«چنگ‌ اندازی مدیران منفعت‌ طلب دولتی برسینماهای لرستان»

از اوايل دهه هشتاد تعطيلي سالن هاي سينما در شهرستان هاي استان لرستان شدت گرفت و تعداد زيادي از سينماهای لرستان تعطيل شدند.

به گزارش لرستان خبر و به نقل از آسوبان، سالن هاي سينما نيز مانند پارك ها، كتابخانه ها و دیگر مکان های فرهنگی  يكي از اماكن عمومي است كه هم به لحاظ فرهنگي و هم به لحاظ تفريحي مي توانند اوقات فراغت مردم را پر كنند.

 

اين در صورتي ممكن است كه  مسئولان فرهنگي لرستان درك درستي از اهميت و جايگاه سينما داشته باشند و به سينما به عنوان يك مكان عمومي نگاه كنند.

 

اين در حالي است كه از اوايل دهه هشتاد تعطيلي سالن هاي سينما در شهرستان هاي استان شدت گرفت و تعداد زيادي از سينماهای لرستان تعطيل شدند.

 

سینما

نحوه نامطلوب اکران فیلم از عواملي است كه موجب شده تا سالن های سینما در استان یکی پس از دیگری و در روندی پرشتاب به تعطیلی کشانده شوند. وضعیت نامناسب سالن و کمبود مخاطب در سينماهاي استان هم از ديگر چالش هاي پيش روي سينماي استان است.

 

ريزش مخاطبان سينما و از سوي ديگر فرسودگي بسياري از سالن ها باعث شده، برخي سالن هاي سينما در استان به سالن هايي متروکه مبدل شوند. بر همین اساس وضعیت سینمای لرستان را با افراد اهل فن و کارشناسان مورد بررسی قرار داده ایم.

 

نمايش خانگي و كاهش مخاطب

 

مسئول امور سينمايي سمعي و بصري لرستان عنوان مي كند: متأسفانه نمایش خانگی فیلم های سینمایی در سال های اخیر در بین خانواده ها افزایش پيدا كرده است و همین موضوع تعداد مخاطبان در سینما را کاهش داده است.

به گفته مسئول امور سینمایی، سمعی و بصری استان از 9سينماي استان تنها 4 سینما فعال است و 5 سینماي ديگر تعطیل شده ‌اند.

 

وضعيت سينماهاي استان

 

«غلامرضا منوچهري» ادامه مي دهد: سینما «استقلال» خرم آباد، تحت حمایت حوزه هنری دارای دو سالن 124 و 280 نفره است که جمعا 320 صندلی دارد، سینما «فلسطین بروجرد» هم  زیر نظر حوزه هنری و با ظرفیت 1000 نفر فعال است.

سینما استقلال

وي مي افزايد: سینماهای «کیهان» در دورود و «تماشا» در الیگودرز هم با ظرفیت 300 نفره تنها سالن‌ های دیجیتال فعال در استان هستند.

 

سينماهاي تعطيل شده لرستان

 

مسئول امور سینمایی، سمعی و بصری استان با اشاره به سينماهاي تعطيل شده در استان مي گويد: سينما «ایران» و «عصر جدید» خرم آباد، «سعید» نورآباد، «رنگین کمان» الشتر و «آزادی» بروجرد در حال حاضر تعطيل هستند و به علت نبود مخاطب قصد تغییر کاربری دارند.

 

منوچهری در مورد آمار مخاطبين سينماهاي استان هم مي گويد: به جز دو سالن سینما استقلال که شاید در پر مخاطب ‌ترین زمان روزی 40 یا 50 بیننده داشته باشند، بقیه سینماها مخاطبینشان صفر است.

 

سینما

 

پرمخاطب ترين سينماي استان

 

وي درخصوص پرمخاطب ترين سينماي استان هم مي گويد: سینما استقلال خرم آباد با بیش از 4 هزار نفر بيشترين مخاطب را به خود اختصاص داده است.

 

اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به پرفروش ترين فيلم سال هم مي افزايد: فیلم شیار 143 در امسال با 355 مخاطب در بالاترین جایگاه قرار گرفت که در یک روز و سه سانس اكران شده است.

 

شیار 143

منوچهري با اشاره به چالش هاي پيش روي سينماي استان مي گويد: متاسفانه فیلم های تاپ در اختیار سینمای لرستان  قرار نمی گیرد و فقط برخی فیلم ها به سینماهای استان داده می شود که این موضوع يكي از مشکلات در حوزه سینمای استان است.

 

وي ادامه مي دهد: گاهی نیز یک فیلم خوب بعد از اینکه در شهرهای بزرگ و تهران اکران می شود با گذشت 6 ماه از اکران آن در اختیار استان ما گذاشته می شود که متاسفانه مردم، آن فیلم را در منزل تماشا کرده اند.

 

بي توجهي دولت به سينماها

 

مسئول امور سينمايي، سمعي و بصري استان مي گويد: قرار بود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 500 میلیون تومان به سینماها کمک کند؛ ولی متاسفانه اين موضوع به فراموشي سپرده شده و صنعت سینما همچنان با مشکل روبرو است. به گفته وي تنها علتی که سینماها در لرستان باز هستند روشن نگاه داشتن چراغ سینما است.

 

اين مقام مسئول ادامه مي دهد: در حالی که سعی می ‌شود فیلم‌ های روز را روی پرده بیاوریم، اما باز هم مخاطبان چندان علاقه ای نشان نمی‌ دهند. منوچهري تجهیزات نامناسب و كمبود بودجه را هم از دیگر مشکلات سينماهاي استان عنوان مي كند.

 

وي مي افزايد: سینما یک صنعت است؛ اين در حالي است كه یارانه های حذف شده(برق، تلفن و غیره) این صنعت را با چالشی جدی مواجه کرده به طوري كه هزینه های پرداختی در سینماها 3برابر آنچه که دولت تعیین می کند در سوبسید یارانه ها پرداخت می شود.

 

سینما

منوچهری در خصوص وضعيت سينماهاي استان نسبت به استان هاي هم جوار هم مي افزايد: سینمای استان نسبت به استان های ایلام، کرمانشاه و همدان چندان تفاوتی وجود ندارد ولی سینمای کرمانشاه از نظر تجهیزات و تعداد وضعيت مطلوب تري دارد.

 

منوچهری با اشاره به راهكار افزايش مخاطبان در سينماهاي استان مي گويد: اگر در سال اکران دو فیلم خوب را داشته باشیم به تعداد مخاطبان اضافه خواهد شد. به گفته وي اکران فیلم های خارجی هم مي تواند نقش موثري در افزايش مخاطبان داشته باشد.

 

كاهش سينما در خرم آباد

 

مدیر انجمن سینمای جوان لرستان هم در اين خصوص مي گويد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در خرم آباد 5 سینما داشته ایم ولی اکنون تنها یک سینما با دو سالن داریم.

 

«محمدرضا گوهری» ادامه مي دهد: اين كمبود سينما به بی توجهی مسئولان و ناآشنا بودن آنها به تاثیر سینما در زندگی مردم مربوط شود. وي معتقد است كه در زمینه فرهنگی، صنعت سینما باید در اولویت قرار داده شود.

 

سینما

گوهري در خصوص وضعيت سينماهاي استان مي گويد: مرمت نکردن برخی سینماها که در جریان انقلاب تخریب شدند و ساختمان های سینما به صورت مخروبه باقی مانند كه مي توان به  سینما آریا خرم آباد اشاره كرد كه پس از 35 سال هنوز تکلیفش مشخص نشده است و تنها یک نیمه تابلو از آن باقی مانده است.

 

نبود استقبال مردم، مشکلات اقتصادی، نبود پخش فیلم های خارجی و کیفیت کم فیلم های ایرانی از جمله چالش هاي پيش روي صنعت سينما در استان است كه گوهري به آن اشاره مي كند.

 

ماهواره و تلويزيون، رقيب سينما

 

وي اما مهمترین دلیل كم رونق بودن سينماها را وجود ماهواره و تلویزیون عنوان مي كند و مي گويد:  این دو موضوع به رقیب سختی برای سینما تبديل شده اند.

 

گوهري ادامه مي دهد: با توجه به سرعت در زندگی بشر دیگر تماشاچیان رغبت ندارند که دو ساعت یک فیلم را ببینند و همین باعث می شود که فیلم کوتاه در زندگی مردم در آینده از اهمیت بیشتری برخوردار شود و جای خود را به سالن های سینما دهد.

 

ورود تكنولوژي و كم رونق شدن سينماها

 

يك کارشناس امور سینمایی هم با اشاره به وضعيت نامطلوب سينماها در استان مي گويد: ورود تکنولوژی ها در سال های اخیر باعث شده که افراد به روزترین فیلم ها را در منزل ببینند.

 

«غلامرضا نعمت پور» نبود کیفیت و قابل قبول نبودن تکنولوژی های به روز در سینما را از عواملي عنوان مي كند كه باعث تنزل مخاطبان سينما شده است.

 

ضعف فيلمسازان

 

وي ضعف خود فیلمسازها در نوشتن فیلمنامه های جذاب از دیگر مشکلات سینما در جذب مخاطب مطرح مي كند و ادامه مي دهد: داستان های عاشقانه ديگر برای مردم جذابیت ندارند.

 

غلامرضا نعمت پور

نعمت پور می گوید: مردم آشنایی بیشتری با فیلم بومی دارند و همین خودش می تواند به تعداد مخاطبان کمک کند.

 

نعمت پور ادامه مي دهد: البته تنها در جذب مخاطبان بومی سازی صرفا نقشی ندارد بلکه عوامل دیگری هم از اهمیت بالایی برخوردار است كه از جمله مي توان به انتخاب سوژه ها اشاره كرد.

 

از دست رفتن  بازار سينما

 

يك دكتراي جامعه شناس هم در خصوص وضعيت نامطلوب سينماهاي استان مي گويد: مراكز فرهنگي مانند سينما به دلايل متعدد بازارشان را از دست داده اند.

 

«مجتبي تركاراني »ادامه مي دهد: با پيشرفت تكنولوژي سينما هم رونق اوليه خود را از دست داده است به شكلي كه الان بسياري از سينماهای استان، كاركرد مطلوب گذشته خود را ندارند.

 

سینما

 

بي توجهي مسئولان به مسائل فرهنگي

 

وي با اشاره به دلايل كم رونق بودن سينماها در استان مي گويد: جامعه و مسئولان نسبت به مسائل فرهنگي كم توجه يا بي توجه هستند.

 

اين دكتراي جامعه شناسي مي افزايد: من به وضعيت سينماهاي استان خوش بين نيستم و معتقدم سينماها ديگر كاركرد خود را از دست داده اند مگر شرايط براي رونق آنها فراهم شود.

انتهای پیام/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • روزنامه نگار

    گزارش خوبی بود. ممنون

نظرات