گزارش لرستان خبر از جزییات نمایشگاه بزرگ کتاب لرستان

نمایشگاه کتاب لرستان در حالی برگزار شد که نیاز است مسئولان امر نقاط ضعف و قوت آن را جستجو کرده تا برای نمایشگاه های آینده در برگزاری چنین نمایشگاه هایی روی نقاط مثبت آن تاکید بیشتری صورت گیرد و سعی نمایند نکات منفی آن را تا حد توان برطرف نمایند.

به گزارش لرستان خبر، نمایشگاه کتاب لرستان در حالی برگزار شد که نیاز است مسئولان امر نقاط ضعف و قوت آن را جستجو کرده تا برای نمایشگاه های آینده در برگزاری چنین نمایشگاه هایی روی نقاط مثبت آن تاکید بیشتری صورت گیرد و سعی نمایند نکات منفی آن را تا حد توان برطرف نمایند.

برپایی نمایشگاه کتاب از جنبه های مختلف می تواند فواید فراوانی به همراه داشته باشد به شرطی که مسئولین برگزاری بتوانند با برنامه ریزی صحیح امکان استفاده هرچه بهتر مخاطبان استان را از این گونه نمایشگاه ها فراهم نمایند.

در این گزارش سعی داریم به برخی نکات ضعف و مثبت این نمایشگاه بپردازیم.

 

نمایشگاه کتاب لرستان

 

اهداف نمایشگاه کتاب

 

برگزاری یک نمایشگاه کتاب می تواند برای یک استان از چند جهت مثمر ثمر باشد.

اول این که برگزاری نمایشگاه و اتفاقات اطراف آن در رشد کتابخوانی جامعه موثر باشد و در ترغیب افراد به مقوله کتاب و کتابخوانی تاثیر گذار باشد.

 

اهمیت دوم نمایشگاه کتاب تاثیر آن در کمک به توزیع کتاب در جامعه است و برگزاری نمایشگاه های کتاب با حجمی از کتبی که در نمایشگاه حاضر می شوند می تواند برای افرادی که امکان دسترسی به کتب خاص را ندارند این امر را امکان پذیر نماید.

 

از تاثیرات دیگر نمایشگاه کتاب آشنایی با تازه های نشر است و معمولا انتشارات مختلف با آوردن تازه های خود آنها را در اختیار مخاطب قرار می دهند.

 

کتاب لرستان

 

ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب لرستان

 

در نمایشگاه کتاب لرستان 370 ناشر در حوزه های مختلف حضور داشتند که از نظر کمی قابل ملاحظه است به ویژه که نسبت به نمایشگاه های قبلی که در لرستان برگزار می شد از لحاظ کمی بسیار بهتر شده است اما این که آیا این ناشران با تمام توان و ظرفیت خود در نمایشگاه حضور داشته اند جای بحث است خصوصا که دیده می شد معدود ناشران برجسته کشور که در این نمایشگاه حضور داشتند فقط به حضور نماینده استانی خود در لرستان بسنده کرده بودند و در میان کتب آنها کتاب های پرفروش و تازه های نشر کمتر دیده می شد.

 

لرستان

 

ارتباط ناشران و نویسندگان

 

در بالا ذکر شد که معدود ناشران برجسته ای که در این نمایشگاه حضور داشتند به فرستادن نماینده ای بسنده کرده بودند که ضعف عمده این مطلب را در ارتباط بین نویسندگان و ناشران جستجو کرد.

 

بی شک یکی از فواید نمایشگاه های کتاب دسترسی نویسندگان به ناشرانی است که می توانند در چاپ آثار آنها را کمک کنند و ارتباط گیری در حاشیه این نمایشگاه بسیار مهم است که متاسفانه با عدم حضور مسئولین انتشارات در نمایشگاه لرستان این امر میسر نشد.

 

نمایشگاه

 

تضعیف کتابفروشی های استانی

 

یکی از انتقاداتی که به نمایشگاه های کتاب همیشه و در تمامی استان ها وارد می شود تضعیف کتابفروشی ها است.

این کتابفروشی ها به خصوص در استان هایی مانند لرستان که مردم از سطح درآمد بالایی برخوردار نیستند به خودی خود با رکود مواجه هستند و به ناچار به فروش نوشت افزار و کتب درسی روی آورده اند و با برگزاری این نمایشگاه ها بیش از بیش تضعیف می شوند.

برای رفع این مشکل می توان دعوت از این کتاب فروشی ها به نمایشگاه و اعطای تسهیلات ویژه و سهیم کردن آنها در این بازار کتاب است که متاسفانه در نمایشگاه کتاب لرستان این کتابفروشی ها به صورت کاملا محدود دیده می شدند.

 

تسهیلات برای ناشران حاضر در نمایشگاه

 

خوشبختانه نمایشگاه کتاب لرستان در زمینه امکانات و تسهیلات ویژه برای ناشران خوب عمل کرد و بسیاری از ناشرانی که که در این نمایشگاه حضور داشتند از این امر راضی بودند و حتی این امکانات را نسبت به سایر استان هایی که در ماه های اخیر اقدام به برگزاری نمایشگاه کرده اند  بهتر می دانستند که این امر جای تقدیر دارد .

از جمله این تسهیلات می توان به اختصاص محل اسکان سرویس ایاب و ذهاب و ... اشاره نمود.

 

کتاب ها

 

امکانات ویژه برای خریداران

 

مسئولان برگزاری نمایشگاه از لحاظ تبلیغات قبل و حین برگزاری نمایشگاه راضی کننده عمل کردند و  چه در سطح شهر و همچنین رسانه های جمعی خوب عمل کردند.

همچنین با قرار دادن سرویس ایاب و ذهاب، تخفیف 30 درصدی و بعضا بیشتر از آن، ایجاد فضای مناسب از لحاظ تهویه و سیستم گرمایشی عملکرد مثبتی داشتند و با در اختیار دادن بن های تخفیف کتاب و دستگاه های کارت خوان در تمامی غرفه های نمایشگاه در این زمینه نقص جدی دیده نشد.

 

کتاب درسی

 

وفور کتب زرد و کتب درسی

 

همان طور که در ابتدای این بحث ذکر شد یکی از اهداف برپایی نمایشگاه کمک به سیستم توزیع کتبی است که به راحتی در دسترس مخاطب قرار نمی گیرد.

 

در بین حوزه های مختلف کتاب شاید کتب درسی از مواردی باشند که بهترین سیستم توزیع را در کشور دارد و مخاطبان این کتاب ها به راحتی آنها را می توانند تهیه نمایند که در استان ما هم این امر مستثنا نیست.

وجود این کتب در نمایشگاه هیچ کمکی به سیستم توزیع نمی کند که در نمایشگاه کتاب لرستان درصد قابل توجهی از کتاب ها را تشکیل می دادند.

یکی از موارد دیگر وجود کتاب های به اصطلاح زرد در نمایشگاه کتاب لرستان بود که هیج کمکی به سطح آگاهی و افزایش سرانه مطالعه نمی کند و شاید بیشترین هدف ناشران از این کتاب ها اقتصادی بودن آنها و بازار فروش خوب آنها با استفاده از روش های مختلف مانند نام جذاب، طراحی غیر متعارف و امثال آن باشد.

شاید برخی بر این باور باشند که در نمایشگاه باید هر نوع کتابی برای هر سلیقه ای وجود داشته باشد اما متاسفانه در نمایشگاه کتاب لرستان برخی کتب پربار و اتفاقا پر مخاطب همچون آثار شهید مطهری کمتر دیده شدند.

 

کتاب ها

 

نمایشگاه کتاب فروشی بزرگ نیست

 

باید بدانیم که یک نمایشگاه کتاب فقط برای بحث خرید و فروش کتاب نیست و گاهی نشست ها و امور فرهنگی اطراف نمایشگاه از خرید و فروش کتاب بسیار مهم تر است به عنوان مثال نشست‌ها، نقدهای کتاب، شب شعر، معرفی و رونمایی از تازه های نشر می تواند در فرهنگ کتاب خوانی بسیار موثر باشد که در نمایشگاه کتاب لرستان برخی از این موارد یا انجام نمی شد یا بسیار ضعیف انجام می گرفت که می توانست با معرفی کتاب های پرفروش و دعوت از نویسندگان آنها و نقد این کتب توسط اساتید دانشگاهی شور بیشتری به نمایشگاه داد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • بیرانوند

  باسلام بنده هم یکی از کتابفروشان شهر خرم آبادم
  که در اولین نمایشگاه بزرگ کتاب استان که در مصلا خرم آباد برگزار شد حضور داشتم
  ولی چون در اون نمایشگاه به کتابفروشان و ناشران هم استانی بی احترامی شد دیگه تصمیم گرفتیم در این نمایشگاهها حضور نداشته باشیم
  1 بهترین جای و سالن نمایشگاه را به دیگر استانها داده بودن
  2 نقطه کور نمایشگاه به ناشران و کتابفروشان لرستانی داده بودن
  به طوری که چون نمایشگاه در آخرهای پاییز برگزار میشد آب بارون داخل تمام غذفه های ما جمع میشد
  و.....

نظرات