با حضور نمایندگان هیئت های استان ها؛

پنجمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور با حضور مدیران بیش از پانصد هیأت مؤثر، محوری و برگزیده از همه استان‌های کشور در شهر مقدس قم برگزار شد.

به گزارش لرستان خبر، این همایش که به همت جامعه ایمانی مشعر برگزار شد، پنجشنبه و جمعه، بیست و ششم و بیست و هفتم شهریور ماه با سخنرانی و گزارشی از عملکرد جامعه ایمانی مشعر توسط آقای رحیم آبفروش جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر آغاز گردید. آیت الله شب زنده دار و حجج اسلام و المسلمین علیرضا پناهیان، حیدر مصلحی، سید محمد مهدی میرباقری، مهدی طائب و آقایان حاج غلامرضا سازگار، مجید مجیدی و حاج حسین یکتا از دیگر سخنرانان این برنامه بودند.

 

 

همچنین در این همایش کمیسیون‌های تخصصی با موضوعات «شبکه سازی در هیأت‌ها»، «هیأت و اقتصاد»، «هیأت و رسانه»، «نقش اردو در هیأت»، «هیأت و مداح» توسط حجج اسلام و المسلمین نوری، نیک منش، مهدی پور، صالحی و حاج احمد واعظی ارائه شد.

 

 

شرکت‌کنندگان در این همایش، شام پنجشنبه، میهمان هیأت شباب الامام الخمینی (ره) بودند. در این هیأت پس از تلاوت قرآن کریم، حجت‌الاسلام محمدی به بیان احکام شرعی پرداختند. استاد سید مهدی حسینی به بیان ضوابط شعرخوانی و حاج داود احمدپور روایتگری این محفل را برعهده داشتند. این هیأت که در جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با سخنرانی حجت‌الاسلام استاد میرزامحمدی ادامه یافته و با مداحی حاج احمد واعظی پایان یافت.

 

 

غیر از کمیسیون‌های تخصصی و حضور در هیأت شباب الامام الخمینی؛ برپایی نمایشگاه تخصصی، اهدای «بسته محتوایی تخصصی ارتقای هیأت‌های محوری و برگزیده»، برخی از حاشیه‌های پنجمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور بود.

 

 

همچنین در این همایش آقای ایرانمنش در تبیین گفتمان انقلاب با بهره گیری از ظرفیتها و  فرصت پیاده روی اربعین به سخنرانی پرداختند و آقای منافی مجمع جهانی علی اصغر معرفی نمودند و تاریخچه ای از آن مطرح کردند. حجت الاسلام هاشم الحیدری به تبیین تأثیرات بین المللی هیأت با نگاه ویژه به پیاده روی اربعین سخنانی ایراد فرمودند.

 

 

حاج غلامرضا سازگار مداح و شاعر اهل بیت(ع) در پنجمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کشور در مقایسه ارکان مختلف هیأت بیان داشتند: من یک رئیس هیأت و یک آشپز هیأت و یک خادم هیأت را بالاتر از یک مداح که من باشم می دانم، ما بالاخره می رویم یک جایی حالا تشویق می کنند، جبران می کنند، ولی آن ها خدمت می کنند پول هم می دهند، این‌ها برای ما خیلی احترام دارند.

007 (13)

 

استاد پیشکسوت شعر آئینی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد بصیرت افزایی در هیأت ها افزود: رهبر انقلاب یک مطلبی فرموده بودند یکی دو سال پیش من در یک اعلامیه ای خواندم که چه بسا جوان می رود در مجلس عزا و سینه زنی، دو ساعت سینه می زند، گریه می کند از عاطفه سرشار می شود اما از بصیرت نصیبی ندارد. این مادح اهل بیت در ادامه به این نکته اشاره کرد که: رهبر انقلاب فرمودند روضه معقول بخوانید، اولا خودت قبول داشته باشی، عقلت اجازه بدهد شما این روضه را بخوانید، چه بسا روضه های مستند اینقدر ما زیاد داریم که از روضه های افواهی و شنیدنی خیلی بهتر است.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان با لحاظ دیدی واقع بینانه به فعالیت‌های هیأت‌های مذهبی، اظهار داشت: حتی اگر مقوله‌ای به نام دین را هم در نظر نگیریم، هیأت‌های مذهبی یکی از موثر‌ترین حرکت‌های اجتماعی برای اصلاح و رشد فرهنگی جامعه به حساب می‌آید.

 

 

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به امام خمینی(ره) بر اینکه برخی از انقلابیون غیر مسلمان و ضد دین با جلسات عزاداری مخالف بوده وآن را مخالف رشد سیاسی می‌دانستند، افزود: به تعبیر امام(ره) همین روشنفکران اگر بدانند هیأت‌ها و جلسات عزاداری چه فوایدی دارد و به ویژگی‌های اجتماعی آن  پی ببرند، خودشان هم با اینکه به دین معتقد نیستند جلسه روضه راه می‌انداختند.

 

08

 

وی با اشاره به اثر اجتماعی عزاداری اربعین امام حسین(ع) که به یک حرکت منطقه‌ای و بارز در سطح جهان اسلام تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: حتی بدون در نظر گرفتن اسلام و دین، عظمت این حرکت تعجب‌ها را بر انگیخته است. چنین نیروی عظیمی که بیش از 20 میلیون نفر خطر را می‌پذیرند و عازم راهی سخت می‌شوند را هیچکدام از دشمنان اسلام ندارند

 

.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه معادلات غربی‌ها در عرصه جهانی به هم ریخته است، تصریح کرد: دشمن خود به اهمیت و قدرت هیأت‌های مذهبی پی برده است اما نباید انتظار داشت که به این قدرت و عظمت اعتراف کند

 

.

وی با تاکید بر اینکه روضه امام حسین (ع) می‌تواند سطح تحلیل سیاسی در جامعه را افزایش دهد، تاکید کرد: اگر کسی با واقعه عاشورا دقیق آشنا شود تعجب نمی‌کند و می‌داند که چه مراحلی پشت سر گذاشته شد تا به واقعه عاشورا ختم شد

 

.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه هیأت‌ها سرچشمه حفظ مساجد نیز هستند، تاکید کرد: هیأت‌ها و مساجد هم با هم تعاملاتی دارند و به ویژه هیأت‌داری برکات و خیرات فراوانی دارد

 

 

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه در ایام غدیر باید حداقل 3 روز جشن گرفته شود، افزود: وام دادن در این دوره توسط خود امام علی(ع) تضمین شده است.

 

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه باید اهل تسننی که به امام علی (ع) علاقه دارند مود توجه هیأت‌ها قرار گیرند، خاطرنشان کرد: باید از این طریق از داعشی که کودک 3 ساله را به جرم اینکه نامش فاطمه است می‌کشد برائت جست.

 

 

وی با اشاره به اینکه نباید بین اتباع مختلف در کشور تفاوت گذاشت، تصریح کرد: عید غدیر عید وحدت است و باید عزاداری امام حسین(ع) را مشابه آن محل اتحاد قرار دهیم.

 

 

حجت الاسلام پناهیان در مورد اینکه شیعه و سنی در محبت امام علی (ع) مشترک هستند، افزود: خود شیعیان هم به ندرت شیعه حقیقی هستند و بیشتر محب امام علی(ع) هستند و از این جهت با اهل تسنن وحدت دارند.

 


منبع: جامعه ایمانی مشعر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات