حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی در اختتامیه سومین دوره جشنواره شعر حوزه به جایگاه شعر در نظر علما اشاره کرد.

 

حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی

 

 مراسم اختتامیه سومین دوره شعر حوزه (اشراق) با حضور جمعی از علما، طلاب و اهالی فرهنگ و شعر عصر امروز 30 آذرماه در تالار ایوان شمس برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در این برنامه ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص)، گفت: بهترین معرف آن حضرت مولا علی است که در حدیثی دارد که پیامبر به ایشان فرمود: "یا علی، نشناخت خدا را  آن‌طور که باید جز من و تو و نشناخت مرا آن‌طور که باید جز تو و خدا و نشناخت تو را آن‌طور که باید جز من و خدا".

 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مقامات عالی پیامبر را بیشتر بشناسیم بهترین معرف بعد از قرآن که آیاتی دراین‌باره دارد نهج البلاغه است. امام(ع) در جایی از نهج البلاغه می‌فرمایند: "پیامبر همچون طبیبی بود که معطل نمی‌ماند که مریض به او مراجعه کند. او خود به‌دنبال مریض می‌رفت". متأسفانه در زمان ما کسانی با حرکت‌های جاهلانه و عامدانه به نام اسلام و ایشان، نام پیامبر را روی پرچم‌های سیاه خودشان نصب می‌کنند و جوانان را نسبت به دین بدبین می‌سازند.

 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری افزود: امیدواریم روزی برسد که به‌چشم خود ببینیم که تعالیم عالیه و حیات‌بخش اسلام، این دین مبین روزی روزگاری به وعده قطعی قرآن همه جا را فرا بگیرد. چه بشر امروز بخواهد و چه نخواهد پیروزی با اسلام است و این وعده‌ای الهی از جانب خداست.

 

وی به جایگاه شعر در نظر علمای اسلام اشاره کرد و گفت: علمای بزرگ ما غالباً از این نعمت الهی بهره‌مند بودند. یاد قضیه مرحوم بحرالعلوم افتادم که حدود 200 سال پیش از دنیا رفت. او شاگرد برجسته آقاباقر بهبهانی بود. آقاباقر بهبهانی خود از اساتید بزرگ بود و اساتید بزرگی را مانند ملا احمد نراقی تربیت کرد. وی در اواخر عمرش به‌دلیل کسالت احساس کرد که قدرت استنباطش را از دست داده است و نمی‌تواند مانند سابق اجتهاد کند، بنابراین از بحرالعلوم تقلید می‌کرد. عظمت را ببین که استادی مانند بهبهانی از شاگرد خودش تقلید می‌کرده است.

 

محمدی گلپایگانی افزود: مرحوم بحرالعلوم نیز اصالتی بروجردی داشت اما در نجف اشرف بزرگ شد. معروف است که او به خدمت حضرت حجت رسیده و داستان‌هایی نیز در این باره نقل شده است، از جمله این موارد شرکت علامه در دسته‌های عزاداری تویرج بود. معروف است که حضرت صاحب‌الزمان نیز در این دسته شرکت کرده‌اند. نقل است که علامه کنار مسیر این کاروان ایستاده بود که ناگهان عمامه را از خود به‌دور انداخت، از او پرسیدند: "شما مرجع تقلید هستید، چرا چنین کردید؟" او در پاسخ گفت: "من آقایم صاحب‌الزمان را با این وضعیت دیده‌ام". در عظمت این علامه گفته‌‌اند که مسائلش را از حرم امام علی(ع) می‌پرسیده و مستقیماً نیز از ایشان پاسخ می‌گرفته است.

 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به شرکت علامه بحرالعلوم در پیاده‌روی نجف به کربلا با همراهی تعدادی از افراد و علاقه ایشان به شعر، گفت: نقل است که سالی علامه از کربلا به‌سمت نجف پیاده می‌آمده است که پاهایش تاول می‌بندد. بعد از فوتش او را در خواب دیدند و پرسیدند: "خدا با تو چه کرد؟". فرمود: "ما را به تاول پا بخشیدند". پیاده‌روی به‌سمت کربلا در آن زمان مانند امروز نبود که حداقل 20 میلیون نفر در یک جای خاص جمع شوند که امسال نیز چنین چیزی رخ داد اما اتفاق خاصی نیفتاد و جان زائران به خطر نیفتاد.

 

محمد گلپایگانی در ادامه با اشاره به علاقه علامه بحرالعلوم به شعر و تشویق شاعران از سوی وی، گفت: گاهی یک بیت شعر کار صد مقاله را می‌کند. بزرگان ما طبع شعر داشتند.

 

وی ادامه داد: پیش از  ظهر امروز خدمت مقام معظم رهبری بودم و به ایشان گفتم که در این جلسه حاضر می‌شوم، ایشان به من امر فرمودند که سلامشان را به همه جمع حاضر برسانم.

 

رئیس دفتر مقام معظم رهبری سخنان خود را با ابیاتی در مدح حضرت رسول خاتمه داد:

در آن زمان که نشانی زنوبهار نبود

به سبزه‌زار گیاهی به‌غیر خار نبود

سکوت تلخ شب بی‌ستاره حاکم بود

گل امید به گلزار روزگار نبود

منبع:تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات