حال و هوای متبرک ماه توسل؛

با توجه به فرا رسیدن ایام محرم نذریهای زیادی در شهر و در بین عزاداران توزیع می گردد، سفره هایی ساده اما پر از برکت گسترده می شوند.

به گزارش لرستان خبر، شش روز از دهه اول محرم می گذرد و عزاداریها در شهر به اوج خود رسیده است. هر کجا نگاه می کنی ایستگاه هایی برای پخش نذورات ، دسته جات عزاداری، سقاخانه ها، حسینیه های سیاهپوش را می بینی که هر کدام برای سرور و سالار شهیدان عزاداری می کنند وهر کسی دوست دارد تا در این ایام ارادت و عشق خود را به امام حسین(ع) ابراز نماید .

 

 

 برخی دلنوشته های محرم را روی شیشه های ماشین حک می کنند، برخی از عزاداران پذیرایی می کنند و برخی هم به کارهای دیگر مشغول هستند. بیرق های عزا در این روزها برافراشته شده و همه در و دیوار شهر در عزای سید الشهدا(ع) سیاهپوش شده اند.

 

 

 از کودکان تا بزرگسالان عزادار حسین(ع) و یاران باوفایش هستند و طبل های کوچک کودکان تا عزاداری بزرگترها نشان از این گفته می باشد.

 

 

 اما طبخ و پخش نذورات در این ایام به اوج خود می رسد و عزاداران حسین(ع) هر کدام در حد توان خود اقدام به پخش نذورات می کنند. در این ایام سفره هایی گسترده می شوند که به برکت امام حسین(ع) همه دوستدارن و عزاداران از نعمت های این سفره بهر مند می شوند. دیگ های بزرگ نذری در این ایام برپا شده و بسیاری از عزاداران و مردم از نذورات بهر مند می شوند.

 

 

 در این سفره های پر برکت انگار دعوت می شوی و یکی تو را دعوت کرده تا بر روی سفره پر برکت بنشینی و از غذاهای نذری به عنوان تبرک میل نمایی. در بروجرد این روزها پخت و پخش نذورات حال و هوای خاصی به شهر بخشیده به طوری که در هر یک از خیابانها چند ایستگاه پخش نذورات برپا شده و این ایستگاه ها از عزاداران حسینی با پخش چای و خرما پذیرایی می کنند. غذاهای قیمه ، عدس پلو ، قورمه سبزی و زرشک پلو مرسوم ترین غذاهایی هستند که در این روزها و شبها در بین هیئت های عزاداری بروجرد پخش می شوند.

 

 

 البته در روزهای تاسوعا و عاشورا نیز حلیم نیز طبخ و در بین عزاداران توزیع می شود. این سفره ها در این ایام با سادگی هر چه تمام تر پهن می شوند و هر کدام از عزادارن به اندازه توان خود در طبخ نذورات محرم سهیم می شوند. سفره های محرم به دور از چشم و هم چشمی و تجملات در بین هیئت ها گسترده می شود و می توانند این سفره ها الگویی برای سایر ایام سال باشند. 

منبع: بازتاب بروجرد

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات