امشب در دانشگاه لرستان/

معاونت فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان گفت:سهیل کریمی امشب راس ساعت 21 در آمفی تئاتر دانشگاه اقتصاد دانشگاه لرستان حضور می یابد و علاوه بر پخش مستندی از آثارش در مورد تحولات منطقه و وضعیت جهان اسلام سخنرانی خواهد داشت

جبار امرایی در گفت و گو با لرستان خبر اظهار کرد: پخش مستند شیعه کشی در پاکستان امشب در دانشگاه لرستان با حضور مستندساز این اثر صورت می گیرد.

 

امرایی افزود: سهیل کریمی امشب راس ساعت 21 در آمفی تئاتر دانشگاه اقتصاد دانشگاه لرستان حضور می یابد و علاوه بر پخش مستند "زخم پیوار"  که در مورد شیعه کشی در پاکستان ساخته شده، در مورد تحولات منطقه و وضعیت جهان اسلام سخنرانی خواهد داشت.

 

سهیل کریمی از مستند سازان جوان کشورمان است که متولد سال ١٣٥١ روستای «حصارزیرک» شهرستان شهریار است.

 

اولین باری که نام سهیل کریمی به صورت جدی برسر زبان ها افتاد در جریان اسارت ایشان و سعید ابوطالب بود که در سال 1382 که برای ساخت مستندی به عراق سفر کرده بودند توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شدند و مدت 126 روز  را با شکنجه های فراوان در اسارت دژخیمان آمریکایی بودند.

           88913_140

سهیل کریمی پس از آزادی به ادامه حرفه خود که مستند سازی بود ادامه داد و به ویژه در سال های پس از بیداری اسلامی مستندهای زیبا، جالب و روشنگرانه ای تولید نمود.

 

مستند "شکست هیمنه" به کارگردانی سهیل کریمی روایتی مستند از بازداشت 8 کماندوی ویژه نیروی دریایی انگلیس توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آبهای خلیج فارس است. این مستند در خردادماه 1383 هنگام دستگیری 8 کماندوی متجاوز نیروی دریایی انگلیس در دهانه اروند رود (آب های سرزمینی ایران) تصویربرداری شده است. از آنجایی که رسانه ها و مسئولان کشورهای غربی بر شکست ناپذیری نیروهای "رویال مارینز" یا همان تفنگداران دریایی انگلیس تبلیغ فراوانی کرده بودند، پخش صحنه های خلع سلاح این نیروها در مستند یاد شده، ضعف نظامیان انگلیسی را به نمایش گذاشت و بر ابهت ایران اسلامی افزود.

 

از دیگر مستندهای سهیل کریمی "زخم پیوار" است که به صورت مستقیم مظلومیت شیعیان پاراچنار پاکستان را که از طرف طالبان، گروه های وهابی و ارتش پاکستان مورد حمله قرار دارند را نشان داده است. وی این سفر پرمخاطره را آبان ماه 1389 به همراه گروهش به آن منطقه انجام داده بود. سهیل کریمی برای شکستن بایکوت خبری و محاصره رسانه‌ای منطقه جنگ‌ زده پاراچنار، علی‌رغم تمامی مشکلات و ابهامات، در نهایت با تلاش ستودنی به این دیار فراموش شده سفر کرد و پس از چندی اقامت در حلقه محاصره وهابیون، با کوله باری از ناگفته‌ها، به ایران اسلامی بازگشت تا زبان گویای برادران مصیبت‌زده اما مقاوم شیعه در پاراچنار باشد.

 

سهیل کریمی درباره سفر خود به پاراچنار گفت: «به نظر من پاراچنار چکیده همه آن چیزهایی است که در انقلاب، آرمان ما بود، مظلومیت، حماسه، فدا شدن برای اهل بیت، تلاش برای انقلاب اسلامی، دغدغه آرمان فلسطین را داشتن و .... مجموعه این ارزش‌ها را در پاراچنار دیدم.»

                        13910317000410_PhotoA

یکی از مستند ها که با اقبال فراوانی از سوی رسانه ها و مخاطبان همراه شد مستند "فتنه شام" در مورد تحولات سوریه بود که فروردین 1391 مراحل ساخت آن در سوریه شروع شد  در این مستند 70 دقیقه ای به بررسی تحولات و طرفین درگیری در شهرهای مختلف سوریه پرداخته می شود در این مستند حدود 40 مصاحبه با طرفین درگیری انجام شده است.

 

سهیل کریمی و گروهش در سال 1392 دوباره در سوریه حضور یافتند و ساخت سه مستند ما چند نفر، همه بچه‌های سید اعلا و مستند  زیتون تلخ ماحصل این سفر بود.

 

 

 

از دیگر مستندات سهیل کریمی مستند "مذاکره" است که موضوع این مستند در مورد مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 است این مستند در پنج قسمت 30 دقیقه‌ای و یک فیلم 75دقیقه‌ای مستقل برای مرکز سیما فیلم تولید می‌شود و ساخت آن از خرداد 1391 آغاز شده است.

             IMAGE634644073500869563

سهیل کریمی درمورد این مستند می گوید: تلاش کرده‌ام در این مستند، مذاکرات ایران با1+5 را بررسی و ضعف و قوت آن را منتقدانه مطرح کنم. به همین دلیل هم به متن مذاکرات پرداخته‌ام و هم به حواشی آن و با متخصصان و کارشناسان بسیاری هم گفت‌وگو کردم.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات