات فرهنگی را مدیریت کنیم و آن را با تاسی از منابع دینی و تجربه بشری به سمت و سوی فرهنگ مطلوب سوق دهیم.

 

بنیانیان عنوان کرد: اگر امروز در کشور توسعه رخ نمی دهد به این دلیل است که استانداران ما در رشته های مهندسی تحصیل کرده اند و تمام معاونان و مشاوران خود را نیز از رشته های مهندسی اتخاب می کنند و در مورد مسائل فرهنگی و دیگر مسائل اظهار نظر می کنند و نهایتا کار به اینجا می کشد که عده ای می گویند دولت نباید در فرهنگ مداخله کند در حالی که همین حرف عین مداخله در فرهنگ است.

 

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم این است که فرهنگ را در حد یک وزارت خانه تقلیل داده اند تصریح کرد: در چنین شرایطی شاهدیم که با بهانه های مختلف مانند کمبود بودجه و اعتبار بخش های بزرگی از اسلام حذف می شود و تنها به برگزاری چندین جشنواره و امثال آن بسنده می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات