«تواضع و فروتنی را از مولانای بروجردی یاد بگیریم»

آیین تکریم مقام علمی و اخلاقی آیت الله غلامرضا مولانا بروجردی به پاس یک عمر مجاهدت این خطیب و مبلغ برجسته با حضور مسئولان در دیار فرزانگان برگزار شد.

به گزارش لرستان خبر، آیین تکریم مقام علمی و اخلاقی آیت الله غلامرضا مولانا بروجردی با حضور عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد، نمایندگان بروجرد در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای فرهنگ عمومی و جمع زیادی از مردم بروجرد در مسجد ولی عصر(عج) بروجرد برگزار شد.

 

حجت الاسلام احمدی عضو شورای انقلاب فرهنگی شامگاه جمعه در آیین تکریم حضرت مولانا بروجردی اظهار اداشت: به برکت وجود عالمان دین اسلام نشر پیدا کرده و تا کنون برجای مانده است.

 

وی افزود: در زمان طاغوت عالمان زخم زبانهای زیادی را تحمل کردند و اگر صبر این علما و روحانیت نبود مشخص نبود که چه اتفاقاتی در ایران می افتاد.

 

تواضع و فروتنی را از مولانای بروجردی یاد بگیریم

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی ادامه داد: بروجرد مهد عالمانی چون حضرت آیت اله بروجردی، بحرالعلوم، شیخ علی محمد نجفی بروجردی و... بوده است و جایگاه مهمی دارد و این شخصیتهای عالیقدر هستند که جایگاه فرهنگی و علمی شهر را بلند کرده اند.

 

حجت الاسلام احمدی با بیان خاطراتی از دوران تحصیل خود با حضرت مولانا بروجردی تصریح کرد: حضرت مولانا بروجردی انواع جبر را بلد بوده و ۱۵ هزار جلد کتاب شخصی خود را به مدرسه نوربخش قدیم هدیه کرده است.

 

وی افزود: باید تواضع و فروتنی را از این شخصیت بزرگوار یاد بگیریم و همواره صبر و علم آموزی ایشان را پیشه راه زندگی خود قرار دهیم.

 

حجت الاسلام احمدی در ادامه با اشاره به اهمیت حوزه های علمیه در پروراندن انسانهایی شریف و عالمانی بزرگ، اظهار داشت: حوزه های علمیه محور دین اسلام هستند و امروز هر چه داریم از این حوزه ها است.

 

آثار آیت الله مولانا حاصل یک عمر تلاش علمی است

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: حوزه ها مکانی برای متعلمین و معلمان بوده و هست تا بتوانند به پرورش افرادی نخبه و عالم دست پیدا کنند و مسیر رسیدن به کمال و زندگی درست را به دیگران نشان دهند.

 

حجت الاسلام احمدی در پایان یادآور شد: آثار آیت الله مولانا حاصل یک عمر تلاش ایشان است که امروز در اختیار مردم قرار گرفته است و نباید به آن بی توجهی شود.

 

حجت الاسلام حسن ترابی امام جمعه بروجرد نیز در این آیین با اشاره به اهمیت وجودی علما و روحانیون اظهار داشت: در فرهنگ ایرانی روحانیت یعنی علمای صاحب علم و تقوا که برای جامعه الگوی اندیشه وعمل هستند.

 

وی افزود: رسالت علمای حوزه های علمیه پاسداری و مرزبانی از دین اسلام، دفاع از مکتب اهل بیت، پاسخگویی به شبهات دین و...است.

 

حجت الاسلام ترابی با اشاره به جایگاه علما که در آیات و روایات آمده است، ادامه داد: ائمه معصومین(ع) و علما و دانشمندان آبادیهای مبارک و خجسته ای هستند که برای رسیدن به ائمه باید از گستره فعالیت علما کمک بگیریم.

 

علما وسیله انتقال معارف ائمه اطهار به جامعه

 

حجت الاسلام ترابی تصریح کرد: علما وسیله انتقال معارف ائمه اطهار به دیگران هستند و برای رسیدن به کمال باید از مسیر علما گذشت تا سیر تکاملی انسان پیموده شود.

 

وی افزود: زبان، قلم، اندیشه و عمل علما قریه ها، آبادیها و روستاهای مبارکی هستند که پروردگار برای نجات ملتها و دولتها آن را به عنوان وسیله قرار داده است که البته این در صورتی است که دانشمندان به رسالت خطیری که بر عهده دارد عمل کند.

 

امام جمعه بروجرد با بیان اینکه یک دانشمند و عالم باید در برابر مردم احساس مسئولیت کند، اظهار داشت: دانشمندان متعهد بزرگترین نقشها را در بیداری جوامع بشری دارند.

 

وی با تاکید بر اینکه علما به جز سازندگی خویشتن باید به فکر رشد و کمال جامعه هم باشند، ادامه داد: عالمی که به رسالت خویش توجه نداشته باشد همانند قریه ای است که دچار خشکسالی شده بنابراین عالم با عمل به منزله همان قریه ای است که باید همیشه سرسبز و با طراوت باشد.

 

چاپ بیش از ۵۰ کتاب از مولانای بروجردی

 

وی با اشاره به برگزاری آیین تکریم مولانا بروجردی اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی شهرستان این افتخار را دارد که در راستای تکریم از مفاخر منطقه بروجرد برنامه ریزی داشته باشد.

 

حجت الاسلام ترابی با بیان اینکه حضرت مولانا بروجردی شخصی توانمند و متواضع است، افزود: از این خطیب برجسته بیش از ۵۰ کتاب به چاپ رسیده است.

 

وی تصریح کرد: این شخصیت والا مقام حافظ اشعار و روایات و احادیث فراوانی بوده و دارای حافظه ای قوی است به طوریکه توانسته ۲۵ سال دین اسلام را در دیگر کشورها تبلیغ کند.

 

رونمایی از تمبر یادبود آیت الله مولانا

 

بنابراین گزارش، در پایان مراسم تکریم از آیت الله غلامرضا مولانا بروجردی از تمبریادبود این خطیب و مبلغ برجسته بروجردی رونمایی شد.

 

غلامرضا مولانا بروجردی در سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در خانواده ای متدین دیده به جهان گشود. وی در شش سالگی خواندن و نوشتن را نزد پدر بزرگوار خود حاج علی اکبر مولانا فرا گرفته است.

 

وی دروس مقدماتی را در زادگاهش نزد علمای مطرح آن روز آموخت سپس در دروس سطح شرکت کرد و از خرمن دانش حضرات "شیخ بهاءالدین حجتی"، "حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سید محسن شریعتمداری بروجردی" و "میرزا  لطف الله فقیهی" خوشه چید.

 

"آیت الله مولانا" همچنین از محضر آقایان  "حجت الاسلام حاج سید اسماعیل گلپایگانی" که در زمان "آیت اله بروجردی" مجتهد مسلم و حاکم شرع بود و "حجت الاسلام فیضی" و "مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ علی محمد خرم آبادی" و" مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ محمد غروی" استفاده کردند.

 

نزدیک به ۱۸ سال از محضر مرحوم "آیت اله العظمی حاج شیخ علی محمد نجفی بروجردی" استفاده کردند و چند سالی هم در فصل تابستان از محضر " آیت اله حاج سید علی بهبهانی رامهرمزی" که ایام تابستان برای استراحت به بروجرد می آمدند، بهره مند شدند.

 

وی سپس در قم به ادامه تحصیل پرداخت و در آنجا از محضر حضرات آیات "سید محمدرضا گلپایگانی"، "سید شهاب الدین مرعشی نجفی"  استفاده کرد.

 

این فقیه فرزانه که تحصیلات دینی را در حد اجتهاد ادامه داده اند، ضمن تحصیل علوم دینی از تدریس و تألیف غافل نبود و در این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت کرد.

 

وی دارای اجازه روایی از مرحوم "شیخ آقا بزرگ تهرانی" و اجازات متعدده از مراجع عالیقدر شیعه همچون آیات عظام "میلانی"، "شاهرودی"، "گلپایگانی" و "مرعشی" هستند.

 

استاد مولانا در سال ۱۳۸۴ عنوان برترین مبلغ استان لرستان را از حوزه علمیه قم دریافت کردند.

 

غلامرضا مولانا برای تبلیغ دین به کشورهای مصر، کویت، لبنان و چین نیز سفر کرده است و در سفر به هند به تحقیق و جمع آوری کتاب "عبقات الانوار" پرداخت و توانست ده جلد از این کتاب را در ایران به چاپ برساند.

وی در زمینه های بروجرد شناسی نیز تالیفات بسیار ارزنده ای دارد که منبع تحقیق برای پژوهشگران شده است.مهر

انتهای پیام/

 
 
 
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • فرهنگی

    سلام برشما عزیزان سایت بسیار فعال وخوب لرستان خبر خواهشمندم این خبر را هم بزنید در این کنگره چرا حنان نبود از بخاطر چی حضور نداشت در صورتی که مجری برنامه اداره ارشاد بود ترا بخدا از حنان بپرسید وان را خبری کنید علت حضور چونکه قطعا بخاطر افکار عمومی جرات شرکت نداشت به ایشان توصیه کنید بروید کنار به نفع شما است پست اینقدر ارزش ندارد که نتوانی در مراسم خودت شرکت کنی

نظرات