به پاس یک قرن تبلیغ دین؛

آئین نکوداشت آیت‌الله بلندنظر که حدود یک قرن در زمینه تبلیغ دین فعالیت داشته است روز دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه با عنوان «بر بلندای نظر» در شهرستان سلسله برگزار می‌شود.

شهرستان الشتر در روز دوشنبه، 28 اردیبهشت‌ماه میزبان آئین نکوداشت حضرت آیت‌الله بلندنظربا عنوان »بر بلندای نظر» خواهد بود.

 

آئین نکوداشت عالم فرزانه و عارف وارسته شهرستان سلسله آیت‌الله محمد بلندنظر به‌همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سلسله، دفتر امام‌جمعه، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه الشتر، شهرداری و سایر نهادهای انقلابی شهرستان سلسله صبح روز دوشنبه، 28 اردیبهشت‌ماه در مسجد و مصلی امام سجاد(ع) این شهرستان برگزار خواهد شد.

 

%d8%a2%d8%a6%db%8c%d9%86-%d9%86%da%a9%d9%88%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%a2%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a8%d9%84%d9%86%d8%af%d9%86%d8%b8%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%84%d8%b4%d8%aa%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af

یادآور می‌شود، آیت‌الله حاج محمد بلندنظر در سال 1304 ه.ش. در شهرستان الشتر متولد شد. او ابتدا قرآن را در محضر پدرشان که معلم قرآن بوده‌اند در مکتب‌خانه یاد گرفته و در سن شش سالگی به خواندن نماز و قرآن مشغول و بعد از فوت پدر تحت تربیت مادری دلسوز و دائم‌الذکر قرار می‌گیرد.

 

در سن 16 سالگی برای فراگیری علوم دینی عازم قم شده و در مدت یک سال در قم به تحصیل مشغول گشت و سپس از آن‌جا وارد حوزه  علمیه‌ کرمانشاه شد، در حالی‌که ریاست حوزه علمیه به عهده‌ی مرحوم آیت‌الله کاظمی مومیوند بوده است.

 

بعد از مدتی به‌دلیل این‌که پرداختن به دروس حوزوی در سطح عالی در این حوزه میسر نبوده است وی تصمیم می‌گیرد برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرف شود. ابتدا وارد شهر کربلا می‌گردد و با توجه مشکلات بسیار زیاد وارد نجف اشرف می‌شود و چون هزینه‌ سفرشان تمام شده بود با راهنمایی دو نفر به محضر آیت‌الله شیخ علی‌محمد بروجردی نجفی شرفیاب شده و به دستور ایشان به مدرسه علمیه نجف اشرف معرفی و در حجره‌ای اسکان می‌یابد.

 

با توجه به این‌که در آن زمان شهریه‌ی طلاب را آیت‌الله‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی پرداخت می‌کرده، او کتابی را در باب معین‌الضعفا می‌نویسد که شاید هزینه‌ی چاپ آن را سیدابوالحسن اصفهانی پرداخت کند ولی متأسفانه رحلت می‌کند و کتاب همچنان چاپ نشده باقی می‌ماند.

 

آیت‌الله بلندنظر در محضر اساتیدی همچون آیت‌الله سیدابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله سیدمحمود شاهوردی، آیت‌الله سیدعبدالهادی شیرازی و آیت‌الله سیدمحسن صدر کسب فیض نموده و به مدت 20 سال در حوزه‌ی نجف اشرف به تحصیل و درک مفاهیم دینی اشتغال داشته است.

 

پس از 25 سال به ایران برگشته و مدت سه سال در حوزه علمیه‌ کمالیه خرم‌آباد در محضر آیت‌الله حاج آقا روح‌الله کمالوند دروس فقه و اصول را پشت سر می‌گذراند و به درخواست آیت‌الله کمالوند به مدت 2 سال امام جماعت مسجد صاحب الزمان(عج) بوده و از سال 1338 به بعد امام جماعت مسجد جامع شهر الشتر بوده‌اند.

 

وی قصد داشتند به حوزه‌ علمیه قم عازم شوند ولی به اصرار زیاد مردم شریف الشتر در این شهرستان ماند و به تبلیغ احکام و اقامه‌ نماز جماعت در مسجد جامع مشغول شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات