لرستان خبر گزارش می دهد؛

این پایان داستان طولانی و شورانگیز امروز تشییع شهدای گمنام ایرانی است:«دست روزگار سرانجام شهدای دست‌بسته را به تشییع شبانه کشاند» اتفاقی که داغ تاریخی بزرگ شیعه را امروز برای همه آن‌هایی که در این لحظات تاریخی در معراج بودند زنده کرد

به گزارش لرستان خبر، مراسم تشییع پیکر پاک 270 شهید تازه تفحص‌شده امروز در فضایی وصف‌نشدنی در خیابان‌تهران برگزار شد.گردهمایی بزرگی که خیلی زود تبدیل به اتفاقی تاریخی و بی‌سابقه در تاریخ معاصر ایرانی شد.

 

با وجود همه پیش‌بینی‌ها مبنی بر استقبال وسیع مردمی از تشییع شهدای غواص، حضور مردمی در مراسم امروز غیرقابل‌‌باور بود. جمعیت غیرقابل‌شمارشی که امروز در تهران برای پاسداشت 270 شهید دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره آرمان‌ آنها گردهم آمده بودند، سند بزرگی بر ادامه آرمان سال 57 خمینی بزرگ بودند.این استقبال بی‌سابقه ایرانی‌ها از شهدای 8 سال دفاع مقدس، در شرایط امروز جامعه و سیاست ایرانی، شواهد فرامتنی زیادی به وجود آورد که احتمالا در روزهای آینده محل بحث فراوانی خواهد بود.

 

ماجرای شهدای تازه تفحص شده ایرانی، ماجرای شگفت‌آوری در وضعیت امروز جامعه ایرانی است. چیزی در حدود یک ماه پیش خبر کشف پیکر پاک 175 شهید غواص که با دستان بسته به شهادت رسیده بودند، انفجاری در افکار عمومی و رسانه‌‌های ایرانی به وجود آورد و ابراز احساسات بی‌شمار و شگفت‌انگیز ایرانیان به شهدای وطن، اتفاقات بی‌سابقه‌ای به وجود آورد. 36 سال بعد از وقوع انقلاب اسلامی و چیزی در حدود 20 سال بعد از پایان جنگ، این اتفاق برای همه کسانی که در دو سر طیف مردّدان و حامیان آرمان‌های خمینی کبیر بودند، اتفاق بزرگی به حساب می آید.

 

محدود نبودن ابراز علاقه و ارادت ایرانی‌ها به این شهدای تازه تفحص شده در قالب‌های کلیشه‌‌های معمول این سالها، یکی از بزرگترین اتفاقات دوران معاصر ایرانی است. آدم‌هایی با سلایق و نگاه‌های مختلف سیاسی و مذهبی و فرهنگی در طول این مدت، حمایت خود را از آرمانی که این شهدای برای آن جان باختند اعلام کرد‌ه‌اند و پیش‌بینی می‌شود که گردهمایی امروز بند ترمیم بزرگی بر همه اختلافات و نزاع‌های جعلی و غیرواقعی اما بزرگ‌شده جامعه ایرانی باشد.

 

تشییع این شهدا از میدان بهارستان (مقابل درب غربی مجلس شورای اسلامی ایران) آغاز شده و سپس با حضور گسترده مردم و مسئولین به خیابان شهید مصطفی خمینی، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر، میدان امام خمینی(ره)، خیابان شهید فیاض‌بخش، خیابان وحدت اسلامی و نهایتاً خیابان بهشت به‌سمت معراج شهدا ادامه  داشت.

 

گزارش لحظه به لحظه از این مراسم تاریخی را می‌خوانید:

 

21:33 این پایان داستان طولانی و شورانگیز امروز تشییع شهدای گمنام تازه تفحص‌شده ایرانی است:«دست روزگار سرانجام آنها را به تشییع شبانه کشاند، این شهدای دست‌بسته را» اتفاقی که داغ تاریخی بزرگ شیعه را امروز برای همه آدم‌هایی که در این لحظات تاریخی در معراج شهدا بودند، زنده کردند. شهدای ایرانی تشییع شدند، با شکوهی وصف‌ناپذیر، در حالی که تابوت پیکرهای آنها گلباران می‌شد و حوادث تاریخی این بار هم تکرار می‌شد و دعای تشییع‌کنندگان برای ظهور منجی(عج) به آسمان‌ها رسیده بود.

 

21:26 انتقال پیکر پاک شهدا به داخل معراج شهدا در فضایی وصف‌ناشدنی همچنان ادامه دارد. عزاداری و زیارت گرد تابوت شهدا در داخل معراج شهدا ادامه دارد.

 

21:13 بعد از 5 ساعت همراهی با کاروان شهدای گمنام، هم اکنون لحظات بی‌نظیری از عشق و علاقه مردم به شهدای گرانقدر 8 سال دفاع مقدس در حال رقم خوردن در «معراج» شهداست. مردم مقابل معراج، کوچه‌ای باز کرده‌اند و تابوت‌ها را یکی یکی روی دستان خود به داخل معراج می‌برند.

 

21:09 با نوای «یا حسین یا حسین» اولین پیکرهای پاک شهدای گمنام به «معراج شهدا» رسیدند.یک گروه دمام‌زنی، پیش از کاروان شهدا همراه با دسته سینه‌زنی و فریاد «حیدر حیدر» وارد معراج شدند.رضا هلالی، مداح اهل‌بیت مشغول نوحه‌خوانی است.

 

 

20:50 گزارش‌های شبکه خبر از مراسم تشییع همچنان لحظه به لحظه ادامه دارد. گزارش‌های تلویزیون از این اتفاق تاریخی، قابل‌توجه بوده است.

 

20:50 کاروان شهدا به خیابان بهشت رسید.

 

20:45  طنین صدای اذان مغرب در میان جمعیت استقبال‌کننده در معراج شهدا، لحظات ویژه‌ای را به وجود آورده است.چیزی نزدیک به 5 ساعت از آغاز تشییع پیکرهای پاک 270 شهید غواص گذشته است و مراسم همچنان ادامه دارد.

 

20:27 فریاد «لبیک یاحسین» جمعیت استقبال‌کننده در «معراج شهدا» بلند شده است. خادمان شهدا اسپند دود کرده‌اند و همه چیز برای استقبال از شهدا آماده شده است. تا دقایقی دیگر اولین کاروان شهدا به ابتدای خیابان بهشت می‌رسد. نوحه به یادماندنی «یاد امام و شهدا دل و می‌بره کرب‌وبلا...»  در حال خوانده شدن است.پرچم‌های زردرنگ با آرم هسته‌ای و با نوشته «ما ایستاده‌ایم» همچنان در دستان مردم است.دسته‌های سینه زنی در ابتدای معراج شهدا برپا شده است.

 

 

20:20 کاروان شهدا در خیابان خیام به سمت خیابان بهشت در حرکت است.

 

 

20:13 حجت‌اسلام ماندگاری در معراج شهدا سخنرانی کوتاهی داشت. او با اشاره به تشییع شهدا در دوران‌های بحران گفت: در سال 78 هزار شهید از کربلای شلمچه خودشان را یه میان ما رساندند. شعهدا در آن دوران چه پیامی داشتند؟ گفتند ما می‌توانیم بااستخوان‌هایمان از ولایت دفاع کنیم. سال 78 تمام فتنه‌ها خوابید و اگر دشمنان نتوانستند در آن دوران کاری کنند به برکت شهدا بود. در این دوران هم حرف و حدیث‌های مذاکرات هسته‌ای در میان است که این شهدا خودشان را به میان ما رساندند. برخی می‌گویید بیایید ذلیل آمریکا شویم شاید مشکاتمان حل شود، اما این بار شهدا با دستان بسته آمدند تا ولی ما دست‌بسته نشود. اگر ما نتوانیم از شهدا و ولی‌مان دفاع کنیم شهدا با استخوان‌هایشان خواهند توانست از ارزش‌ها دافع کنند. چون این شهدا عهد کردند مدافع ولایت باشند و جانشان را در این راه دادند. شهدا می‌گویند اگر عزت و امنیت و سعادت می‌خواهید باید روحیه جهاد و مقاومت را در خود حفظ کند. اگر مردم سست شوند مسئولین هم سست می‌شوند. تشییع امروز یک پیام به مسئولین داشت که مردم پای پای کارند شما احساس ضعف نکنید.

 

ماندگاری با اشاره به شهدای غواص گفت: روایت داریم که شهادت در آب ثواب دو شهید را دارند چون شهادت در آب، سخت‌تر از مجروحیت در خاک است.

 

19:59 بر تعداد جمعیت استقبال‌کنندگان از کاروان شهدا در معراج شهدا، لحظه به لحظه افزوده می‌شود.جمعیت مشغول عزاداری و نوحه‌خوانی هستند و انتظار برای استقبال از شهدا به اوج رسیده است. مداحان اهل بیت در ابتدای کوچه معراج به یاد شهدا مدیحه‌سرایی می‌کنند.

 

 

19:51 مادر شهید بهروز صبوری، شهید تازه تفحص‌شده‌ای که با ماجرای فیلم «شیار 143» د رمرکز توجه رسانه‌ای قرار گرفت در میان منتظرین کاروان شهدا در معراج شهدا قرار دارد. حجت‌اسلام ماندگاری در میان جمعیت استقبال‌کننده در معراج شهدا، از تاثیرات شهدا می‌گوید. از ابتدای خیابان بهشت، حجله‌هایی برای یادبود شهدا روشن نگه داشته است. بسیجیان زن و مرد به عنوان نیروهای انتظامات، به صورت داوطلبانه در معراج شهدا خدمت می‌کنند .ایستگاه‌های صلواتی در ورودی معراج شهدا و در داخل آن از زائران استقبال و پذیرایی می‌کنند.

 

19:26 بعد از 3 ساعت استقبال، سرانجام کاروان شهدای گمنام،  ازمیدان بهارستان خارج شد. مسیر رسیدن به معراج شهدا همچنان با کندی طی می‌شود.پیش‌بینی می‌شود تشییع و استقبال از کاروان شهدا تا ساعت‌ها ادامه داشته باشد.

 

18:58 طبق اعلام کمیته جستجوی مفقودین با وجود کندی حرکت تشییع‌کنندگان، مسیر تشییع دقیقا طیق برنامه قبلی ادامه دارد.

 

18:56 حضور پرتعداد جانبازان ویلچری، در میان جمعیت تشییع‌کنندگان از نکات قابل‌توجه مراسم است. بر پیشانی برخی از استقبال‌کنندگان، سربندهای مدافعان حرم دیده می‌شود.

 

18:48 معراج شهدای تهران آماده استقبال از کاروان شهداست.

 

 

18:35 حرکت کاروان شهدا به کندی در حال انجام است. تبرک چفیه‌ها و شال‌های عزای مردم در کنار تابوت‌های شهدا، سنت همه این سالهای تشییع شهدا در تصاویر تلویزیونی خودنمایی می‌کند.

18:32 جمعی از هنرمندان سینما از جمله حمد علی باشه آهنگر،مجتبی راعی، رضا میرکریمی، علیرضا رضاداد، محمد حسین طباطبائی نژاد، جمال شورجه،همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، مازیار میری،ناصر عنصری، مرتضی شایسته، ابراهیم مختاری،حسن پورشیرازی، منوچهر شاهسواری، اکبر نبوی، محسن خان‌جهانی،محمدرضا موئینی،کامران ملکی،حمیدی مقدم و... در این برنامه حاضر شدند.

 

18:28 ازدحام شدید جمیعت باعث حرکت بسیار کند کاروان شهدا شده است. کاروان شهدا هم ‌اکنون در حال تغییر مسیر به سمت خیابان جمهوری اسلامی است.

 

18:20 سعید حدادیان مداح اهل بیت هم‌اکنون در حال مداحی و نوحه‌خوانی هستند.فریاد «مرگ بر آمریکا»ی جمعیت، مکان تشییع شهدا را فرا گرفته است.

 

سعید حدادیان در سخنان کوتاهی در خلال نوحه‌خوانی گفت:‌ این پیام این شهدای غواص برای ماست. آنها امروز به سراغ ما آمده‌اند تا بگویند که ما دست بسته‌مان هم برای خدا کار می‌کند، ما بن‌بست نداریم. ما هم امروز خطاب به آنی که می‌گوید شما از جیب ملت خبر ندارید می‌گوییم که جیب ملت پر از عکس احمدی روشن است، پر از وصیت‌نامه شهداست پر از سربند یازهرا و یا حسین است. این مردم ایستاده‌اند، شما کم نیاورید...

 

 

17:55 هم اکنون مراسم شعرخوانی حماسی و نوحه‌خوانی توسط محمود کریمی، مداح اهل‌بیت(ع) در حال اجراست. سعید حدادیان هم در این مراسم حضور دارد. مردم در حال هم نوایی با کریمی هستند.

 

مردم پلاکاردهایی بر دست دارند که بر روی آن‌ها با نمایش تصویری از تابوت‌ شهدا نوشته شده است: «این سند جنایت کدخداست». همچنین جملات زیادی از امام خمینی(ره) در ضدیت با امپریالیسم جهانی و عدم سازش با آمریکا بر روی برخی پلاکاردها چاپ شده است مانند: «هر ملتی که به آمریکا اعتماد کرد ضربه خورد» بر روی یکی از دست نوشته‌های مردمی نوشته شده است: «هر کس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد با لگد دشمن بیدار می‌شود»

 

 

17:27 سخنرانی  محسن رضایی آغاز شد. محسن رضایی با اشاره به مناسبت 26 شهریور و سالگرد شهادت شهید صفارهرندی، ایمانی، نیک‌نژاد و بخارایی، شهدای معترض به کاپیتولاسیون گفت:مناسبت امروز با حضور این شهدا قرین است. شهدایی که فضای کشور را در این چند وقت کاملا دگرگون کرده‌اند چه در فضای حضوری و کف خیابان‌ها و چه در فضای مجازی، این مردم ثابت‌ کرده‌اند که امروز پیرو راستین این شهدا هستند، در شرایطی که امروز در فضای بین‌المللی ما نیاز به نمایش وحدت و خشم انقلابی داشتیم، این حضور امروز بسیار معنا دار است. امروز داعش به 35 کیلومتری بغداد رسیده است و باید از سوی ملت ایران پیامی به آنها داده می‌شد. امروز مردم بی‌پناه یمن در حال بمباران شدن هر روزه هستند و لازم بود که بار دیگر از سوی شهدا فریاد الله اکبری بلند شود و گفته شود که فکر نکنید می‌توانید به حیات ننگین‌تان ادامه بدهید، ما زنده‌ایم.

 

رضایی ادامه داد:اسامی غواص‌ها را همه خواهید شنید 175 تن از این شهدا غواصان و خط‌شکنان هستند.همه آنها را شما خواهید شناخت، اما غواصان چه بودند و چه کردند؟ از سال سوم جنگ به این طرف جنگ به بن بست رسید و ما به این نتیجه رسیدیم که جنگ را باید به آب‌ها بکشانیم و نیروی جدیدی به نام غواص‌ها به نیروهای ما اضافه شدند. ما در عملیات والفجر8 با 3000 غواص برای اولین بار به مواضع دشمن حمله کردیم و در عملیات کربلای 4 هم با نیروی کمتری. آنها حساس‌ترین ماموریت خط‌شکنی را برعهده داشتند. یک ساعت قبل از شروع عملیات در تاریکی شب، غواص‌ها از دل سرزمین خودی و تاریکی شب باید به سمت دشمن حرکت می‌کردند. اما مساله به این سادگی‌ها نبود، غواص‌ها به سمت دشمن می‌رفتند و فقط سرشان از آب بلند بود، اما نور ستارگان هم سطح آب را روشن می‌کرد و دشمن می‌دید که کسانی به سمت آنها می‌آید و واکنش نشان می‌داد. در کربلای 4، ماجرا سخت‌تر هم شده بود. چون دشمن از عملیات والفجر ترسیده بود و نورافکن‌هایی را بر ساحل گذاشته بود و تمام سطح اروند را روشن کرده بود و غواص‌ها در چنین شرایطی رفتند و دل به آب زدند. آنها شجاع‌ترین نیروهای ما بودند. آنها باید مهم‌ترین سنگر دشمن یعنی تیربارها را خاموش می‌کردند و راه را برای نفوذ ما آماده می‌کردند.

 

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: در این روزها در خلال همه این احساسات پاک ملت ایران که امروز در اینجا به اوج رسیده است، صداهایی هم از اجنبی برخاسته است. همانهایی که می‌گویند درست است که این شهدا مظلومانه شهید شدند اما در خاک عراق چه می‌‌کردند. عجیب است. شما توقع داشتید به متجاوزین گل می‌دادیم و تشویقشان می‌کردیم؟ اگر این غواصان در عمق خاک عراق نمی‌جنگیدند امروز ایران امنیت داشت؟ ما باید دشمن را تعقیب می‌کردیم و تنبیه می‌کردیم. دشمنی که به ایران تجاوز کرده بود و 5 استان ایران را اشغال کرده بود اگر بدون تنبیه و مجازات به خانه خود می رفت امروز هر کسی به خود اجازه می‌داد که وارد ایران شود و بگوید مگر با صدام چه کردید که امروز با ما می‌خواهید کنید؟بنابراین تعقیب متجاوز درسی بود که غواصان ما به دشمن دادند. غواصان ما برای استقلال و پیشرفت کشور جان خود را دو دستی دادند . دست‌هایشان را بستند اما تسلیم نشدند و در مقابل دشمن زانو نزدند. آبادانی و پیشرفت این کشور نیاز به مقاومت و شهادت دارد. و این شعار غواصان بود.

 

 

محسن رضایی در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:‌ اخیرا شنیدم که می‌گفتند که این شهدا در یک عملیات شکست‌خورده‌ شهید شدند. اگر کربلای 4 شکست خورد چه طور 12 روز بعد ایران بزرگترین عملیات تاریخ جنگ را در همان نقطه انجام داد؟ چرا این حرف‌ها را می‌زنند و انقلاب را تحریف و تخریب می‌کنند؟ چون می‌خواهند راه شهدا و راه مقاومت و ایستادگی و راه شهدا را در کشور کور کنند. اما موفق نمی‌شوند و  امروز همه اعتراف می‌کنند  که ایران لنگرگاه منطقه است.حساب شده جنگ را زیر سوال می‌برند و تخریب و تحریف می‌کنند تا راه شهدا در این کشور ادامه پیدا نکند، اما امروز همه دنیا به این نتیجه رسیده است که اگر ایران نبود، این ناامنی‌های اخیر منطقه تمام 500 میلیون مردم منطقه را دربر می‌گرفت. ملتی که فرهنگ و تاریخ و تمدنش می‌تواند به منطقه و جهان کمک کند چرا در مقابلش مزاحمت و کارشکنی می‌شود؟ شهدای ما در یک آزمون سخت تاریخی، برای اولین بار ملت ایران را به سربلندی رساند و زنجیره شکست‌های تاریخی و جدا شدن بخش‌های مختلف از ایران که برای دویست سال ادامه داشت را قطع کردند.

 

فرمانده سابق سپاه پاسداران ادامه داد: بنابراین نتیجه می‌گیریم که هم رزمندگان ما و هم بسیجیان ما و هم ارتشیان دلاور ما امروز پای مسیر شهدا ایستاده‌اند. مسیر شهدا هم پرچمداری به نام ولایت دارد، ولی امر مسلمین مثل لنگری کل بار انسجام اقتدار ایران را به دوش دارد و امروز بیش از گذشته با رهبری ایشان در منطقه اقتدار یک ملت مستقل در حال به نمایش گذاشته شدن است.

 

در این بخش از سخنران محسن رضایی، شعارهای «مرگ بر آمریکا» جمیعت حاضر میدان بهارستان را در برگرفت و رضایی نیز با استقبال از این شعار این‌چنین گفت: این صداها را مذاکره‌کنندگان ما که پشت میز روبروی آنها می‌نشینند باید به خوبی بشنوند و بفهمند، این صداها جدی و واقعی است و از عمق دل جوانانی برمی‌خیزد که حاضرند تا آخرین قطره خونشان را فدای استقلال و سربلندی ایران اسلامی کنند. این سخنان رضایی با استقبال حضار و فریاد « نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا» همراه شد.

 

محسن رضایی ادامه داد: امیدوارم که خبرنگاران خارجی این فریادها را که صدای واقعی ملت ایران است به گوش جهانیان برسانند و بدانند که ملت ایران هیچ‌وقت عقب‌نشینی نمی‌کند و در مسیر امام و انقلاب و رهبری ادامه می‌دهد. ( شعار «خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست») نباید در ایران ما علائم غلط به دنیا داده شود. نباید حرف‌های غیرواقعی از سوی ملت ایران نمایش داده شود. نگویند ما آب خوردن نداریم، نگویند کشور محاصره شده است و ما نمی‌توانیم روی پای خود بایستیم(شعار هیهات من الذله). ملت ایران و جوانان ایران و اندیشمندان و نخبگان آنقدر از انرژی و معرف و ایمان و عرفان ومعنویت غنی است که تمام دنیا را می‌تواند سیراب کند و به همه دنیا و انسان‌های عالم  کمک کند.

 

رضایی ادامه داد: از سوی همه رزمندگان دفاع مقدس اعلام می‌کنم که کسی از نجابت ما سوءاستفاده نکند. اگر روزی خشم ملت ایران به جوشش درآید شما یک افسوس تاریخی خواهید خورد. همان‌طور که در جنگ خوردید.پیام ملت ایران این است که ما دوران قاجار و پهلوی را دیگر در این کشور تکرار نخواهیم کرد. سیاست خارجی قاجاری و پهلوی به این کشور برنخواهد گشت. 300 سال عقب‌ماندگی و ابستگی و تجزیه را کنار گذاشته‌ایم. ما با کسی جنگ نداریم اما می‌گوییم حرف منطقی ملت ایران را گوش دهید. ما غنی سازی می‌خواهیم در چارچوب اصول بین‌المللی. ما دنبال بمب اتم و جنگ نیستیم، دنبال پیشرفت خودمان هستیم و همین غواصان دست‌بسته ما دارند به شما می‌گویند که اگر دست‌های ما بسته باشد و ما را تیرباران هم کنید ما تسلیم زور و زیاده‌خواهی نخواهیم شد ( شعار هیهات من الذله)

 

رضایی در پایان گفت: از همین جا به همه دنیا اعلام می‌کنیم که ما دنبال حقوق ملت‌ها و انسان‌ها و به دنبال امنیت و آرامش هستیم در عین حفظ منافع ملی هستیم. دنبال مقابله با  متجاوزانی که در منطقه هستند از اسرائیل  تا عربستان. ما امروز پرچم امینت را بلند کرده‌ایم و می‌گوییم تجاوز و ترورسیم باید تمام شود. نگویند نیروهای حزب‌اللهی می‌خواهند در این کشور جنگ درست کنند. ما دنبال آرامش و امنیت هستیم اما نمی‌خواهیم با دست باز شرف ما را زیر پا بگذارند و ما را تسلیم کنند... هیهات من الذله...دنیا مطمئن باشد، تا رهبری و ولایت فقیه در این کشور هست، تا شهادت طلبی در این کشور هست هیچ کشوری نمی‌تواند به ایران اسلامی حمله کند. پس بنشیند و فکرهای خود را روی هم بگذارید و چه در فتنه داخل کشور و چه تجاوز در خارج کشور، هر کاری می‌خواهید انجام دهید، کمی فکر کنید تا پشیمان نشوید.

 

17:18 به دلیل ازدحام جمعیت حرکت کاروان شهدا همچنان روبروی درب شمالی مجلس است و حرکتش متوقف شده است.

 

 

17:14 کاروان شهدا وارد میدان بهارستان شد و از درب شمالی مجلس وارد میدان شد.

 

17:09 حضور خانواده شهدا، به ویژه مادران شهدا در این مراسم قابل‌توجه است. هیئات مذهبی نیز حضور پرشوری دارند.

 

 

17:01 سخنرانی محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه در طول هشت سال دفاع مقدس  تا دقایقی دیگر آغاز می‌شود.جمعیت همچنان در حال اضافه شدن است و ازدحام جمعیت به حد غیرقابل‌کنترلی رسیده است.هنوز پیکر شهدا به میدان بهارستان نرسیده است.

 

16:59  محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران به جمع تشییع‌کنندگان پیوسته است.

 

 

16:57 کاروان شهدا به میدان شهدا رسیده‌است و از آنجا به سمت خیابان مجاهدین اسلام در حال حرکت هستند.

16:53 پخش مستقیم مراسم از شبکه دو و شبکه خبر تلویزیون آغاز شد.

 

16:46 به دلیل ازدحام شدید مردمی، مسیر حرکت و آمدن کاروان شهدا مسدود شده است و تلاش برای آماده کردن مسیر برای ورود کاروان شهدا در جریان است.

 

16:40 هم اکنون گروه سرود رهپویان قم، در حال اجرای دو سرود حماسی هستند. سرود «برخیزید ای شهیدان راه خدایی...» با همخوانی و استقبال مردم مواجه شده است.

 

16:33 در بخش دیگری از تهران، کاروان شهدای تازه‌تفحص‌شده در حال رسیدن به سمت میدان بهارستان هستند.کارکنان نیروی هوایی به همراه امیر سرتیپ شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش از چهارراه کوکاکولا تا سه راه سلیمانیه در محدوده ستاد فرماندهی نیروی هوایی به پیشواز پیکرهای این شهدا آمده‌اند.

 

 

16:25 ظاهرا محل ورود کاروان شهدا به مراسم در بالای میدان بهارستان است و به همین دلیل جمع زیادی از مردم بالای میدان بهارستان تجمع کرده‌اند. هم اکنون از تریبون مراسم، نوحه امروز میثم مطیعی برای شهدای غواص در حال پخش شدن است. سیل جمعیت همچنان در حال پیوستن به مردم هستند.

 

16:15 بخشی از جامعه هنری، روبروی وزارت ارشاد در حال گردهم آمدن هستند و آماده پیوستن به جمعیت هستند.

 

16:08 مراسم با شعار "نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا" آغاز شده است. به دلیل ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به میدان بهارستان، تعداد زیادی از مردم از وسایل نقلیه پیاده شده‌اند و به صورت پیاده در حال پیوستن به مردم حاضر در میدان بهارستان هستند.مسیر میدان سپاه به سمت بهارستان بسته شده است.

 

 

16:00 مراسم با اعلام مسیرهای تشییع در حال آغاز شدن است.ازدحام سنگینی در ورودی‌ها و خروجی‌های مترو به وجود آمده است.

 

 

15:58هنوز مراسم به صورت رسمی آغاز نشده است، اما خیابان‌های منتهی به میدون بهارستان کاملا بسته شده است.پرچم‌های قرمز و زرد رنگ «هیهات من الذلة » و «ما تا آخر ایستاده‌ایم»؛ «لیبک یا خامنه‌ای», «خون شهیدان ما قابل‌اکسید نیست»؛«آب خوردن ما وابسته است به سلام بر حسین نه تحریم‌ها»؛ در دست مردم مشاهده می‌شود و نوای نوحه و مداحی فضای میدان را دربرگرفته است.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات