شخصی به نام محمدعلی زم که گفته شده معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد است گفته است باید تفکر حاکم بر نیروی انتظامی جزیره کیش اصلاح شود و راهکارش هم رجوع به قانون است

 شخصی به نام محمدعلی زم که گفته شده معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد است در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درباره مسئله‌ای که ادعا کرده «برخورد نیروی انتظامی با مسافران جزیره کیش و استقرار ون‌های گشت ارشاد در مراکز تفریحی و خرید این جزیره گردشگری» است، اظهار کرد: باید تفکر حاکم بر نیروی انتظامی جزیره کیش اصلاح شود و راهکارش هم رجوع به قانون است.

 

او افزوده است: قانون به صراحت می‌گوید؛ نیروی انتظامی مناطق آزاد باید تابع رییس و مدیریت مناطق آزاد باشد و رییس شورای تامین منطقه آزاد هم رییس منطقه آزاد است.

 

وی با تاکید بر اینکه گشت ارشاد حق تعرض به مردم را ندارد، گفته است: مسافران در این جزیره مهمان هستند و برای تفریح به کیش می‌آیند و آمده‌اند که چند روزی دلشان خوش باشد، شایسته نیست که چنین رفتارهایی با مسافران شود.

 

*متأسفانه مناطق آزادی نظیر جزایر قشم و کیش که مقصد گردشگری نیز هستند در مواردی از نظر رعایت وضعیت حجاب و همچنین وضعیت پوشش برخی گردشگران در کنار دریا به هیچ وجه وضع مطلوبی ندارند.

 

در منطقه آزاد کیش، اگرچه اعلام شده است که حضور مردان در خیابان‌ها با شلوارهای کوتاه غیر قانونی است اما هم‌اکنون هر عابری در منطقه تفریحی و مراکز خرید کیش چشمش به مردانی خواهد افتاد که با شلوار کوتاه در حال آمد و شد هستند.

 

در جزیره کیش همچنین اگرچه دو ساحل اختصاصی برای شنای مردان و زنان در نظر گرفته شده اما همواره به دلیل عدم وجود نظارت می‌توان در محل اسکله تفریحی (که محلی عمومی و ممنوع برای شنا است) مردانی را دید که بدون لباس در حال شنا هستند و گاهاً زنان و دخترانی نیز با آنها وارد دریا شده‌اند.

 

مسئله مکّشفه‌ها و بدحجابی در مناطق اشاره شده و مناطق دیگری همچون ساحل کشتی یونانی جزیره کیش نیز اظهرمن‌الشمس و غیر قابل انکار است که جملگی این موارد تنها به دلیل نبود نظارت‌های لازم و در فقدان اعمال قانون صورت می‌گیرد.

 

در منطقه تفریحی جزیره قشم اما اوضاع از این هم بدتر است و منطقه آزاد حتی به خود زحمت ساخت پلاژ اختصاصی و یک دیوارکشی ساده برای شنای تفکیک شده مردان و زنان را هم به خود نداده است.

 

متأسفانه در این جزیره نیز بعضاً دیده می‌شود بدحجابی‌های بسیار زشتی در نواحی کنار دریا وجود دارد و اقدامات دون شأنی مثل جت‌اسکی سواری زنان در مقابل مردان در حال شنا در دریا و ... به وفور دیده می‌شود.

 

غواصی زنان با مربی مرد در برخی کلوپ‌های غواصی، وارد شدن دختربچه‌های مکلف به دریا با لباس‌های زننده و اختلاط هنگام تفریحات دریایی بخش‌های دیگری از واقعیات تلخی هستند که متأسفانه در مناطق آزاد وجود دارند و امنیت روانی و اخلاقی را برای خانواده‌های متدین و عموم مردم بر هم زده‌اند.

 

در اشاره به صحبت‌های فرد اشاره شده همچنین باید بیان کرد که به نظر می‌رسد منطقه آزاد به جای تحکّم به ناجا برای دوری‌گزینی از وظایف سازمانی، اقدامات ضروری‌تری نظیر ارزان‌سازی سفرهای گردشگری برای قشرهای کم‌درآمد به مناطق آزاد، ایمن‌سازی سواحل جزایر جنوب از لحاظ امنیت فیزیکی و اخلاقی، ممانعت از ترویج خرید کالاهای بنجل خارجی در مناطق آزاد و ... را هم بر ذمه دارد که پرداختن به آنها یک تکلیف قانونی، اجتماعی و البته شرعی است.

 

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات