ما هیچ‌کداممان توان صحبت کردن نداریم. دارم از خجالت آب می‌شوم. تا حالا با یک روحانی معمولی مسلمان هم‌صحبت نکرده‌ام، حالا بزرگ‌ترین مقام روحانی کشور مقابلم نشسته‌اند. کاش گالوست این صحنه را می‌دید. حتماً می‌بیند."

«اضطرابی عجیب درونش را فراگرفته بود؛ امّا گام‌هایش را محکم و استوار بر می‌داشت، کودکی را که در آغوش داشت به نزد قومش بُرد. _مریم، کار بسیار عجیب و بدی انجام دادی! خواهر هارون! نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت زن بدکاره‌ای! «مریم» اما روزه سکوت داشت؛ به کودک اشاره کرد؛ گفتند: چگونه با کودکی که در گاهواره است سخن بگوییم؟! ناگهان کودک زبان گشود و گفت: «من بنده خدایم، او کتاب به من عطا کرد و مرا پیامبر قرار داده است؛ مرا هرجا که باشم مبارک خواسته و تا زمانی که زنده ام، به نماز و زکات امر فرموده است. سلام خدا بر من، در آن روز که متولد شدم؛ در آن روز که می‌میرم و آن روز که زنده برانگیخته خواهم شد».

 

حالا قرن ها است میلاد مسیح مبدأ تاریخ مسیحیان است. آنها جشن آغاز سال جدید را  با رسم و رسومات و پذیرایی‌ها و هدایای خاصی برگزار می‌کنند و شب میلاد مسیح را که به آن کریسمس می‌گویند، در کلیسا گرد هم آمده و مناجات می‌کنند. درست در نیمه شب اولین روز سال ناقوس کلیسا به صدا در می آید...

 

«در ازل کلمه بود. کلمه باخدا بود و کلمه خود خدا بود. از ازل کلمه با خدا بود. همه‌ چیز به‌وسیله او هستی یافت و بدون او چیزی آفریده نشد. حیات از او به وجود آمد و آن حیات نور آدمیان بود. نور در تاریکی می‌تابد و تاریکی هرگز بر آن چیره نشده است... « دعای آرامش‌بخش مسیح زمزمه کریسمس ارامنه است.

 

در آستانه دی‌ماه، همزمان با اواخر ماه دسامبر و شروع ژانویه میلادی موج جشن و شادی در میان مسیحیان اوج می‌گیرد. آن‌ها آماده می‌شوند تا جشنی باشکوه همزمان با میلاد حضرت مسیح برگزار کنند. درحالی‌که اکثر مسیحیان از کاتولیک‌ و پروتستان گرفته تا  ارتودوکس‌ها 25 دسامبر را روز ولادت عیسی مسیح (ع) می‌دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ایران۶ ژانویه را کریسمس می‌گیرند.

 

ارامنه تنها حدود ۱۳۰ هزار نفر را از خانواده ۷۵ میلیون نفری ایران را تشکیل می‌دهند. کریسمس اگرچه مثل اعیادی ازجمله نوروز باستانی مردم سرزمین آریا بروز و ظهور ندارد، اما از دیرباز دیگر ایرانیان هم‌نوا با ارامنه میلاد مسیح را گرامی داشته و در کریسمس آنان شادی می‌کنند، چرا که مسلمانان نیز عیسی مسیح را از پیامبران بزرگ الهی دانسته و او را احترام می‌کنند. احتمالاً  همین موضوع سبب پیوند عمیق مسلمانان و مسیحیان ایرانی شده است. اگرچه مناطق مسیحی نشین در شهرهای مختلف مشخص است اما می‌توان گفت این سال‌ها با گسترش سطح ارتباطات و رسانه‌ها در انعکاس خبرها دامنه این جشن و سرور گسترش‌یافته و  در شادی اقلیت‌های مذهبی مسلمانان نیز سهیم هستند.

 

پیوند ناگسستنی اقلیت‌های مذهبی و مسلمانان

احترام به عقاید و ارزش‌های مذهبی در ایران یکی از مسائلی است که همواره از سوی بزرگان مذهبی و علما بدان سفارش شده و مورد تأکید است. همین امر سبب شده تا پیوند عمیقی در لایه‌های درونی جامعه ایجاد شود تا آنجا که نه‌ تنها در اعیاد و شادی‌ها، که ایرانیان در غم و سوگواری یکدیگر نیز سهیم هستند. یگانگی و احترام به اعتقادات در میان مذاهب تا آنجا پیش رفته که خود را در غم و شادی هم سهیم می‌دانند. دو سال پیش بود که سال نو میلادی با رحلت پیامبر اسلام(ص) مصادف شده بود، از همین رو خلیفه کل ارامنه آذربایجان اعلام کرد: "مراسم جشن سال نو میلادی به علت مصادف بودن با ایام سوگواری پیامبر بزرگ اسلام برگزار نخواهد شد."

 

عاشورا و تاسوعا نیز به‌عنوان نماد تشیع این روزها به آیینی ملی بدل شده و از هر رنگ و قومیتی جدا است. با گسترش شناخت مردم، دیگر امام حسین (ع) و واقعه کربلا  مختص مسلمانان نیست؛ حالا سال‌ها است که اقشار مختلف مردم و مذاهب دیگر اعم از مسیحیان و زرتشتی‌ها در این ایام به برگزاری مراسم‌های سوگواری پرداخته و سوگوارند. تشکیل هیئت‌های عزاداری ارامنه و حضور در مراسم میلیونی پیاده‌روی اربعین، آن‌قدر طبیعی شده که تفاوت بین ادیان فراموش‌شده است.

 

«ادموند طوفانیان» یکی از مؤسسان و بانیان تکیه ثارالله ارامنه می‌گوید: «در سال‌های گذشته، جوانان و نوجوانان ارمنی به‌اتفاق دوستان مسلمانشان به هیئت‌های مذهبی مسلمانان می‌رفتند. آنان در دسته‌ها و تکایای شیعیان سینه‌زنی می‌کردند و بسیاری از اعضای هیئت نمی‌دانستند که جوان مسیحی کاتولیکی در کنارشان برای امام آن‌ها سوگواری می‌کند. باخبر شدیم که حدود چهارصد نفر از جوانان ارامنه در این مراسم شرکت می‌کنند. از همان سال بر آن شدیم هیئتی راه بیندازیم و خیل جوانان مسیحی علاقه‌مند به شیعیان و امامشان را گردهم آوریم».

 

مهمان ویژه ارامنه در شب میلاد مسیح

شب‌های عید که می‌شود همه دوست دارند عیدی بگیرند این سنت کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. اما کوچک‌ترها همیشه چشم به دست بزرگ‌ترها دارند تا قشنگ‌ترین و بهترین هدیه را دریافت کنند. کریسمس نیز از جمله اعیادی است که ایرانی‌ها اعم از مسلمان و غیرمسلمان هم با آن شاد می‌شوند، حالا این شادی برای ارامنه هم‌وطن وقتی زیباتر می‌شود که بدانند هدیه‌ای خاص هم خواهند داشت.

 

خانواده 89 شهید ارمنی که عمدتاً به خاطر شهادت فرزندانشان مثل دیگر خانواده‌های شهدا گوشه‌ای از دلشان در جشن‌ها غمگین‌اند، اما شب‌های کریسمس دوست دارند عیدی بگیرند. خانواده شهید مانوکیان، شهید گاگیک تومانیان، شهید گالوست بابومیان و شهید آلبرت الله دادیان و شهید ریچارد ابراهیم از این خانواده‌ها هستند که در شب کریسمس بدون اطلاع قبلی پذیرای میهمانی شدند که او را رهبر مسلمانان می‌خوانند.

 

 

به‌قول خیلی‌هاشان کشیش محله و شهرشان هم این سال‌ها برای دلجویی به خانه‌شان نرفته، حالا رهبر مسلمانان و عالی‌ترین مقام کشور بدون تشریفات در جشن کریسمس سهیم شده و شادی برای‌شان آورده است، همسر شهید گالوست بابومیان درباره دیدارشان با رهبر معظم انقلاب می‌گوید: "ما هیچ‌کداممان توان صحبت کردن نداریم. دارم از خجالت آب می‌شوم. تا حالا با یک روحانی معمولی مسلمان هم‌صحبت نکرده‌ام، حالا بزرگ‌ترین مقام روحانی کشور مقابلم نشسته‌اند. کاش گالوست این صحنه را می‌دید. حتماً می‌بیند."

 

 

شعف و شادی و بهت این ضیافت بی‌پیرایه برای خانواده شهدای ارمنی آنقدر زیاد بودُ که مادر شهید مانوکیان خطاب به مقام معظم رهبری گفت: "ما با شما از نظر فرهنگ دینی فاصله‌ داریم، در روضه‌هایتان شرکت می‌کنیم، ولی خیلی مواقع داخل نمی‌آییم. روز شهادت امام حسین(ع)، روز عاشورا و تاسوعا به دسته‌های سینه‌زنی امام حسین(ع) شربت می‌دهیم. می‌آییم توی دسته‌هایتان می‌نشینیم، ظرف یک‌بارمصرف دست می‌گیریم و آب میدهیم. توی مجالس شما شرکت می‌کنیم و بعضی از حرف‌ها را می‌شنویم. من تا الآن نمی‌فهمیدم بعضی چیزها را. ما اوصاف علی و اولادش را بسیار شنیده بودیم، ولی امروز فهمیدم که علی(ع) کیست!

 

 

 

امروز با ورود شما به منزلمان، با این‌همه گرفتاری‌ که دارید، وقت گذاشتید و به خانه منِ غیر دین خودتان تشریف آوردید. اُسقُف ما، کشیش محله ما به خانه ما نیامده است، شما رهبر مسلمین هستید. من فهمیدم علی(ع) که خانه یتیم‌هایش می‌رفت چه قدر بزرگ است."

 

تبریک مسلمانان در سالروز میلاد مسیح به هموطنان ارمنی

دلجویی از خانواده شهدا و جانبازان ارمنی کشورمان از جمله اقداماتی است که هموطنان مسلمان ایرانی می توانند در این ایام برای سهیم شدن در شادی هموطنان ارمنی انجام دهند، همچنین با تاسی به بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) که در پیامی در سال ۵۷ به مسیحیان جهان نوشت: " صلوات و سلام خداى بزرگ بر حضرت عیسى بن مریم روح اللَّه و پیغمبر عظیم الشأن که مردگان را احیا و خفتگان را بیدار فرمود! صلوات و سلام خداى بزرگ بر مادر عظیم الشأنش مریم عذرا و صدیقه حَوْرا، که با نفخه الهى چنین فرزند بزرگى را به تشنگان رحمت الهى تسلیم نمود! درود بر روحانیون و احبار و رهبانان که با تعالیم عیسى مسیح، نَفْس سرکشان را به آرامى دعوت مى‏ کنند! درود بر ملت آزاده مسیح، آنان که از تعالیم آسمانى عیسى روح اللَّه برخوردارند!"  سال نوی میلادی و میلاد حضرت مسیح را به هموطنان ارمنی تبریک بگویند. بی‌تردید این احترام به دیگر مذاهب توحیدی پیوندی ناگسستنی در میان مردم کشور را سبب می‌شود. منبع: خبرگزاری دانشجو

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات