لرستان خبر گزارش می دهد؛

زایمان سزارین در زایشگاه بیمارستان شهید چمران بروجرد پنج تا 10 درصد کاهش داشته است.

به گزارش لرستان خبر، زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند که سلامت آنها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بر این اساس توجه مسئولان درمانی و بهداشتی به شناسایی آسیب‌هایی که ممکن بوده، سلامت این قشر را تهدید کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


در کنار توجه به بعد روانی سلامت زنان با توجه به تأثیر مستقیم آن در تربیت فرزند و ایفای بهینه نقش آنها به عنوان همسر و مادر در کانون خانواده، اهمیت سلامت جسمی آنها بر کسی پوشیده نیست.

 

 

اجرای طرح زایمان طبیعی در قالب بسته‌های حمایتی دولت در طرح تحول نظام سلامت یکی از موارد مهمی بود که نقش بی‌بدیلی در جلوگیری از روند فزاینده زایمان‌های سزارین داشته و از انجام بی‌دلیل این‌گونه زایمان‌ها جلوگیری می‌کند.


توجه دادن بانوان به مزایای زایمان طبیعی و پرهیز از انجام زایمان‌های سزارین نقش مهمی در تقویت این فرهنگ در بین بانوان باردار دارد و قرار دادن آن در بسته طرح تحول نظام سلامت مانع بزرگی در شیوع بی‌رویه زایمان‌های سزارین است که در بیشتر مواقع بدون نیاز و تجویز پزشک و صرفاً به خواست زنان باردار انجام می‌گرفت.


علاوه بر توجه به این نکته که این باور غلط از چه منابعی تغذیه شده و به یک باره در یک دهه اخیر به مرور می‌رفت تا گوی سبقت را از زایمان‌های طبیعی برباید، از یک منظر اهمیت دارد، اما از سوی دیگر رایگان کردن زایمان طبیعی در این طرح اهرم قوی در ترغیب بانوان به این روش از زایمان است.

 

 

اینک و با قرار گرفتن بسته رایگان کردن زایمان طبیعی در قالب طرح تحول نظام سلامت، مسئولان حوزه درمان باید برای تسهیل عوامل موثر روند زایمان طبیعی نظیر تأمین فضای فیزیکی و بهداشتی لازم، جلوگیری از تجویز زایمان‌های سزارین غیرضروری از سوی پزشکان و آموزش کادر فعال در این بخش مبنی بر تقویت عملکردی آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


* کمبود فضای فیزیکی، نیروی فعال و برخی تجهیزات پزشکی


رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد با اشاره به برخی مشکلات سیستم‌های دولتی در این رابطه، گفت: کمبود فضای فیزیکی، نیروهای فعال در این حوزه و برخی تجهیزات پزشکی عمده‌ترین نواقص موجود در این زمینه است که با توجه به اجرای طرح هتلینگ بیمارستان‌ها تغییراتی در این مراکز در حال انجام است تا با رفع کمبود فضای فیزیکی، بخشی از این مشکلات مرتفع شود.


محسن صیرفی افزود: زایشگاه بیمارستان شهید چمران در سطح کشور در ردیف زایشگاه‌هایی قرار گرفته که قرار است، استانداردسازی شود.


* مناسب‌سازی زایشگاه بیمارستان شهید چمران


وی از اجرای عملیات مناسب‌سازی بخش‌هایی از این زایشگاه در یک ماه آینده خبر داده و عنوان کرد: طبقه سوم این زایشگاه شامل اتاق عمل و بخش سه جراحی زنان هم‌اکنون در حال بازسازی است و پس از تکمیل آن، در خصوص مناسب‌سازی دیگر بخش‌های زایشگاه شهید چمران اقدام می‌شود.

 

 

وی با اشاره به استرس‌زا بودن فضای زایشگاه‌ها، تأکید کرد: فضای حاکم بر زایشگاه‌ها به خودی باعث ایجاد اضطراب به بانوان باردار کادر پزشکی فعال در آن بخش می‌شود، بنابراین حضور نیروهایی متبحر و آموزش دیده کادر درمانی به منظور کاستن از اضطراب و تنش حاکم بر محیط نقش مهم و موثری دارد بر این اساس تمهدیداتی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به منظور به کارگیری نیروهای کارآمد در راستای رفع این مشکلات اندیشیده شده است.


رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد ادامه داد: در حال حاضر زایمان بدون درد در این شهرستان به دلیل کمبود نیروهای متخصص و ماهر و همچنین کمبود امکانات خاص در این زمینه انجام نمی‌شود.


* کمبود ماما در زایشگاه بروجرد


 صیرفی با اشاره به کمبود ماما در این شهرستان، خاطرنشان کرد: تعداد پزشکان متخصص زنان و زایمان جوابگوی نیاز این شهرستان است که با اجرای کامل طرح تحول سلامت پیش‌بینی می‌شود، بتوان از حضور نیروهای ماما بیشتری در کادر زایشگاه‌ها بهره برد.


وی با اشاره به وجود امکانات لازم برای چند قلوزایی در این شهرستان، افزود: بخش NICU در این شهرستان از مراکز فعال است، بنابراین مشکل خاصی در زمینه پذیرش این نوع زایمان‌ها وجود ندارد.


* ضرورت همکاری پزشکان و زنان باردار


وی با اشاره به برخی شکایات مبنی بر عدم همکاری تعدادی از پزشکان زنان و زایمان در خصوص جلوگیری از انجام زایمان‌های طبیعی، ادامه داد: هم اکنون با اجرایی شدن این طرح، مبالغی که به ازای هر زایمان طبیعی به پزشکان پرداخت می‌شود، بیش از مبالغ تعیین شده، برای زایمان‌های سزارین بوده که این خود مانع انجام زایمان‌های سزارین غیرضروری است.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به نقش عوامل متعدد در روند کاهشی زایمان سزارین، افزود: تعامل پزشکان نسبت به ترغیب زنان باردار به انجام زایمان طبیعی و همکاری زنان باردار عواملی هستند که نقش تعیین کننده‌ای در کاهش زایمان‌های سزارین دارند.


 صیرفی گفت: اجرایی شدن این بسته حمایتی در قالب یکی از بندهای طرح تحول نظام سلامت باعث کاهش پنج تا 10 درصدی زایمان سزارین در زایشگاه بیمارستان شهید چمران بروجرد شده است. منبع: فارس

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات