ازدواج ساده، زندگی شیرین؛

توقعات مادی را در محیط خانواده باید کم کرد. جهیزیه لازم است اما اگر تا حدی باشد که خانواده عروس خودشان را به‌زحمت بی اندازند، غلط است. جهیزیه سنگین هیچ دختری را خوشبخت نمی‌کند.

به گزارش لرستان خبر، هدف بزرگ ازدواج، سکون و آرامش است. برای مرد آمدن به خانه، یافتن محیط امن خانه، زن مهربان، دوستدار و امین در کنار او، وسیله‌ی آرامش است. برای زن هم داشتن مرد و تکیه‌گاهی که به او عشق بورزد و برای او مانند پناهگاه مستحکمی باشد، یک خوشبختی است، مایه آرامش و سعادت است. زن و مرد هردو برای سکون و آرامش در محیط خانواده به هم احتیاج دارند.

مسئله تولید نسل و پیدا کردن فرزند هم خود از دل‌خوشی‌های زندگی است. البته مهم‌ترین فایده ازدواج، همان تشکیل خانواده است و تولید نسل و ارضای غرایز بشری در درجه دوم است.

ازنظر اسلام، تشکیل خانواده یک فرضیه است. عملی است که مرد و زن باید آن را به‌عنوان یک کار الهی و وظیفه انجام دهند. گرچه جزء واجبات نیست اما به‌قدری ترغیب شده که انسان می‌فهمد خدای متعال بر این امر اصرار دارد.

                     a0167e40-1

این وظیفه باید بهنگام و طبق مقررات انجام بگیرد. تأخیر در ازدواج، امری خلاف فطری و مصلحت بشری است. مسئله ازدواج و تشکیل خانواده را که مهم‌ترین قدم‌ها برای اعتلا و گسترش میدان اندیشه و عاطفه زن هست، با مشکلاتی چون مهریه سنگین و سختگیری به همسر دختر، مانع نشود.

هم‌شأن بودن در ازدواج یعنی مؤمن باشد. ملاک، ایمان، پاک‌دامنی و امانت و صداقت است. اهل خانواده شریف باشد یعنی خانواده‌ای که پدر خانواده، مادر خانواده مؤمن، امین‌اند، صادق‌اند، آدم‌های خوبی‌اند، سالم‌اند.

چرا باید بعضی از دخترهایی که مؤمن هستند، باسوادند، بافرهنگ‌اند، اهل دین هستند، حتی بعضی‌هایشان مبلغ‌اند، به جرم اینکه یک مقدار سنشان بالا رفته یا چندان از زیبایی بهره‌ای ندارند، از نعمت ازدواج و تشکیل خانواده و نعمت تربیت فرزند محروم بمانند.

 

                                     کاریکاتور تامین هزینه های عروسی با فروش کلیه های اعضای خانواده

زن در انتخاب همسر آزاد است و هیچ‌کس نمی‌تواند در مورد انتخاب همسر، چیزی را بر هیچ زنی تحمیل کند.

در ازدواج، اصل قضیه یک امر انسانی است. اسلام مهریه را قرار داده است اما مهریه، ازدواج را یک معامله دادوستدی نمی‌کند. اگر تبدیل به معامله شد، این تحقیر و توهین به نقش و شأن انسانیت در ازدواج است. این، کار غلطی است.

بالا بردن مهریه ارزش دختر را بالا نمی‌برد. بالا بردن مهریه، یکی از دو جنس (مرد و زن) معامله انسانی را به حد یک کالا و یک متاع تنزل می‌دهد. این مهریه یک سنت الهی و اسلامی است، برای این نیست که در مقابل این موجود شریف عزیز انسانی، انسان بخواهد یک‌چیزی بدهد.

هیچ مهریه سنگینی مانع طلاق نمی‌شود، آن چیزی که مانع طلاق می‌شود، اخلاق و رفتار و رعایت موازین اسلامی است.

 

                                       172711_295                  

توقعات مادی را در محیط خانواده باید کم کرد. جهیزیه لازم است اما اگر تا حدی باشد که خانواده عروس خودشان را به‌زحمت بی اندازند، غلط است. جهیزیه سنگین هیچ دختری را خوشبخت نمی‌کند.

زندگی تشریفاتی، زندگی تجملاتی انسان‌ها را بدبخت می‌کند. زندگی باید با کفاف و راحت بگذرد، نه پرخرج و مسرفانه. با کفاف یعنی محتاج کسی نباشند و بتوانند زندگیشان را اداره کنند. در همین حال دل‌خوشی هم باید باشد.

قناعت کنید، قناعت برای آدم‌های فقیر و تهیدست نیست، اگر آدم توانایی مالی داشت لازم نباشد قناعت کند، نه قناعت یعنی در حد لازم، در حد کفایت، انسان توقف کند. کم کردن توقعات از زندگی نه‌فقط برای آخرت انسان خوب است که برای دنیای انسان هم خوب است.

ترجیح و ارزش پیش خدا، با پول و تشریفات نیست، ارزش، در ایمان، در تقوا و در جهاد است.

بگذارید ازدواج برای دختر مسلمان و زن جوانی که در محیط اسلامی است، مثل ازدواج فاطمه زهرا (س) باشد، ازدواجی با پیوند عشقی معنوی و الهی و جوششی بینظیر میان زن و مرد مؤمن و مسلمان و همکاری و همسری به معنای واقعی دو عنصر الهی و شریف، اما بیگانه از همه تشریفات و زور و زیورهای پوچ و بی محتوایی ظاهری صورت بگیرد.

ازدواج درست زن مسلمان و تربیت فرزند و اداره محیط خانه و البته اندیشیدن و پرداختن به همه‌چیز زندگی جامعه و دین و دانش و فعالیت اجتماعی و سیاسی اسلام، این است.

نویسنده: ستاره کرمی

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • محمد

    اسلام وعرض خسته نباشیدخدمت بچه های لرستان خبر.
    آخ

نظرات