محمود فرشچیان از بزرگترین نقاشان ایران است که در این عرصه بنیانگذار مکتب خاص خود بوده است.

به گزارش لرستان خبر، "محمود فرشچیان" از بزرگترین نقاشان تاریخ ایران زمین محسوب میشود. وی که متولد سال ۱۳۰۸ خورشیدی در اصفهان است، اکنون در نیوجرسی ایالات متحده ی آمریکا زندگی میکند. فرشچیان، بنیان‌گذار مکتب خود در نقاشی ایرانی، که پایبند به شکل کلاسیک همراه با استفاده از تکنیک‌های جدید برای توسعه ی دامنه ی نقاشی ایرانی است.

 

وی به این شکل هنر، زندگی جدیدی بخشید و آن را از رابطه همزیستی تاریخ با شعر و ادبیات تغذیه کرد، برای آنکه استقلالی به این هنر بدهد که قبلاً آن را نداشت. نقاشی‌های قدرتمند و نوآورانه ی او پویا و گسترده و پر از جنب و جوش هستند، با تلفیقی جذاب از سنت و مدرنیته، که ترکیبات سبک منحصر به فرد او در نقاشی هستند.

 

 

برخی از توانایی‌های او احساس فوق‌العاده خلاقیت، نقوش محرک، خلقت فضای‌های گرد، خطوط نرم و قدرتمند و خلقت رنگ‌های مواج هستند. آثار محمود فرشچیان یک ترکیب دل‌انگیز از هر دو اصالت و نوآوری است. آثارهای او از شعر کلاسیک، ادبیات، قرآن، کتاب مقدس مسیحیان و یهودیان و همچنین تخیل عمیق خود را پرورش یافته است. فرشچیان، نقش مهمی در معرفی هنر ایران به صحنه ی بین‌المللی هنر ایفا کرده است.
 
 
 
انتهای پیام/
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات