نگاهی به مشکلات دانشجویان جدیدالورود دانشگاه لرستان؛

در آستانه بهار تحصیل و پژوهش و آغاز به کار دانشگاه ها، همانند گذشته بیشتر دانشجویان ترم اولی با نوعی از سرگردانی و به قولی دریا زدگی در مواجه با دانشگاه های عریض و طویل و بدونه برنامه مواجه می شوند

به گزارش لرستان خبر، از دانش آموز تا دانشجو شدن تنها 3 ماه فاصله است. دانش آموزانی که سال ها از دانشگاه برای خود بهشتی ساخته اند و به خاطر این جنت موعود، سختی های نبرد سهمگین کنکور را به جان خریده اند، بعد فراغت از کنکور و استراحتی 3 ماهه (فراخور رتبه و علاقه خود) وارد دانشگاه می شوند و در کمال تعجب به جای بهشت موعود با اقیانوسی متلاطم وارد می شوند.

 

 

جنت ساختگی که در اذهان و در هر گوشه ی از آن باغ های علم بود و نهر های دانش در آن باید ساری و جاری باشد، جایش را به گرداب ها و امواج متلاطم و طوفان ها می دهد که هیچ شباهتی به رویای های دانشجو ندارد.

 

 

به خاطرهمین دانشجویان ترم اول به طور معمول جز سرگردان ترین انسان های روی کره خاکی هستند و بی نظمی و مشکلات موجود دانشگاه منجر به دریازدگی و تب سردی می شود که ممکن است تا آخر فارغ التحصیلی بدونه درمان بماند.

 

 

دانشجویانی که به ناچار خشت اول را در تحصیل و پژوهش کج بنهاده اند هرگز توانایی هدایت کشتی دانشگاه به ثریای دانش را ندارند.(هرچند شاید به شخصه گلیم خود را از آب بیرون بکشند و به زحمت خود را به ساحل آرامش(شغل) برسانند).

 

 

تفاوت های مدرسه تا دانشگاه و دانش آموزی تا دانشجویی از زمین تا آسمان است.دانش آموزان سابق(دانشجویان جدید الورود) اغلب با 3 معضل بزرگ در دانشگاه روبه رو هستند:

 

 

-   نحوه درس خواندن و نحوه فعالیت علمی در دانشگاه بسیار متفاوت تر از سیستم روتین مدارس هست که متاسفانه این تفاوت ها برای هیچ دانشجویی که برای اولین بار به دانشگاه آمده است تشریح نمی شود.

 

 

 

 به خاطر همین در ترم اول شاهد دانشجویانی هستیم که دچار افت تحصیلی شدید می شوند که بعضی از آن ها جزء شاگردان ممتاز مدرسه ی خود بوده اند و یا شاهد دانشجویانی هستیم که طبق روال دبیرستان و کنکور خود کتاب های درسی را مطالعه می کنند و در نهایت به دانشجویانی تبدیل می شوند که پاس کردن دروس و گرفتن مدرک تحصیلی به تنها آرمان آن ها تبدیل می شود.

 

 

-جو متفاوت دانشگاه نسبت به مدرسه و فضای فرهنگی حاکم بر دانشگاه نظیر استقلال بیشتر از خانواده ، مختلط بودن کلاس ها ، زندگی خوابگاهی و مجردی،آزادی عمل بیشتر از مدرسه و ... ممکن است این دریازدگی را تشدید کند.

 

 

-دانش آموزان سابق وآینده سازان فردا، شاهد فعالیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در قالب تشکل ها و نهاد هایی هستند که هرگز در مدرسه شاهد آن نبوده و قبل از ورود به دانشگاه با هیچ یک از آن ها اشنا نبوده اند.در اینجا دانشجویان به سه دسته تقسیم می شوند:

 

 

الف-دانشجویانی که علی رغم اهمیت این فعالیت ها، هیچ رغبتی به فعالیت فرا تحصیلی نشان نمی دهند

 

ب- دانشجویانی که بدون هیچ گونه شناختی از مختصات فعالیت فرهنگی-سیاسی وارد کار فرهنگی می شود

 

ج-معدود دانشجویانی که با درک صحیحی از این فضا در کنار فعالیت علمی،به فعالیت فرهنگی می پردازند(که بسیار معدودند)

 

حال واکنش مسئولین دانشگاها و اساتید و... در قبال این معضلات سه گانه جدیدالوردها چیست؟ «برگزاری جشن جدیدالورد ها» همراه با اهدای هدیه و اجرای موسیقی زنده! تنها اقدام ملموس مسئولین دانشگاه هست که نقطه ی عطف آن سخنرانی ها و خوش آمد گویی های دست اندرکار فضای علمی است.

 

 

طول ترم یک شاهد هیچ گونه آموزشی جهت مقابله با این مشکلات نیستیم و دانشجوی جدیدالورود باید با آزمون و خطا و تقلید از دوستان ترم بالایی خود با این معضلات دست و پنجه نرم کند و نتیجه این امر کاملا واضح است!

 

 

به همین خاطر دانشگاهی که به فرموده امام راحل «مبدا تحولات است وسرنوشت ملت بر دست اوست» به فضای مرده ی علمی با مشکلات فرهنگی و اجتماعی فراوان تبدیل می شودو دانشجوی آرمان گرای مد نظر مقام معظم رهبری به دانشجویی سرگردان دریا زده تبدیل می شود.

 

 

به طور قطع جهت بهبود وضعیت علمی و فرهنگی دانشگاه ها باید از همان اول به فکر آموزش دانشجویان جدیدالورد بود و در قالب کارگاه های آموزشی،تفاوت دانشگاه با مدرسه،وظایف دانشجویی،نحوه فعالیت علمی در دانشگاه،آسیب های محیط دانشگاه و خوابگاه ، اهمیت ، ضرورت و هدف فعالیت های فرهنگی و سیاسی در دانشگاه و چارچوب ها و مختصات صحیح آن را به دانشجویان آموزش داد تا بتوانند با درکی صحیح مدت تحصیل خود را با کیفیت ادامه دهند و فعالیت های علمی و فرهنگی خود را در مسیر درست پیش ببرند  تا در آینده بتواند در راه تحقق، سرنوشت آرمانی این ملت قدم بردارند وایران را به  ثریای علم و فرهنگ نزدیک تر سازند.

 

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات