مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات امور استان‌های حوزه هنری:

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌ها گفت: آمار حضور رزمندگان استان لرستان در دوران دفاع مقدس بیشتر از میانگین کشوری است اما خروجی رضایت‌بخشی در زمینه نشر خاطرات شهدا و رزمندگان لرستانی در دسترس نیست.

به گزارش لرستان خبر، محمد قاسمی‌پور  در نشست تخصصی «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» که در سالن اجتماعات حوزه هنری لرستان برگزار شد، اظهار داشت:اظهار داشت: در استان لرستان، افراد بسیاری سابقه حضور در مناطق جنگی و واحدهای نظامی دوران هشت سال دفاع مقدس را داشته‌اند اما خاطرات خودنوشت از رزمندگان لرستانی کمتر مشاهده شده است.

 

وی افزود: هدف از برگزاری نشست‌های تخصصی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ترغیب و انگیزه‌بخشی به پیشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس برای ثبت خاطرات و مشاهدات عینی آن‌ها در دوران جنگ تحمیلی و حفظ ارزش‌ها و یاد و خاطره شهدا، برای انتقال به نسل‌های آینده است.

 

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌ها عنوان کرد: با توجه به این‌که تعداد رزمندگان صاحب خاطره در استان لرستان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است، اما خروجی چشمگیری در زمینه نشر این خاطرات مشاهده نشده است، می‌طلبد که با ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم، شیوه  خاطره‌نگاری به رزمندگان دفاع مقدس آموزش داده شود.

 

وی با اشاره به لزوم بهره‌گیری از زبان هنر برای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل‌های آینده، تصریح کرد: «هنر» این قابلیت و کارایی را دارد که مفاهیم زیادی را در کمترن زمان و به شکلی ملموس و قابل درک به همه مخاطبان انتقال دهد، بنابراین تلاش شده که خاطره‌نگاری به‌عنوان یکی از گونه‌های ادبی، با رعایت استانداردها، توجه به جزئیات، عواطف و احساسات انسانی، فراز و فرودها و نگرش‌های راوی مورد توجه قرار بگیرد.

 

قاسمی‌پور با بیان این‌که دانشگاهیان ظرفیت خوبی برای حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هستند، خاطرنشان کرد: در حوزه دفاع مقدس می‌توان کارهای عقب‌افتاده و اقداماتی که نیاز به هوشمندی، خلاقیت و فراست بالایی دارد، به دانشگاهیان واگذار کرد.

 

وی بیان کرد: حوزه هنری این آمادگی را دارد که از تمام تشکل‌ها و نهادهایی که علاقمند به فعالیت در عرصه دفاع مقدس هستند، حمایت و پشتیبانی کند.

انتهای پیام/ج

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات