افاضه کلام معاون امور زنان روحانی؛

معاون امور زنان رئیس جمهور اخیراً در یک دیدار گفته است: واقعیت این است که در دنیای امروز بعضی از گزاره‌های دینی برای زنان پاسخگو نیست و متناسب با زمان خودش بوده و الان چالش های زیادی با دنیای مدرنتیه به وجود آورده است.

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس جمهور اخیراً در یک دیدار گفته است: واقعیت این است که در دنیای امروز بعضی از گزاره‌های دینی برای زنان پاسخگو نیست و متناسب با زمان خودش بوده و الان چالش های زیادی با دنیای مدرنتیه به وجود آورده است. اگر این تعارضات دینی مورد توجه محققان و حوزه دینی نباشد، پیش بینی می شود که عوامل دین گریزی جوانان فراهم شود. امام به عنوان اسلام شناس بزرگ با تاکید بر نقش زن در خانواده رافع بسیاری از این چالش‌ها بودند.

 

به گزارش جماران، او همچنین با بیان اینکه امام چرخش دیدگاه داشتند! گفته است: امام همان امامی است که از زنان خواستند در انتخابات لایحه های ایالتی و ولایتی شرکت نکنند است، اما با توجه به تغییرات بنیادینی که در جامعه پیش و پس از انقلاب اتفاق افتاده، ایشان چرخش دیدگاه  داشتند. دیدگاهی که بعد از انقلاب تاکید بر حضور زنان در عرصه های مختلف جامعه داشت.

 

*مغز کلام مولاوردی همانست که وی گفته است: «گزاره‌های دینی برای زنان پاسخگو نیست»!

 

از این حرف و سخنان ادامه‌ی آن، اینطور به ذهن متبادر می‌شود که گزاره‌های دینی بر اساس اصالت عقل و وحی تبیین نمی‌شوند بلکه مبنای اِعمال آنها باید «زمان حال» و دنیای مدرنیته باشد!

و بر اساس همین نگاه اشتباه است که شخصیت امام راحل دچار تحریف و تفسیر به رأی شده و اینطور عنوان می‌شود که امام راحل نیز دچار چرخش دیدگاه بوده‌اند!

حقیقت اما این است که نه اصالت با جامعه و مدرنیته است و نه امام خمینی(ره) چرخش دیدگاه داشته‌اند.

 

حقیقت آن است که تلقی و فهم دینی برای فقیه جامع‌الشرایط و برای عقول سلیم، برداشتی شامل اصول لایتغیّر است اما توابع این اصول در هر برهه‌ای ممکن است شامل تغییراتی شود.

تغییراتی که حذف کننده اصل دین و نگاه دینی نیستند و نشانه «تعارض دینی»! هم که مولاوردی آنرا بیان کرده نیستند؛ بلکه صورت اعمال را از حالتی به حالت دیگر تغییر می‌دهند بی‌آنکه نافی اصل عمل باشند.

 

کما اینکه مسئله حج بنا به نظر امام راحل در زمانی متوقف و در زمانی مجدداً جاری شد.

و ایضاً مثال‌های واضحی از صدر اسلام که اگرچه حضور زنان در خانه و محیط خانواده تا همچنان نیز مسئله‌ای ممدوح بوده و هست اما در همان صدر اسلام نیز حماسه «نسیبه جرّاحه» و جنگ مستقیم او با کفّار در مقابل دیدگان مبارک پیامبر اسلام وجود دارد.

و ایضاً فعالیت اقتصادی خدیجه کبری(س)، خطابه‌ی حضرت زهرا(س) درباره فدک و حضور زینب کبری(س) در دفاع از حریم آل‌الله و ...

تمام این امور نه ناشی از چرخش دیدگاه ائمه‌ی اطهار که ناشی از برداشت وحیانی، عقلایی و تأویلی و تنزیلی همزمان آنها از دین است که زمانی عنوان می‌دارد بهترین سعادت «زن» ماندن در محیط خانه است و زمانی هم حضور زن در میانه میدان جنگ را روا می‌دارد.

 

در همین رابطه، آقای هاشمی رفسنجانی هم سال گذشته در یک مصاحبه گفته بود: «به صورت اجتماعی الآن در مجمع تشخیص مصلحت نظام داریم با حکم الهی تصمیماتی می‌گیریم که شاید دینی نباشد»!

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات