گزارش لرستان خبر از مجاهدات «فخر لرستان»؛

نام و نشان شهید سید فخرالدین رحیم همواره بر جریده تاریخ و بر تارک انقلاب اسلامی و استان لرستان ماندگار و درخشان است و لرستان بر داشتن چنین مولودی تا به ابد مباهات می کند

به گزارش لرستان خبر، سال 1323 هجری شمسی، تاریخی است که یکی از مفاخر وسمبل های اخلاق و تقوا یعنی شهید سید فخرالدین رحیمی در شهر خرم آباد و در خانواده ای از نوادگان امام موسی بن جعفر (علیه سلام) دیده به جهان گشود.

 

 

 

نام و نشان سید فخرالدین همواره بر جریده تاریخ و بر تارک ایران اسلامی و استان لرستان ماندگار و درخشان است؛ آنچه یاد و نام این بزرگمرد را جاودان و پاینده کرده است تداوم راه عاشورای حسین بن علی (علیه سلام) است.

 

 

 

سید فخرالدین در یک خانواده روحانی متولد شد، پدرش حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر رحیمی از علمای بزرگ خرم آباد بود و شهید رحیمی بعد از فوت پدر راه ایشان را در پیش گرفت و برای تحصیل دروس حوزوی به قم مشرف شد و در این مدت از محضر اساتید حوزه علمیه همچون آیت الله شهید مدنی بهره برد.

1595305

وی همچنین در مسجد علوی خرم آباد به ارشاد جوانان می پرداخت و آنان را با اصول دین و روش های مبارزه با ظلم و عصیانگری آشنا می ساخت، او در محیطی پرورش یافته بود که اطاعت از ولایت فقیه را، اطاعت از امام زمان و رسول خدا می دانست و به همین علت در برابر توطئه های دشمنان مکتب که در لباس شاهنشاهی حلول پیدا کرده بودند هوشیار و مقاوم بود.

 

 

 

 

ثبت بیش از 250 برگه سند محرمانه ساواک، از فعالیت های آشکار و انقلابی شهید رحیمی در را مبارزه با نظام ستم شاهی بود، ساواک و نیروهای نظامی شاه به شدت او را تحت کنترل داشتند و سعی می کدند ارتباط او را با مردم قطع نمایند ولی هرگز نتوانستند بین وی و عموم مردم جدایی بیافکنند.

 

 

 

 

فعالیت های انقلابی شهید رحیمی با تبعید ایشان به شهر ایرانشهر دنبال شد جایی که سید فخر الدین مدتی را در محضر رهبر آینده انقلاب اسلامی ایران یعنی امام خامنه ای تلمذ کرد.

 

1418858661_5

 

سید فخر الدین در مورد تبعید  خود به ایرانشهر چنین نقل می کند، پس از دریافت حکم تبعید، شکر الهی را به جا آوردم، بعد از ظهر با پیکان استیشن از محوطه شهربانی خرم آباد اینجانب را حرکت دادند و بعد از ظهر فردایش در دوراهی بعد از شهرستان بم، فاصله 365 کیلومتر را تا ایرانشهر طی نموده و شبانه به شهر رسیدیم.

 

 

 

در ایرانشهر حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید علی خامنه ای ( امام خامنه ای ) مترجم کتاب صلح الحسن که به جد فکر مردمی داشت و روحی انقلابی در مسیر سازنده و اخلاقی عالی و رفتاری اسلامی داشتند را به همراه برخی دیگر آقایان که در تبعید به سر می بردند زیارت نمودم که مجلس گرم و الطافشان غم و اندوه و حزنی برای من نگذاشت.

 

 

 

امام خامنه ای در مورد خاطرات مشترک خود با شهید رحیمی در زمان تبعید در شهر ایرانشهر این چنین می فرمایند: در سال 56 زمانی که در شهر ایرانشهر تبعید بودم، شهید سید فخرالدین رحیمی هم در آن جا تبعید بود، پس از چند ماه رژیم تصمیم گرفت تا مجموع تبعیدیهای ایرانشهر را به شهرهای دیگر پراکنده کند، او را به اقلید فارس و مرا به جیرفت فرستادند، در آن شب که دژخیمان رژیم می آمدند تا ما را پراکنده کنند چند جمله شهید رحیمی به آن ها گفت که ترس بر پیکر آنان افکند.

 

 

 

شهید رحیمی خطاب گفتند: در این زمان شما با اولاد پیامبر و رسول خدا این چنین رفتار می کنید، اما بدانید خانه ظلم پابرجا نیست، دیر یا زود از میان خواهید رفت، در برابر این پیش گویی صادقانه شهید رحیمی، دژخیمان ترسیده و حتی جواب هم به شهید رحیمی ندادند، من که شاهد این صحنه بودم با خودم گفتم، سیدی از لرستان و مبارز و مجاهد یعنی این.

 

1595303

 

مقام معظم رهبری در مورد شهید سید فخرالدین رحیمی می‌فرمایند: آقای رحیمی مشغول جمع‌آوری وسایل خود و آماده کردن چمدان خود بود و پلیس هم دائماً از وی می‌خواست عجله کند تا جایی که مرحوم آقای رحیمی عصبانی شد و یک سخنرانی کوتاه حماسی در حضور رئیس پلیس و سایر افراد ایراد کرد، به طوری که گویی طنین کلمات او را هم‌اکنون احساس می‌کنم.

 

وی به آن‌ها گفت: شما به این قدرت پوشالی خود مغرور نشوید. لاجرم و به زودی با درخشش قدرت اسلام، فرمانروایی شما فرو خواهد ریخت.»(کتاب شرح اسم. ص 605)

 

ساواک به واسطه ترس از روشنگری های امام خامنه ای و شهید رحیمی این دو شخصیت جلیل القدر، سید فخرالدین را به شهر اقلید فارس تبعید کرد و بلافاصله پس از اوجگیری انقلاب بدون توجه به اینکه در تبعید به سر می برد به خرم آباد بازگشت و در کنار سید نورالیدن رحیمی، شیخ مهدی قاضی، آیت الله عباسعلی صادقی، سید جعفر ورامینی و سید مجید سیف السادات رهبری مردم را در اجتماعات به عهده گرفت.

 

 

 

شهید رحیمی در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، نقش موثری در کنترل اوضاع شهر به نفع انقلابیون داشت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسجد علوی را به پایگاه کمیته های انقلاب اسلامی تبدیل کرد، او جوانان پر شور انقلابی که سال ها علیه حکومت پهلوی به مبارزه پرداخته بودند را برای حفظ نظم خرم آباد ساماندهی کرد.

 

آیت-الله-ساکی-در-کنار-شهید-فخرالدین-رحیمی-در-مبارزات-علیه-رژیم-ستم-شاهی

 

با برگزاری نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، شهید رحیمی از سوی مردم ملاوی لرستان، برگزیده و به خانه ملت راه یافت؛ او در سنگر خانه ملت برای پاسداری از انقلاب اسلامی تلاش کرد و همواره برای توسعه و آبادانی کشور و حوزه انتخابیه خود کوشش می نمود و در آشکار کردن ماهیت انحرافی بنی صدر در مجلس نقش داشت.

 

 

 

شهید حجت الاسلام والمسلمین سید فخر الدین رحیمی، پس از سال ها مجاهدت در مسیر الله به هنگام انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری در هفت تیر سال 60 به فیض عظیم شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش پس از تشییع باشکوه در شهر خرم آباد به خاک سپرده شد.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات