آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج:

حضرت آیت الله مکارم شیرازی همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر بر لزوم حفظ و تقویت عواملی که سبب پیروزی انقلاب اسلامی شد تاکید کرد و گفت: متاسفانه وزارت ارشاد یکی پس از دیگری ارزش های انقلاب را زیر سؤال می برد و زمینه گلایه مندی و نارضایتی مردم به ویژه مردم انقلابی را فراهم کرده است.

به گزارش لرستان خبر، حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با گرامیداشت دهه مبارک فجر، تصریح کرد: نگاه منصفانه نشان می دهد که انقلاب اسلامی نقشه سیاسی و معادلات منطقه را عوض کرد، قبل از انقلاب غربی ها به راحتی منابع ما را می بردند اما با پیروزی انقلاب با موانع برخورد کرده اند.
 
این مرجع تقلید افزود: به برکت انقلاب اسلامی، ایران به آنها باج نمی دهد، سوریه، لبنان و عراق و کشورهای دیگر بیدار شده اند، این حرکت انقلاب ایران نقشه منطقه را عوض کرد و در کشور ما نیز آثار مهمی به جای گذاشت.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با ترسیم وضعیت کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در ارتش ما مستشاران آمریکایی حضور داشتند، ارتش کشوری که دست بیگانه باشد، معلوم است که چه وضعی خواهد داشت.
 
وی بیان کرد: در موقع انتخابات با مقامات و سفارت های خانه های بیگانه مشورت می شد که از صندوق ها چه کسی بیرون بیاید، تشکیلات حکومتی نیز در مقابل بیگانگان کاملا تسلیم بود؛ در آن زمان فرقه های ضاله در کشور بسیار فعالیت می کردند، اما با آنها مبارزه نمی شد.
 
این مرجع تقلید ضمن تجلیل از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف، اظهار کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی وضع بی سابقه ای در مورد مذاکرات هسته ای ایجاد شده، چندین مدت است که این مذاکرات ادامه دارد، بارها وزرای خارجه از کشورهای دیگر آمده اند و با وزیر خارجه ایران مذاکره کرده اند، اگر ایران اهمیت نداشت آیا حاضر بودند آنها به این صورت با ما مذاکره کنند و با زیاده خواهی شان مقاومت شود.
 
وی با بیان این که غربی ها سرمایه گذاری زیادی در زمینه مذاکرات کرده اند، گفت: مقام و جایگاه کشور ما به جایی رسیده که از نظر آنها این قدر دارای اهمیت است که همه آنها جمع شوند و با وزیر خارجه ما مذاکره کنند.
 
این مرجع تقلید تصریح کرد: قبل از انقلاب این گونه نبود، دستوری از بالا داده می شد و همان دستور نیز در مملکت پیاده و اجرایی می شد.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بی انصافی است که کسی بگوید موقعیت امروز ایران مثل سابق است، پیشرفت های بسیاری در علوم مختلف، صنایع هوا فضا، صنعت و دیگر عرصه ها با همه محدودیت های و فشارها بدست آمده است.
 
این مرجع تقلید افزود: ما نمی گوییم در کشور مشکل نداریم، مشکل هست و باید مشکلات حل شود، اما معتقدیم باید درباره انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن با انصاف قضاوت کرد.
 
عوامل پیروزی انقلاب را باید حفظ و تقویت کنیم
وی با تشریح عوامل پیروزی انقلاب و تاکید بر حفظ و تقویت این عوامل، تصریح کرد: یکی از مهم ترین این عوامل همدلی و اتحاد ملت با یکدیگر بود، باید این عامل را امروز نیز بیش از پیش تقویت کنیم.
 
این استاد برجسته حوزه علمیه قم عدم تقدیم منافع شخصی و جناحی بر منافع عمومی را از دیگر عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: عامل دیگر پیروزی انقلاب آمادگی برای فداکاری و قربانی دادن بود و همه اینها را حضرت امام به ملت تقدیم کرد و مدیون آن بزرگوار هستیم.
 
وی تاکید کرد: این انقلاب با بهای سنگین به دست آمد، الان نیز اگر همدلی و اتحاد باشد و منافع شخصی را فدای منافع عمومی کنیم و آماده فداکاری باشیم به یقین پیروز خواهیم بود.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی موقعیت متزلزل شده رژیم غاصب اسرائیل را یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه به مصر حمله کرد و بخش مهمی از این کشور را تصرف کرد اما الان نمی تواند پنجاه روز با غزه مبارزه کند؛ با حزب الله که ابدا؛ اینها همه نتیجه و برکت انقلاب اسلامی ایران است؛ ذلیل ترین ایام برای اسرائیل همین حالا است.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی از سوی رسانه های گروهی برای اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان تاکید و اضافه کرد: امیدواریم در ایام دهه فجر رسانه ها کاری کنند که نسل جوان عوامل پیروزی انقلاب را با چشم خود ببینند و این دستاوردها را منعکس کنند.
 
واکنش شدید آیت الله مکارم به اقدامات وزارت ارشاد/ ارزش های انقلاب را یکی پس از دیگری زیر سؤال می برند
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود ارزش های انقلاب اسلامی را مورد تاکید قرار داد و از اقدامات نسنیجده و نادرست وزارت ارشاد که زمینه کمرنگ شدن این ارزش ها را فراهم می کند انتقاد کرد.
 
وی ابراز داشت: وزارت ارشاد ارزش های انقلاب را یکی پس از دیگری زیر پا می گذارد، داد مردم بلند شده؛ همه روز شکایات و گلایه های متعدد به دفتر ما می رسد که وزارت فرهنگ ارشاد که پسوند اسلامی را هم یدک می کشد چرا ارزش های انقلاب را یکی بعد از دیگری زیر پا می گذارد.
 
وی خطاب به دست اندرکاران وزارت ارشاد با بیان این که مردم بویژه مردم انقلابی را عصبانی و ناراضی نکنید، گفت: همین مردم انقلابی بودند که انقلاب کردند؛ ناراحت کردن آنها آثار بسیار بدی را به دنبال دارد.
 
این مرجع تقلید تاکید کرد: به مسائل بی اهمیت و بی ارزش اهمیت می دهند، مردم از ما توقع دارند که تذکر دهیم؛ امیدواریم این تذکرات سبب هوشیاری شود، روی مردم انقلابی باید بیش از همه حساب کرد.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: امیدواریم خدای متعال به همه ما هوش و عقل برای درک واقعیات و عمل مطابق آن عنایت فرماید.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی پرداخت.

 

این مرجع تقلید با بیان این که عمر انسان محدود است، بر استفاده درس از فرصت عمر تاکید و تصریح کرد: انسان ها برای همیشه در این دنیا نیستند و باید از فرصت عمر خود به ویژه جوانی به خوبی بهره بگیرند؛ برخی تا سخن از مرگ و آخرت در مجلس و محفلی به میان می آید می گویند سخن از مرگ نزنید.

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که عمر انسان شامل سه بخش است که تنها یک بخش قابل استفاده است، تاکید کرد: کودکی، جوانی و کهنسالی سه بخش مهم زندگی انسان را تشکیل می دهد که معمولا مهم ترین بخش آن که دوران جوانی است چندان به خوبی از آن استفاده نمی شود

منبع: رسا

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات