قدیمی‌ترین کتاب‌فروش در قید حیات خرم‌آباد، دوشنبه 14 دی‌ماه در سن 94 سالگی دارفانی را وداع گفت

به گزارش لرستان خبر، "‌ماشاءالله محمدی‌روحی" فرزند روح‌الله متولد 1300 در محله زیدبن علی(ع) خرم‌آباد، دومین کتاب‌فروشی خرم‌آباد را سال 1325 تأسیس کرد که این کتاب‌فروشی نزدیک به 6 دهه پابرجا بود.

 

پس از این که حسین خرمی و پسرش عبدالحسین در سال 1314 کتاب‌فروشی "نور" را به عنوان اولین کتاب‌فروشی به شیوه امروزی در ضلع شمال شرقی سبزه‌میدان دایر نمودند، مرحوم محمدی نیز کتاب‌فروشی محمدی را از سال 1325 در ضلع شمال غربی سبزه‌میدان خرم‌آباد تا 1382 به مدت 57 سال کتاب‌فروشی و نمایندگی شماری از مطبوعات چاپ تهران از جمله «ترقی»، «آسیای جوان»، «تماشا، «کاویان»، «صبا»، «امید ایران»، «آشفته»، «تهران مصور»، «روشنفکر»، «بامشاد»، «خواندنی‌ها»، «چلنگر»، «عدل»، «فردوسی»، «مرد امروز»، «ایران»، «دانشمند»، «داریا»، «حاجی بابا»، «صبح امروز»، «طلوع»، «به‌سوی آینده»، «توفیق» و دیگر نشریات موسمی را بر عهده داشت.

 

وی در دهه 1340 چهار عنوان کتاب با نام "جغرافیای تاریخی و تاریخ لرستان" تألیف علی‌محمد ساکی 1343؛ "آهنگ‌ها و ترانه‌های لرستان" گرداوری حمید ایزدپناه 1345، "سفرنامه دوراند" ترجمه علی‌محمد ساکی 1346 و "سفرنامه حج بیت‌الله‌الحرام" اثر اکبر میرزایی متخلص به تجار را در چاپخانه‌های مطبوعات و آفتاب تهران چاپ کرد.

 

مرحوم محمدی محمدی سال 1379 به کوشش "سید فرید قاسمی" کتاب کم‌حجم 97 صفحه‌ای، اما پُر ارزش «خاطرات من از خرم‌آباد قدیم» را توسط انتشارات "افلاک" روانه‌ی بازار کرد که این کتاب با تیراژ بالا تا کنون چند بار تجدید چاپ شده است. در صفحات 23 و 24 جلد دوم کتاب "خرم‌آبادشناسی" و صفحات 81 و 82 کتاب ارزشمند "پیشینه ارتباطات و تاریخچه مطبوعات خرم‌آباد" اثر سید فرید قاسمی در خصوص خدمات فرهنگی وی در ایجاد کتاب‌فروشی مطالب جالبی منتشر شده است.یافته

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات