روز پنجشنبه /

لرستان خبر: مراسم سالگرد هنرمند فقید لرستانی محمد حسن قهرمانی روز پنج شنبه مورخ 16/3/93 از ساعت 15 الی 17 بعدازظهر در قطعه هنرمندان آرامستان صالحین شهرستان خرم آباد برگزار می شود.

لرستان خبر، مراسم سالگرد هنرمند فقید لرستانی محمد حسن قهرمانی روز پنج شنبه مورخ 16/3/93 از ساعت 15 الی 17 بعدازظهر در قطعه هنرمندان آرامستان صالحین شهرستان خرم آباد برگزار می شود.

 

زنده‌یاد محمد‌حسن  قهرمانی ‌چگنی بهار سال 1351 در روستای سراب ناوه‌ کش شهرستان چگنی لرستان متولد و در دامان سبز آن پرورش یافت.

 

وی آشنایی با فنون و رموز موسیقی را از سال 1375 زیر نظر علی ‌رضا حجتی‌، محمدرضا کریمی و محمد میرزاوندی آغاز نمود‌.

 

مرحوم قهرمانی برای اولین بار در سال 1380 تصنیف‌های روز وصل و حسرت دیدار را به آهنگ ‌سازی علی ‌رضا حجتی در کنسرتی به مناسبت بزرگ‌ داشت بهمن اسکینی و محمد میرزاوندی اجرا کرد.

 

وی سال 1385 از تجربیات استاد شهرام کیمیایی بهره برد و آهنگی را به نام عیدانه (‌عید آوما‌) با آهنگ‌سازی و تنظیم ایشان اجرا نمود‌.

 

سال 1390 اولین آلبوم مرحوم محمد‌حسن  قهرمانی با آهنگ‌سازی و تنظیم باقر بیرانوند به نام "روز جگایی" با صاحب امتیازی شرکت صوتی ‌تصویری "نوای زاگرس" وارد بازار شد‌.

 

مرحوم قهرمانی سال 1391 تصنیف قدیمی "سیت بیارم" با پیش ‌درآمد آواز ماهور با کمانچه محمد ظفری و پیانو پرویز بسطامی را تهیه و در اواخر همان سال ترانه نام عیدانه ‌(‌عید آوما‌) را با کمانچه علی سپهوند و تنبک و سنتور علی ‌رضا سپهوند و صدابرداری سیامک سلاطی بازسازی و اجرا نمود.

 

وی از خوانندگان جوان و با‌ اخلاق این دیار بود که با عمر کوتاه هنری خود خوش درخشید، محمدحسن انسانی پر‌شور و نشاط بود و به هنر دیار خود عشق می‌ورزید.

 

امرار و معاش زندگی مرحوم قهرمانی و اعضای خانواده‌اش از راه لوله‌کشی گاز اماکن خانگی حاصل می‌شد.

 

روز پنج‌شنبه 17مرداد‌ماه 1392 حین انجام عملیات گاز‌کشی، دچار برق گرفتگی شد و در سن 41 سالگی سرای خاکی را بدرود گفت و به دیار باقی شتافت.

 

پیکر این هنرمند به طور باشکوهی با حضور هنرمندان و برخی مسئولان، صبح روز شنبه 19 مرداد ماه از محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تشییع و در قطعه هنرمندان آرامستان صالحین خرم‌آباد به خاک سپرده شد‌.

 

زنده‌ یاد قهرمانی اجرای متعددی در صدا و سیمای مرکز لرستان‌(شبکه افلاک) داشت و تازه مردم تازه با وی و هنرش آشنا می‌شدند که دست نامهربان روزگار، خیلی زود ستاره‌ای دیگر از آسمان هنر لرستان را به بی‌کران‌ها پرواز داد، انگار سرنوشت قهرمانی با روز جگایی گره خورده بود!

 

از زنده‌یاد محمد قهرمانی پسری به نام یاسین به یادگار مانده که هم‌اکنون 7 سال دارد و نزد مادرش زندگی می‌کند، یاسین همیشه بهانه پدر را می گیرد و جدایی زودهنگام او را باور ندارد.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات