قداست زدایی از پایتخت معنوی ایران در میانه غفلت مسئولان؛

در همه آثار این نمایشگاه، شخصیت‌ها با چشمانی بسته تصویر شده‌اند و تنها طرحی که شخصیت آن دارای چشمانی باز است، تصویر خود طراح است. اما عجیب‌تر اینکه، با گشتی در این نمایشگاه تصویری را می بینیم که تداعی‌کننده‌ی گاوبازی اسپانیایی است و در آن از نماد عَلَم (دست حضرت عباس(ع)) با پارچه‌ای قرمز استفاده‌شده است.

به گزارش لرستان خبر، حال فرهنگی پایتخت معنوی ایران این روزها به لطف وزارت ارشاد خوب نیست. چنانکه گزارش‌ها از برگزاری تئاترهای قبح‌شکن و گالری‌های موهن در این شهر حکایت می‌کند. تا آنجا که ظاهراً این روزها سمپات‌های منافقین هم در سایه‌ی بذل و بخشش وزارت ارشاد این شهر، می‌توانند زیر تابلوی روسری قرمزها، آرم جمهوری اسلامی را به تمسخر بگیرند و با نمادهای مذهبی مردم شوخی کنند.
 
 
 هفته‌ی گذشته تصاویری از یک تئاتر قبح‌شکن به نام «نمایشگاه لودلو» که در مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) مشهد اجرا می‌شود، منتشر شد که بازتاب فراوانی در رسانه‌ها یافت. ابتدا سایت قاصدنیوز گزارشی از مضمون نامناسب و ترویج اباحه‌گری در این تئاتر قبح‌شکن منتشر کرد و رسانه‌های دیگر با بازنشر این گزارش، از قداست‌زدایی در شهر مشهد و در مکانی که به نام مقدس امام رضا (ع) مزین شده است، اعلام نگرانی نمودند.
 
 
 
 
 
ا
ما اعتراضات به همین جا ختم نشد و در ادامه، بخش خبری ۱۹:۱۵ دقیقه (مجله‌ی خبری) شبکه‌ی یک، با پخش گزارشی به انتقاد از این تئاتر پرداخت. پوشش نامناسب بازیگران این نمایش (اعم از پوشیدن لباس خواب، لباس‌های تنگ و کوتاه و عدم حجاب مناسب) و نیز مضمون اباحه‌گرانه‌ی آن در پرداختن به عشق‌های مثلثی و چندمعشوقگی و نبود تناسب میان این تئاتر کافه‌ای با فضای مجتمع فرهنگی امام رضا (ع)، مهم‌ترین انتقادات رسانه‌ها به «نمایشگاه لودلو» بودند.
 
 
 
اما جالب اینجاست که اجرای این تئاتر همچنان ادامه دارد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد نه تنها، توجهی به این اعتراضات نکرده که حتی با ارسال جوابیه‌ای به رسانه‌های منتقد، جلوه‌هایی از اعتماد به نفس کاذب خود را به نمایش گذاشته و این اعتراضات را مصداق جنگ نرم دشمن و ایجاد تردید در دل‌ها و ذهن‌های مردم خوانده است! وزارت ارشاد حتی مدعی شده است که «نمایشگاه لودلو» نقد امپریالیزم و سبک زندگی آمریکایی و غربی است و با ادبیاتی که بیشتر به طنز می‌ماند تا جدی، اضافه کرده است: «این نمایش که نویسنده‌ی آن یک آمریکایی است با کارگردانی دقیق  و بازی‌های روان، چنان اثری در جان مخاطب می‌گذارد که از زندگی در کشوری اسلامی و دارای تمدن و فرهنگ چند هزار ساله خشنود می‌شوند!»
 
 
 
 
اما این تنها جلوه‌ی تدبیر اداره‌ی فرهنگ و ارشاد خراسان استان خراسان رضوی نیست؛ چنانکه سوم اردیبهشت ماه جاری، این بار سایت استانی «قاصدنیوز» با انتشار مجموعه‌ عکس‌هایی باورنکردنی از یک گالری هنری در مشهد، تعجب همگان را از نبود حداقلی نظارت بر محافل فرهنگی این استان را برانگیخت.
 
 
 
 
با گشتی در این نمایشگاه نقاشی عجیبی را می‌شود دید که تداعی‌کننده‌ی گاوبازی اسپانیایی است و در آن از نماد عَلَم (دست حضرت عباس(ع)) با پارچه‌ای قرمز استفاده‌شده است.
 
 
 
 
توهین به آرم مقدس «الله» به عنوان نماد پرچم نظام جمهوری اسلامی، از دیگر عجائب این نمایشگاه است:
 
 
 
 
در نقاشی دیگری، کودکانی با چشمانی بسته در کنار موشکی نظامی مشغول شادی در خیابان هستند.
 
 
 
در نمونه‌ی بعدی، فردی در کنار هواپیمایی ساقط‌شده مشغول نصب ریسه‌ی پرچم جمهوری اسلامی است.
 
 
 
و نشانه‌هایی از قرابت فکری گردانندگان نمایشگاه بیا گروهک مجاهدین خلق در این تصویر:
 
 
 
 
اما بعد از انتشار این گزارش، مسئولان اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، با ارسال جوابیه‌ای مدعی شده‌اند که نگارخانه‌ی مذکور مجوز نداشته و به صورت غیرقانونی، مشغول فعالیت بوده است و از همین رو، درخواست پلمب و جلوگیری از فعالیت آن شده است! اما سوال اینجاست که اگر این گزارش منتشر نمی‌شد، آیا مسئولان فرهنگی ذی‌ربط اصولاً متوجه برگزاری چنین نمایشگاه موهنی در شهر می‌شدند؟ آیا نبود نظارت بر این اماکن فاقد مجوز را که جز ظایف وزارت ارشاد به شمار می‌رود، می‌توان توجیه کرد؟
 
 
به هر حال، این روزها ظاهراً یک جریان خاص به مدد گشاده‌دستی‌های اداره فرهنگ و ارشاد شهر مشهد در صدور مجوز و نیز غفلت از وظایف نظارتی، مشغول قداست زدایی از پایتخت معنوی ایران است. اقدامی که قطعاً در روزهای آینده و با تداوم این وضعیت، با هوشیاری متدینین مشهد، بدون ‌واکنش نخواهد ماند. منبع:‌رجا
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات