لرستان خبر گزارش می دهد

نبود مدارس راهنمایی و دبیرستان به صورت مجزا در برخی از روستاهای شهرستان دلفان سبب ترک تحصیل دانش‌‌آموزان شده است.

به گزارش لرستان خبر، آموزش مناسب یکی از راه‌های اساسی پیشرفت جوامع محسوب می‌شود و تحصیل رایگان دانش‌آموزان در مدارس از مهم‌ترین اولویت‌های متولیان امر تعلیم و تربیت است، اما با این ‌وجود دانش‌آموزانی در مناطق محروم کشورمان همواره در بی‌عدالتی آموزشی به سر می‌برند و با کمترین امکانات آموزشی مشغول تحصیل هستند.

 

با وجود اینکه در استان‌های برخوردار، مدارسی با مجهزترین امکانات برای فراگیری آموزش‌های لازم ایجاد شده و به دنبال هوشمندسازی مدارس، تهیه و تأمین امکانات آموزشی و بهداشتی برای ارتقاء سطح آموزش مدارس هستند اما از طرفی برخی دانش‌آموزان‌ مناطق محروم کشور، در مدارسی بدون امکانات اولیه و یا مدارس کپری تحصیل می‌کنند.

 

با وجود اینکه بعد از انقلاب اسلامی اقدمات بسیار خوبی در حوزه ساخت، تجهیز و تعمیر مدارس انجام شده و در این عرصه خیران مدرسه‌ساز نیز نقش مؤثری داشته‌اند اما هنوز در گوشه‌هایی از کشورمان دانش‌آموزانی وجود دارند که از ابتدایی‌ترین امکانات آموزشی محروم‌اند و قید درس‌ و مشق را زنده‌اند به‌ طوری‌که مدرسه‌ای با امکانات برای این دانش آموزان به یک افسانه تبدیل‌شده است.

 

رنج دانش‌آموزان در بی‌عدالتی تحصیلی

 

استان لرستان از این امر فارغ نیست به‌ طوری‌که در اکثر شهرستان‌های آن به‌ ویژه در مناطق روستایی و عشایری، دانش آموزان نه‌ تنها از لحاظ آموزشی وضعیت مناسبی ندارند بلکه از نبود دیگر امکانات که از دایره عدالت آموزشی خارج است رنج می‌برند.

 

 

نمونه بارز این بی‌عدالتی آموزشی در شهرستان دلفان دیده می‌شود که حتی دانش‌آموزان به خاطر نبود مدرسه از تحصیل باز می‌مانند و یا در مدارسی کپری، کانکسی و به‌صورت مختلط ادامه تحصیل می‌دهند.

 

در برخی از روستاهای شهرستان دلفان به دلیل اینکه دانش آموزان باید مسافت طولانی برای رسیدن به مدرسه را طی کنند و از طرفی عدم فراهم بودن وسایل نقلیه و نداشتن هزینه رفت‌ و آمد، در نهایت مجبور به ترک تحصیل و منحل شدن کلاس درس شده است.

 

تحمل گرما و سرمای زمستان در مدارس کانکسی

 

عده‌ای دیگر از دانش آموزان به سبب علاقه‌ای که به ادامه تحصیل‌ دارند گرما و سرمای زمستان را در میان کانکس‌هایی تحمل می‌کنند که شاید خیلی‌ها رغبتی به تحصیل در این شرایط نداشته باشند.

 

با توجه به شروع فصل سرما و شرایط جغرافیایی شهرستان دلفان که سردترین شهرستان استان لرستان به شمار می‌رود وضعیت تحصیل دانش‌آموزان در مدارس تخریبی و کانکسی نگران‌کننده است.

 

قابل‌ذکر است که بیش از 56 مدرسه این شهرستان تخریبی است حال باوجود بارندگی‌های اخیر و سیلابی که در شهرستان‌های استان رخ داد بیم آن می‌رود در صورت تکرار و یا کوچک‌ترین لغزشی ممکن است حوادث ناگواری برای این دانش‌آموزان رخ دهد.

 

 

کمبود مدارس شبانه‌روزی در شهرستان دلفان

 

حجت‌الاسلام سید جعفر هاشمی‌نژاد، امام‌جمعه شهرستان دلفان اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی، اقدامات زیادی در راستای ساخت مدارس در کشور انجام‌ شده و بی‌سوادی کاهش‌یافته است اما هنوز در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات زیادی در زمینهٔ ساخت مدارس و سوادآموزی وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه تعداد قابل‌توجهی از مدارس شهرستان دلفان فرسوده و تخریبی است، افزود: بسیاری از مدارس روستاهای این شهرستان به‌ صورت کانکس است که دانش آموزان و معلمان در فصل سرما و گرما با مشکل مواجه هستند.

 

امام‌جمعه دلفان یکی دیگر از مشکلات این شهرستان را کمبود مدارس شبانه‌روزی دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه مدارس شبانه‌روزی در این شهرستان کم است بخشی از دانش آموزان مجبور به ترک تحصیل می‌شوند.

 

ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر در مقطع راهنمایی و دبیرستان

 

وی بیان کرد: در همه روستاهای شهرستان دلفان مانند روستای بخش کاکاوند و ایته‌وند مدارس مقطع ابتدایی مختلط است که بعد گذران پایه ابتدایی به دلیل اینکه دبیرستان دوره اول نیز به‌ صورت مجزا وجود ندارد و به شکل مختلط است، اکثر خانواده‌ها اجازه تحصیل به دانش‌آموزان دختر را نمی‌دهند که در نهایت مجبور به ترک تحصیل هستند.

 

 

هاشمی‌نژاد تصریح کرد: متأسفانه درصد بی‌سوادی در شهرستان دلفان نسبت به سایر مناطق کشور بالاتر است که لازم است مسئولان نگاه ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: فقر مدارس در برخی از روستاهای این شهرستان از جمله روستای زیور و فاضل‌آباد به‌گونه‌ای است که حتی مدارس کپری نیز وجود ندارد و کلاس‌های دانش‌آموزان به‌ صورت چرخشی در منازل اولیاء دانش‌آموزان برگزارمی‌شود

 

56 مدرسه تخریبی در شهرستان دلفان

 

جعفر طولابی، فرماندار دلفان اظهار داشت: 374 مدرسه در شهرستان دلفان وجود دارد که از این میزان 56 مدرسه تخریبی است که عمدتاً در سطح مناطق روستایی هستند.

 

وی با بیان اینکه 185 کلاس درس در مدارس تخریبی شهرستان که عمدتاً مقطع ابتدایی هستند نیاز به تخریب و بازسازی دارند، افزود: سال 94 در کمیته برنامه‌ریزی، اعتباری بالغ‌ بر یک میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار به بحث تعمیر، تجهیز و احداث واحدهای آموزشی حوزه شهرستان اختصاص داده‌ایم.

 

فرماندار دلفان عنوان کرد: اگر این اعتبار 100 درصد تخصیص  پیدا کند می‌تواند کمک خوبی به رفع مشکلات فضای آموزشی در مناطق روستایی باشد.

 

45 مدرسه کانکسی در مناطق محروم شهرستان دلفان

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین مدارس کانکسی این شهرستان مربوط به بخش کاکاوند است، بیان کرد: 33 مدرسه کانکسی در بخش کاکاوند و 12 مدرسه کانکسی در  بخش مرکزی وجود دارد.

 

طولابی تصریح کرد: با قرارگاه خاتم هماهنگی‌هایی انجام‌شده و بنا است طی امسال هفت مدرسه یک کلاسه در روستاهایی که به‌صورت کانکسی اداره می‌شوند احداث شود.

 

وی خاطرنشان کرد: کسانی که در مناطق دورافتاده و کم‌جمعیت هستند برای تحصیل در مقطع راهنمایی و دبیرستان در مجتمع‌هایی که در سطح شهرستان به‌ صورت شبانه‌روزی ایجاد شده‌اند ادامه تحصیل می‌دهند.

 

عدم مدارس در مناطق محروم شهرستان دلفان و وجود مدارس تخریبی وضعیت نگران‌کننده‌ای در زمینه تحصیل دانش‌آموزان این شهرستان به وجود آورده که  ضرورت دارد مسئولان مربوطه برای فراهم کردن فضای آموزشی، بازسازی و بهبود شرایط فیزیکی اقدامات جدی انجام داده تا بسترهای لازم برای باسواد شدن دانش‌آموزان مناطق محروم این شهرستان فراهم‌ شود. منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات