وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد شبکه تعاملی سینمای خانگی می‌گوید زیر ساخت‌های VODآماده شده است و اگر فیلم‌ها و محتوا، آماده شوند، تا آخر امسال مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. او معتقد است برای این کار نیازی به مجوز صداوسیما ندارند.

 

VOD

 

 هفته گذشته حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در مراسم تودیع و معارفه مدیر موسسه رسانه های تصویری با اشاره به اهمیت استفاده از VOD در سینمای خانگی گفت: VOD امروز تبدیل به یک ضرورت شده است و تمام دنیا به آن توجه می شود. در حال حاضر کارهای این طرح انجام شده و تنها همکاری با دستگاه های دیگر در این زمینه باقی مانده است که امیدوارم هرچه سریعتر انجام شود چرا که بهترین راه برای نجات سینمای ایران به شمار می رود.

 

 

در این جلسه مصطفی ابطحی مدیر عامل جدید موسسه رسانه های تصویری گفت:  اجرای VOD یکی از پروژه های اساسی موسسه رسانه‌های تصویری و سازمان سینمایی است. اگر این سیستم فعال شود در سینما انقلابی ایجاد می‌کند، مشروط به اینکه این سیستم به درستی درک و اجرا شود.

 

 

اما این VOD  چیست؟

 

 

VOD مخفف Video On Demand (برنامه ویدئویی درخواستی ضبط شده) یکی از مجموعه خدمات قابل ارایه از طریق IPTV است. در VOD این امکان وجود دارد که فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی، مستندهای جذاب، برنامه های آموزشی و... در اختیار کاربران قرار بگیرد. معمولا در صفحه‌ای که برای نمایش لیست این ویدئوها به کاربر تعبیه می‌شود، تمهیداتی مثل جستجو بر اساس نام فیلم، بازیگران، کارگردان و همچنین اطلاعاتی در مورد قیمت، مدت زمان اجاره و قوانین مربوط به محتوا قرار می‌گیرد.

 

 

حالا IPTV  چیست؟ IPTV سیستمی را توصیف می‌کند که در آن با استفاده از پهنای باند وسیع اینترنت، خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می‌شود. دسترسی به شبکه‌های اطلاع‌رسانی، حضور مجازی در کلاس‌های آموزشی، دریافت انواع خدمات بانکی، مطبوعاتی، پزشکی، بیمه و جا به جایی زمان در پخش برنامه‌های تلویزیونی تنها بخشی از انواع خدماتی است که از طریق زیرساخت‌های مخابراتی و پروژه IPTV قابل دریافت است.

 

 

آنچه از تعریف تلویزیون تعاملی(IPTV) برمی آید انتظار است که IPTV پروژه‌ای مشترک میان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد. وزارت ارتباطات زیر‌ساخت‌های لازم برای ارسال اطلاعات را فراهم می‌کند و وزارت ارشاد و صدا و سیما وظیفه تولید محتوا را بر عهده دارند. مشترکان هم می‌توانند از طریق مودم و پرداخت حق اشتراک ماهانه از خدمات تلویزیون تعاملی برخوردار شوند.

 

 

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در مورد اقداماتی که برای شکل گیری VOD صورت گرفته است، گفت: هفته گذشته هفت موافقت اصولی ما و وزارت ارشاد برای شرکتهایی که امکان استفاده از IPTV را دارند صادر شد تا از شبکه ای که ایجاد می‌شود بتوان VOD یا اطلاعات تصویری را در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که صداوسیما هم مجوزهای برای IPTV صادر کرده است گفت: صداوسیما برای برنامه هایی که مالکیتش در اختیار خود دارد، می‌تواند مجوزهای لازم را بدهد.

 

 

واعظی همچنین در پاسخ به این سوال که آیاهیچ تعاملی بین صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: تا به امروز این تعامل صورت نگرفته است و زمانی که این کار جدی شود این تعامل هم بهتر خواهد شد.

 

 

وزیر همچنین در مورد این‌که زمان بهره برداری از VOD گفت: زیر ساخت‌ها آماده است و اگر فیلم های نمایش خانگی آماده شوند فکر می‌کنم تا آخر امسال مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات