سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره حضور طالبان در ایران گفت: ما در جریان سفر طالبان به ایران نیستیم و باید پیگیری شود که منابعی که خبر را منتشر کرده‌اند با چه اطلاعات و مسئولیتی آن را منتشر کردند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری امروز(چهارشنبه) خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه اخیرا هیأتی از طالبان به ایران سفر کرده، این سفر با هماهنگی کدام نهاد و دستگاه‌ اداری بوده است، گفت: ما در جریان چنین سفری نیستیم هرچند اخبار آن را شنیده‌ام اما باید پیگیری کنیم که منابعی که خبر را منتشر کرده‌اند با چه اطلاعات و مسئولیتی آن را منتشر کردند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با تهدیدات روزانه آمریکایی‌ها نسبت به جمهوری اسلامی تصریح کرد: پاسخ‌های مناسب و قوی به این تهدیدات داده شده است، جمهوری اسلامی کشوری مقتدر و قاطع است و بحث‌هایی از این دست هیچ جایگاهی ندارد.

افخم افزود: سطوح مختلف مسئولان کشور نسبت به این مسائل و اظهار نظرها واکنش نشان داده اند و طرف مقابل پاسخ قاطع را از جانب ما دریافت کرده است. 
 

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اهمیت و محدودیت ما در کمک به همسایگان و همچنین حل موضوعات مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای بخشی دیگر از اصول دیپلماسی ماست که در جهان هم با استقبال روبه رو شده است و پوشالی بودن تهدیدهای تکراری آمریکا و هم پیمانانش روشن شده است. 

 

** هر رفتار خلاف مقررات درباره کشتی نجات، پاسخ خواهد داشت

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگی درباره تهدید کشتی نجات ایرانی که به یمن اعزام شده است، با بیان اینکه به تهدیدها و اظهارات مقامات آمریکایی پاسخ مناسب و قاطع داده شده است، تصریح کرد: تهدیدات آمریکایی ها ناکارامد و پوچ است و چنانچه رفتاری خلاف مقررات درباره کشتی نجات صورت گیرد طبعا پاسخ بین المللی خواهد داشت.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در باره رفتار آمریکایی‌ها در مذاکرات و کشتی نجات حامل کمک‌های ایرانی برای مردم یمن گفت: رفتار و مذاکرات آمریکایی‌ها برای تیم مذاکره کننده مشخص است و تیم مذاکره کننده ما در برابر هرگونه زیاده‌خواهی ایستادگی خواهد کرد و ما نیز در مقابل طراحی‌های آن‌ها سناریوهای خود را داریم.

وی اضافه کرد: ایران پیرامون گفتگوهای یمنی- یمنی مساعدت خواهد کرد و آماده همکاری برای انجام این گفتگوها و بازگشت آرامش به یمن است.

 

** ارسل کمکهای انسان‌دوستانه به یمنبا هماهنگی صلیب سرخ جهانی و نهادهای بین‌المللی بوده است

افخم ادامه داد: ما تحولات یمن را به دقت دنبال می‌کنیم و کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه با هماهنگی کامل صلیب سرخ جهانی و ارگان‌های بین‌المللی مرتبط حرکت کرده است، ارسال کمک‌های ایران در کشتی نجات در هماهنگی کامل با سازمان ملل بوده و اگر رفتاری خلاف این روند رخ دهد، قطعاً واکنش همه نهادهای بین‌المللی را در پی خواهد داشت و ما امیدواریم این کمک‌ها به بهبود شرایط فاجعه‌بار یمن  کمک کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره گفتگوهای سیاسی در یمن اظهار داشت: نماینده سازمان ملل در امور یمن گفتگوهایی را در این زمینه انجام داده و ما هم تماس‌هایی را برای پیگیری انجام گفتگوهای یمنی – یمنی و ارائه راهکارهای سیاسی داشته‌ایم، همچنین سفر نماینده سازمان ملل در امور یمن به تهران هم در برنامه است و احتمالا وی فردا وارد تهران شود و مذاکراتی با مسئولین داشته باشد.

افخم ادامه داد: نقش سازمان ملل متحد در مذاکرات یمنی – یمنی و نقش گروه‌های سیاسی یمن در این خصوص بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود، جمهوری اسلامی ایران در مسیر گفتگوهای یمنی – یمنی از هیچ مساعدتی دریغ نخواهد کرد البته ما به طور مستقیم درگیر مذاکرات نیستیم و فقط روند پیگیری گفتگوها را دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تصویب توافق توسط کنگره آمریکا و اظهارات خرم درباره تصویب توافق هسته‌ای توسط کنگره گفت: من به شخصه چنین مصاحبه‌ای را ندیدم و با احترام به آقای خرم به عنوان یکی از همکاران سابق، قطعاً اظهارنظر اعضای تیم مذاکره کننده و رئیس تیم مورد استناد قرار می‌گیرد و پیشرفت گفتگوها در این زمینه پیگیری می‌شود.

 

** تیم مذاکره کننده از حقوق جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای عدول نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر رفتار آمریکا و زیاده‌خواهی آن‌ها در مذاکرات عنوان داشت: همه موضوعات و مباحثی که در داخل پرانتز یا غیر از آن مطرح می‌شود، محور مذاکرات قرار گرفته است، بنده پیرامون مذاکرات رفتار آمریکایی‌ها را تأیید نمی‌کنم ، آن‌ها به طور مکرر سخنانی را مطرح می‌کنند که البته تیم مذاکره کننده به آن پاسخ می‌دهد.

افخم با بیان اینکه تیم مذاکره کننده از حقوق جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای عدول نمی‌کند، گفت: بحث توافق و نگارش پیش نویس هسته‌ای به پیش می‌رود و امروز تیم مذاکره کننده عازم وین شدند تا گفتگوهای هسته‌ای را پیگیری کنند.

وی تأکید کرد: آمریکایی‌ها رفتارهایی را طی مذاکرات انجام می‌دهند اما ما مسیر منطقی و معقولی را در مذاکرات پیش می‌گیریم.

افخم در ادامه با بیان اینکه هنوز نگارش متن به پایان نرسیده و متن نهایی تدوین نشده است، اظهارداشت: تا به حال آنطور که مشخص شده یک روز، روز امضا است و بعد از آن قطعنامه شورای امنیت است و پس از آن فاصله‌ای تا مرحله اجرا هست که اجرای همزمان را دنبال می‌کنند تا تعهدات همه طرف‌ها در یک روز انجام گیرد.
 
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با نگارش متن توافق نهایی تصریح کرد: گروه کارشناسان و معاونین، تنظیم متن را دنبال می‌کنند و پیش بینی شده که طی دو هفته به متن واحدی برسند که این متن واحد دارای پرانتزهایی خواهد بود و ممکن است در پایان، این پرانتزهای موجود در متن تغییر کند اما تلاش بر این است که متن واحدی باشد که طرف‌های مذاکره کننده به عنوان پیش نویس، آن را ملاک گفتگوهای بعدی قرار دهند ولی در حال حاضر کار تدریجی و با دقت و تأمل پیش می‌رود.
 
افخم در پاسخ به سوالی در مورد مسئله یمن گفت: ما اولین کشوری بودیم که راهکار سیاسی برای مسئله یمن ارائه و تاکید کردیم که راه حل مسئله یمن، جنگ نیست و باید با راه حل سیاسی و انجام گفتگوهای یمنی – یمنی تلاش شود تا زمینه برای حل این مسئله فراهم شود چرا که این گفتگوها چارچوبی است که از میان آن‌ها باید راه حلی برای بحران یمن پیش بینی شود.
 
 
** اگر مسیر تنظیم متون، نیازمند طولانی‌تر شدن زمان باشد، ما مشکلی نداریم
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد زمان بندی حصول توافق نهایی تصریح کرد: باید همراه با مسیر مذاکرات پیش برویم،البته هیچ گونه پیش بینی دقیقی وجود ندارد و اگر مسیر تنظیم متون، نیازمند طولانی‌تر شدن زمان باشد، ما مشکلی نداریم و آمادگی این را داریم اما باید معین شود که روند کار چگونه پیش می‌رود.
 
افخم بیان کرد: اصل کار و توافق جامع بسیار مهم‌تر از جدول زمانی است و آنچه که مهم است دستیابی به توافق خوب است.
 
 
** دادسرای سعودی، پرونده متجاوزین به دو نوجوان ایرانی را به شورای اعلام حکم ارجاع داده است
 
وی همچنین درباره پیگیری تعرض دو مامور سعودی به زائران ایرانی در فرودگاه جده افزود: نمایندگی‌های ما در ریاض و جده این مسئله را پیگیری می‌کنند و دادسرای مربوطه، پرونده را به شورای اعلام حکم ارجاع داده است و انتظار می‌رود در یک زمان معلوم، نتیجه مشخص شود.
 
به گفته افخم، کار همچنان دنبال می‌شود و ما منتظریم ببینیم در زمان بندی که مسئولان سعودی اعلام کردند به نتیجه می‌رسیم یا نه، در هر حال موضوع تحت پیگیری است و امیدواریم به نتیجه مورد نظر بینجامد.
 
 
** مبادلات و ارتباطات سیاسی ایران و عراق در بالاترین سطح ممکن قرار دارد
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان به عراق گفت: همکاری‌های ایران و عراق، نزدیک و راهبردی است، دو کشور در زمینه‌های مختلف همکاری می‌کنند و سطح مبادلات و ارتباطات سیاسی در بالاترین سطح ممکن است. جمهوری اسلامی ایران موضوع افراطی‌گری و تروریسم را پیگیری می‌کند در مورد شرایط و ارسال کمک‌ها گفتگو شده است. چنانچه عراق از جمهوری اسلامی درخواستی داشته باشد، دریغ نمی‌کنیم و آماده کمک هستیم.
 
افخم گفت: سردار دهقان هم در عراق مذاکرات و بحث‌هایی را داشته اما آنچه که مهم است، این است که مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری فارغ از شیعه و سنی و فارغ از همه این بحث‌ها مدنظر بوده و حفظ یکپارچگی و تقویت عراق برای ما مهم است.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد بیانیه ضدایرانی نشست ریاض تصریح کرد: هر گونه اظهارنظر و متن تحریک‌آمیزی که موضوعات منطقه را به دور از واقعیت نگاه کند، قابل پذیرش نیست. به مسائل یمن باید با توجه به خواست مردم یمن نگاه شود و راهکارها در این خصوص باید منطقی و قابل اجرا باشد.
 
سخنگوی وزارت خارجه افزود: فرافکنی در مورد این بحث‌ها کمکی نمی‌کند و فقط موضوع یمن را روی پیچ و تاب‌های غیرواقعی می‌اندازد.
 
افخم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه آیا در سفر فواد معصوم رئیس جمهور  عراق به ایران، بحث مفقودین مطرح و پیگیری شده است، گفت: کمیته ویژه‌ای برای این کار تأسیس شده و کار را دنبال می‌کند، اینکه مفقودین چه تعداد هستند و آیا چنین چیزی وجود دارد یا نه، کمیته ویژه پیگیری می‌کند و طبعاً اگر موردی باشد،‌ با مناسبات و همکاری خوب دولت عراق پیگیری می‌شود.
 
وی همچنین در مورد بحث سفر ولایتی  مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به سوریه و لبنان بیان کرد: محور مقاومت بحثی نیست که فراموش یا تضعیف شده باشد، ارتباطات خوب جمهوری اسلامی با لبنان و مقاومت پیوسته وجود داشته و به طور مداوم گفتگوها در حال پیگیری بوده است. 
 
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: محور مقاومت ، زنده و پویا و دارای حرکات خوبی است و باید تلاش کنیم این مسئله در اولویت ملت‌های منطقه باشد که اگر غیر این باشد، رژیم صهیونیستی بیشترین سوء استفاده را از این مسئله خواهد کرد.
 
 
** گفتگوها درباره سوریه دنبال می‌شود
 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص گفتگوها پیرامون موضوع سوریه اظهارداشت: این گفتگوها چندین هفته است که بوسیله دمیستورا با کشورها و گروه‌های مختلف دنبال می‌شود و اولین مرحله آن گفت‌وگو با معارضان بود که در حال انجام است.

افخم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که چرا انصارالله در مقابل حملات عربستان اقدام عملی نمی کند؟ گفت: تبلیغات مختلفی نسبت به مواضع این گروه صورت می گیرد. البته انصارالله مواضع خودش را اعلام می کند و آن چه مطرح است این است که خواست مردم یمن و حق آن ها برای تعیین شرنوشت شان در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به این که محدود کردن بحث ها به یک گروه ممکن است موضوع را به بیراهه بکشاند، افزود: این گروه یمنی بخشی از مردم این کشور هستند و تریبون هایی برای بیان مسایل دارند تا در آن اظهارنظر کنند.

افخم اضافه کرد: انصارالله موازین و اصولی دارد که براساس آن تصمیم می گیرد. بخشی از این تصمیمات براساس آن مواضع و اصول صورت گرفته و مانع از اقدام عملی شده است اما باید برای دریافت صحیح از مواضع این جنبش به منابع خود آن ها رجوع کرد.
 
 
** تلاش جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از اعدام آیت‌الله نمر
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص صدور حکم اعدام برای آیت اله نمر روحانی عربستانی و پیامدهای آن گفت: اخباری که تاکنون راجع به این موضوع اعلام شده براساس اظهارات منابع غیرمسئول منتشر شده است.ما نسبت به این موضوع حساس هستیم و امیدواریم چنین مساله ای رخ ندهد.

افخم ضمن تحریک آمیز خواندن چنین اقدامی افزود: جمهوری اسلامی ایران بنابر مسئولیتی که دارد ارتباط هایی را با مراجع مسئول، عوامل ، نهادها و شخصیت های تاثیرگذار که امکان کمک دارند، برقرار کرده است تا از اجرای این حکم جلوگیری شود.

وی ادامه داد: نمایندگی های وزارت امورخارجه با مسئولان ذیربط ارتباط هایی را داشته اند تا اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، مانع از این اقدام شوند.

افخم اضافه کرد: این اقدام واکنش تمام جهان اسلام را دربرخواهد داشت و کاملا تحریک آمیز است و امیدواریم خبر دقیق نباشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال تصریح کرد: مسئولان عربستان سعودی نباید چنین اقدامی را که اثراتی در جهان اسلام و حتی فراتر از آن خواهد داشت، مرتکب شوند.
 
 
** طرف پاکستانی به مسئولیت‌های مرزی خود عمل کند

افخم در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اظهارات روز گذشته عبدالقادر بلوچ وزیر امور مرزی پاکستان گفت: بحث های مناطق مرزی پیچیدگی ها و حساسیت های خود را دارد. ما با پاکستان دارای روابط خوبی هستیم و همکاری ها رو به پیشرفت است.

وی اضافه کرد: سطح گفت وگوها و میزان تماس ها برای حل مسائل مرزی افزایش پیدا کرده است و نتایج اولیه خوبی هم کسب شده است.

سخنگوی وزیر امورخارجه با اشاره به این که کارشناسان در حال تنظیم مقررات و اسناد مربوطه به مناطق مرزی هستند ، خاطرنشان کرد: ما کاملا به مسئولیت های خود عمل می کنیم و خواهان آن هستیم که طرف مقابل هم کاملا به مسئولیت های خود عمل کند.

افخم گفت: این ها مباحثی نیست که دو طرف بخواهند آن را به دوش هم بیندازند و کارها با توافق و همکاری مسئولانه پیش می رود و در غیر این صورت هر از چندگاهی این مناطق ناامن و فرصت برای سوء استفاده اشرار فراهم می شود.

وی با بیان این که شاید اظهارات روز گذشته وزیر امور مرزی پاکستان ناشی از اطلاعات غیردقیق بود، گفت: حضور وی در ایران نشان می دهد که مسیر گفت و گوها و همکاری ها برای رفع مشکلات، مثبت و رو به جلو است.
 
 
** ربوده شدن 14 ماهیگیر ایرانی پیگیری می‌شود

افخم در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی پیرامون ربوده شدن 14 ماهیگیر ایرانی گفت: از طریق سفارتخانه های کشورمان در سومالی و کنیا این موضوع را پیگیری کردیم و نیازمند اطلاعات دقیق تری درباره ربوده شدن این 14ماهیگیر هستیم.

وی افزود: پیگیری ما از مراجع ذیربط در این باره ادامه دارد و باید خبرهای موثق در اختیارمان قرار گیرد تا اطلاع رسانی کنیم. ملاک ما منابع رسمی است و با اتکا به منابع غیر رسمی نمی توانیم پاسخ دهیم.

سخنگوی وزیر امور خارجه همچنین درباره کشتی سنگاپوری گفت: این کشتی نروژی بود که با پرچم سنگاپور فعالیت می کرد و در دوم فروردین به یک سکوی ما در پارس جنوبی خسارت وارد کرد.

افخم افزود: اطلاعاتی از تخلف این کشتی از طرف منابع ایرانی در اختیار قرار گرفته است و باید اطلاعات طرف مقابل را نیز دریافت کنیم و با توجه به این که مساله حقوقی است و ظرافت های خود را دارد، باید تمام ادعاها مستند باشد و ما با همکاری وزارت نفت مساله را دنبال می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا ایران در مورد مسئله جیسون رضاییان تاکنون مذاکره‌ای داشته است یا خیر؟ گفت: خیر مذاکره‌ای در این زمینه صورت نگرفته است.

وی پیرامون حکم اعدام مرسی اظهار داشت: ما در این باره موضع خود را صراحتا اعلام کردیم و از صدور چنین حکمی متاسفیم و امیدواریم مصر از طریق راه حل های مسالمت آمیز مسیر خود را طی کند.

افخم در پایان از اعزام محموله کمک‌های ایران به یمن از طریق هوایی خبر داد.

انتهای پیام/
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات