نبردی 25 روزه؛

در واقع سپاه لرستان با 4 گردان در عملیات بیت‌المقدس شرکت کرد و خرمشهر بعد از 2 سال غریبی اسارت به‌دست دلاورمردان ایران زمین آزاد شد و از جمله کسانی که در کنار گلدسته‌های مسجد جامع خرمشهر برای اولین‌بار این مسجد مظلوم را زیارت کردند قهرمانان همیشه پیروز لرستانی بودند.

به گزارش لرستان خبر، عملیات بیت‌المقدس در دهم اردیبهشت سال 61 در منطقه‌ای به وسعت 6 هزار کیلومتر مربع جهت آزاد سازی خرمشهر، پادگان حمیدیه، جفیر، هویزه، حسینیه و بخش‌های دیگری از سرزمین پاک ایران اسلامی در سه مرحله آغاز شد.

 

در هر سه مرحله این عملیات که به مدت 25 روز به‌طول انجامید، نیروهای قهرمان سپاه پاسداران استان لرستان نیز با آن‌که یک تشکیلات مستقل رزمی نداشتند ولی با جدیت هرچه تمام‌تر و با توانایی بیش از پیش در مراحل سه‌گانه این عملیات شرکت کردند. بعد از عملیات فتح‌المبین، از آنجایی که قرار شد تیپی مستقل برای سپاه لرستان تشکیل شود، نیروهای این استان جهت تشکیل این تیپ و شرکت در عملیات بعدی به منطقه عملیاتی دارخوئین شهر اهواز اعزام شدند و در این منطقه استقرار یافتند.

 

به علت قریب‌الوقوع بودن عملیات بیت‌المقدس و کمبود امکانات لازم برای این استان تیپ مستقل تأسیس نشد بلکه یک گردان با‌ عنوان حضرت ابوالفضل(ع) تحت پوشش تیپ 22 بدر تشکیل و آماده حضور در عملیات بیت‌المقدس شد تا در زمان‌های بعد در صورت امکان تیپ و یگان رزمی مستقلی از این نیروها تشکیل شود.

 

تقریباً در روزهای آخر مرحله اول عملیات بیت‌المقدس گردان مزبور وارد عمل شد و رشادت‌های فراوانی را در مبارزه با دشمن به منصه ظهور رساند. فعالیت اصلی این گردان و عملیات واقعی آنان در مرحله دوم عملیات شکل واقعی به خود گرفت، در مرحله دوم در محدوده بخشی از شمال شهر خرمشهر که به‌عنوان خط حد نیروهای گردان حضرت ابوالفضل(ع) به آن‌ها واگذار شده بود، اقدام به تک علیه دشمن کرده و اهداف از پیش تعیین شده محقق شد و تقریباً در 1500 متری شهر خرمشهر مستقر شدند (پشت سیل بند خرمشهر).

 

در اینجا چون در ضمن مراحل اول و دوم عملیات، اکثر نیروهای گردان حضرت ابوالفضل(ع) به شهادت رسیده و یا مجروح شده بودند این گردان با عده قلیلی از رزمندگان خود تا نزدیک به هشت روز از منطقه عملیاتی مربوطه، دفاع کرد و با رشادت‌های هرچه تما‌م‌تر آن را حفظ و تثبیت کرد، در همین زمان گردانی دیگر از نیروهای لرستان با عنوان گردان جندالله تشکیل و به منطقه عملیاتی بیت‌المقدس اعزام شد.

 

این گردان تحت پوشش تیپ المهدی در همان خط حد قبلی (خط حد مرحله دوم عملیات و جایی که بقایای گردان حضرت ابوالفضل(ع) در آنجا حضور داشتند) مستقر و جهت شرکت در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس آماده شد.

 

بالأخره مرحله سوم عملیات نیز آغاز شد و گردان جندالله با فداکاری و ایثار فراوان و تقدیم جمعی از بهترین عزیزان خود در کنار دیگر یگان‌ها به دشمن هجوم برده و تا پل نو آن‌ها را به عقب راندند، چون پل نو (تنها راه مواصلاتی دشمن) به دست رزمندگان اسلام افتاد، در نتیجه تیپ و لشکرهای متعددی در محاصره آنان قرار گرفتند که در اینجا یک مهلت 48 ساعته به نیروهای عراقی داده شد تا خود را تسلیم سربازان اسلام کنند و البته در ظرف این مدت بعضی از آقایان جمعی گردان‌ها به داخل مواضع دشمن نفوذ کرده و عده‌ای از آنان را به هلاکت رسانده یا افرادی را اسیر و به پشت خط مقدم می‌آورند.

 

جالب و شنیدنی است که بگوییم تنها به‌وسیله چند نفر از برادران پاسدار لرستانی بیش از هزار نفر در قالب یکی دو گردان که در محاصره قرار داشتند به اسارت در آمده و به پشت جبهه انتقال پیدا کردند.

 

بالأخره لحظه موعود فرا رسید و بعد از 48 ساعت مهلت، رزمندگان اسلام با تمام توان به دشمن هجوم برده و مقاومت‌های پراکنده نیروهای بعثی را دفع کرده، آخرین نقطه مقاومت آن‌ها که مرکز فرماندهی آنان بود و در یکی از بیمارستان‌های خرمشهر قرار داشت نیز شکسته شد و خرمشهر آزاد شد.

 

علاوه بر گردان‌های مذکور، دو گردان دیگر از نیروهای لرستان در این عملیات شرکت داشتند، یکی گردان مشترک با برادران ارتشی بود و دیگر گردانی که مأمور بستن جاده شلمچه و عقبه دشمن بود و مشتمل بر نیروهای متفرقه می‌شد.

 

نقش رزمندگان لرستانی در عملیات بیت‌المقدس/تقدیم 190 شهید

 

در واقع سپاه لرستان با 4 گردان در عملیات بیت‌المقدس شرکت کرد و خرمشهر بعد از 2 سال غریبی اسارت به‌دست دلاورمردان ایران زمین آزاد شد و از جمله کسانی که در کنار گلدسته‌های مسجد جامع  خرمشهر برای اولین‌بار این مسجد مظلوم را زیارت کردند قهرمانان همیشه پیروز لرستانی بودند.

 

استان لرستان در عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، 190 شهید را تقدیم کرده است.

 

نکته‌ای که در پایان باید متذکر شویم و آن این است که بعد از این عملیات تعدادی از پاسداران دلاور این استانی مدتی پدافند جزیره مینو را به عهده داشته و در آن جبهه نیز رشادت‌هایی به خرج دادند، قبل از عملیات بیت‌المقدس، هم‌زمان با پدافند سوسنگرد در سال 1359 و 1360 تعداد 70 نفر از نیروهای سپاه لرستان بعد از عزیمت به اهواز و سپس وارد شدن به بندر ماهشهر و بعد از آن از طریق دریا به جزیره مینو وارد شده و در ضلع غربی اروند مستقر شدند.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • احمدی/بالاگریوه

    باسلام وتشکرازبروبچه های ارزشی لرستان خبر بخاطرانعکاس این مطلب، بعنوان یکی از رزمندگان عملیات غرورآفرین بیت المقدس ( فتح خرمشهر) به روح بلندشهدای گرانقدرآن عملیات درود می رستم وبردستان یکایک جانبازان وایثارگران شرکت کننده درآن حماسه به یادماندنی بوسه می زنم .

نظرات