بیشترین بازدید راهیان نور از یادمان شلمچه است؛

کاروان های راهیان نور امسال نیز همانند سال های گذشته حضوری پر رنگ در یادمان های دفاع مقدس استان خوزستان دارد به گونه ای برآوردهای اولیه از افزایش ۳۰ درصدی اعزام این کاروان ها حکایت می کند.

به گزارش لرستان خبر، برگزاری اردوی راهیان نور عمری بیش از یک دهه دارد، اولین بار در نیمه دوم دهه ۷۰ بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد، جمعی از دانشجویان خود را در قالب اردوهایی در ایام عید نوروز به جبهه های جنوب و غرب عازم کرد تا بتوانند از نزدیک جبهه های جنگ حق علیه باطل را ببینند، این اردوها که با حضور رزمندگان، فرماندهان و جانبازان دوران دفاع مقدس برگزار می شد در اوایل دهه ۸۰ بین دانشگاههای دیگر نیز گسترش یافت.

 

از اوایل دهه ۸۰، اردوهای دانشجویی به جبهه های جنوب ساماندهی و تشکیلاتی از سوی بسیج دانشگاه ها ایجاد شد تا دانشجویان بیشتری بتوانند در این سفرها شرکت کنند. پس از مدتی تمام این اردوها با عنوان اردوهای «راهیان نور» تجمیع شد، پس از دانشجویان نیز به ترتیب بسیج مساجد، بسیج ادارات و دانش آموزی و خانواده ها عازم این سفر معنوی شدند.

 

 

بنابراین در سالهای گذشته میلیون ها دانشجو، دانش آموز، کارمندان ادارات در مقاطع مختلف تحصیلی از مناطق جنگی در جنوب و غرب کشور بازدید کرده اند و این اردوها همچنان ادامه دارد.

 

 

امسال نیز حرکت کاروانهای راهیان نور به سمت مناطق عملیاتی هشت سال جنگ تحمیلی به صورت سازماندهی به خصوص در تعطیلات نوروزی آغاز شده و پرشورتر از سالهای گذشته در حال برگزاری است.

 

آبادان و خرمشهر کانون کارون‌های راهیان نور

 

 

کانون حضور کاروانهای راهیان نور در روزهای ابتدایی سال، شهرهای آبادان و خرمشهر هستند زیرا این دو شهر به علت حضور مستقیم در هشت سال جنگ تحمیلی و تحمل بیشترین خسارتهای ناشی از جنگ تحمیلی، پرتعدادترین جاذبه های گردشگری جنگی را در خود جای داده اند و مقصد همه کاروانهای راهیان نور به شمار می روند.

 

 

افزایش حضور خودروهای شخصی

 

سرهنگ عبدالناصر ندایعلی معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان گفت: خوشبختانه امسال با استقبال خیلی خوب راهیان نور در مناطق عملیاتی و یادمان های دفاع مقدس مواجه شدیم. به رغم این استقبال خوب که ترددهای فراوانی را در پی داشت اما هیچ گونه حادثه ای نداشتیم.

 

 

وی می افزاید: حضور خودروهای شخصی امسال خیلی بیشتر از سال های قبل بود. امکانات بسیاری را برای زائران پیش بینی کرده بودیم که طبق برنامه به همه آنها ارائه شد. همچنین فضاهای فرهنگی و معنوی بسیاری خوبی برای زائران مهیا شد.

 

 

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان تاکید می کند: راویان دفاع مقدس را در یادمان ها و مناطق عملیاتی مستقر کردیم که عملیات های مختلف دوران جنگ تحمیلی را برای زائران تشریح کردند. در خصوص اسکان زائران نیز با مساجد، مدارس و سایر اماکن هماهنگی های لازم را انجام دادیم.

 

 

ندایعلی بیان می کند: آب آشامیدنی و سایر خدمات لازم برای زائران نیز فراهم شده است. یادمان های دفاع مقدس معراج شهدا بوده و رزمندگان بسیار والایی در این مکان ها عروج کردند.

 

 

وی در ارتباط با تعداد زائرانی که به مناطق سفر کردند می گوید: در حال حاضر نمی توان آمار درستی را از زائران ارائه داد و باید آنها را احصا کرد.

 

 

 

معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان ادامه می دهد: مردم ایران بسیار قدر شناس هستند و به رغم گذشت حدود ۲۶ سال از دفاع مقدس در این یادمان ها حضور پیدا می کنند. در حقیقت حضور مردم برای قدردانی و تشکر از رزمندگانی است که برای دفاع از ناموس و خاک کشور ایستادگی کردند. این حضور مردم نشانه قدرشناسی ملت ایران بوده و آنها می توانستند نوروز را در جای دیگری بگذرانند ولی به یادمان ها می آیند تا از مقام شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس تجلیل کنند.

 

 

شلمچه بیشترین زائر را دارد

 

همچنین ولی الله حیاتی فرماندار خرمشهر در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: روزانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر در قالب مسافران نوروزی و کاروان های راهیان نور از یادمان های دفاع مقدس و گردشگری آبی شهر خرمشهر بازدید می کنند.

 

 

وی عنوان می کند: بیشترین بازدیدها از یادمان بین المللی شلمچه است. این یادمان میزبان مسافران خارجی از کشورهای مختلفی چون بنگلادش، مراکش و پاکستان است.

 

 

فرماندار خرمشهر یادآور می شود: در اجرای دستورات استاندار خوزستان، گردشگری آب در خرمشهر با هفت اسکله آبی راه اندازی شد که تحول عظیمی را گردشگری آبی ایجاد کرده است. این اسکله ها دارای چهار کشتی مسافربری با ظرفیت ۲۵۰ نفر و لنج های صیادی هر کدام با ظرفیت ۳۰ نفر در مسیر امتداد رودخانه کارون تا جزیره مینو هستند.

 

 

حیاتی تصریح می کند: در بحث گردشگری آبی در شهر زیبای خرمشهر هفت اسکله در نظر گرفته شده است. این اسکله ها با قایق ها تا هفت سرنشین و مجهز به جلیقه های نجات در حال گردشگری آبی در رودخانه کارون هستند.

 

راهیان نور لرستان

 

افزایش چشمگیر زائران خارجی

 

احمد رحیمی زاده مدیر روابط عمومی ستاد راهیان نور کشور گفت: به صورت کلی امسال در زمینه کمیت و کیفیت حضور مردم در مناطق عملیاتی و یادمان های دفاع مقدس رشد خوبی داشته است. این رشد حدود ۳۰ درصد برآورد می شود.

 

 

وی با اشاره به اینکه تمام خوزستان منطقه عملیاتی بوده است می افزاید: در منطقه جنوب کشور که خوزستان و جنوب استان ایلام را شامل می شود ۲۰ یادمان دفاع مقدس احیا شده و توسط خادمان شهدا به زائران خدمات ارائه می شود.

 

 

مدیر روابط عمومی ستاد راهیان نور کشور تصریح می کند: در یادمان های احیا شده فضا سازی محیطی انجام شده و راویان جنگ برای مردم روایت های جنگ و دفاع مقدس را بازگو می کنند. در این یادمان ها خدمات بهداشتی و رفاهی نیز به مردم ارائه می شود.

 

 

رحیمی زاده یادآور می شود: استان خوزستان ۱۸ یادمان دفاع مقدس دارد. امسال بازدید زائران خارجی از یادمان ها و مناطق عملیاتی افزایش چشمگیری داشته است.منبع:مهر

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات