لرستن خبر گزارش می دهد

طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد با دارا بودن مصوبه رسمی شورای سوم همچنان در بلاتکلیفی تخصیص اعتبارات و نبود مدیریت جهادی در میان مسئولان دست‌به‌دست می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، امامزاده جعفر(ع) در قسمت شرقی شهرستان بروجرد واقع‌ شده که بنای آن بر اساس اسناد تاریخی موجود متعلق به دوران سلجوقی بوده و از دیرباز مورد توجه و احترام خاص شهروندان این شهرستان و زائران دیگر شهرهای مجاور قرار گرفته و سالانه میزبان خیل عظیم زوار و مشتاقان از سراسر کشور است.

این اثر معماری منحصر به‌ فرد که در جریان زلزله سال 85 شهرستان بروجرد آسیب جدی دید در سال‌های گذشته با مشارکت نهادهای مرتبط بارها مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته و طرح تفضیلی بازسازی حریم این بقعه مبارکه به تصویب شورای وقت رسید اما عملیات تملک اراضی مجاور آن بنا به دلایلی از آن زمان تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

در جوار این بنای تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، گورستانی قدیمی واقع‌ شده که مدفن بسیاری از عالمان مذهبی این شهرستان است که به دلیل عدم رسیدگی به آن سنگ‌ قبرهای نفیس و قدیمی که هر یک برگی از تاریخ کهن این شهرستان به شمار می‌رود در حال فرسایش و تخریب است.

در حالی این بنای تاریخی روزبه‌روز رو به فرسایش می‌گذارد که ساخت‌ و سازهای غیرمجاز و تجاوز برخی افراد به حریم این بنای تاریخی، شناسایی مرز مجاور آن را با مشکل مواجه کرده و تعدی به حریم آن فرصت استفاده از این بنای تاریخی برای گردشگران و زائران را روبه‌زوال نهاده است.

تملک بخشی از اراضی حریم امامزاده جعفر(ع) توسط شهرداری

شهرداری بروجرد در سال‌های اخیر نزدیک به شش هزار مترمربع از اراضی حریم امامزاده جعفر(ع) این شهرستان را به تملک خود درآورده اما با توجه به کمبود اعتبارات لازم عملیات تملک و تبیین مرز این بنای تاریخی در حال حاضر متوقف‌ شده و ادامه روند فعلی بیم تخریب و دست‌اندازی به حریم آن را روزبه‌روز بیش از گذشته متصور می‌کند.

حجت‌الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد  با بیان اینکه امامزاده جعفر(ع) بروجرد بنایی تاریخی و ثبت‌ شده در فهرست آثار ملی است اظهار داشت: این بنای تاریخی دارای حریم قانونی و مصوب شده با محدوده و حریمی مشخص است.

عدم جامعیت طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر (ع) بروجرد

وی وقوع برخی اختلاف‌ نظرها در اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) را از دلایل توقف این طرح برشمرده و افزود: این طرح به دلیل عدم‌جامعیت کافی در حال حاضر راکد مانده که امید است با مشورت و تعامل شورای اسلامی شهر و اداره اوقاف بروجرد از سر گرفته شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد عنوان کرد: در سال‌های اخیر شهرداری بروجرد بخشی از اراضی و املاک پیرامون این بنای تاریخی را در قالب طرح ساماندهی و آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) خریداری کرده اما به دلایلی عملیات تملک و آزادسازی حریم متوقف‌شده تا با طراحی برنامه‌هایی جامع این عملیات از سر گرفته شود.

وی با تأکید بر لزوم مشارکت و تعامل نهادهای مرتبط در این موضوع بیان کرد: اداره میراث فرهنگی در کنار شهرداری و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بروجرد می‌توانند با اجرای مصوبات اخیر شورای شهر در این رابطه فرصت نمایان‌سازی این بنای تاریخی و استفاده حداکثری از آن را فراهم سازد.

لزوم مشارکت نهادهای مرتبط برای آزاد سازی حریم امامزاده

یارمحمدی با اشاره به برگزاری جلساتی در ارتباط اجرای عملیات آزادسازی حریم این امامزاده با محوریت شورای اسلامی شهر بروجرد تصریح کرد: با آزادسازی حریم امامزاده و محوطه‌سازی آن می‌توان فضای مناسبی برای اسکان مسافران و زائران احداث کرده و علاوه بر آن رونق گردشگری در این منطقه را بهبود بخشید.

وی گفت: به دلیل ثبت بنای تاریخی امامزاده جعفر(ع) در فهرست آثار ملی هرگونه ساخت‌ و ساز در حریم این بنای تاریخی دارای ضوابط قانونی خاصی است که باید با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی همراه شود تا زیانی به این بنای تاریخی وارد نکند.

به نظر می‌رسد تعامل لازم در میان نهادهای مرتبط در موضوع آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد هم‌چنان معمای حل‌نشده این اقدام است که پس از توجه برخی رسانه‌های گروهی به این مهم به دست فراموشی سپرده‌شده و غبار غفلت به خود گرفته حال‌ آنکه در پس این نشست‌ و برخاست‌های جلسه‌ای به‌ یقین می‌توان مصوبه‌ای کارآمد و دستگیر در مورد نجات این بنای تاریخی پیدا کرد.

سرنخ‌های مسئولان مرتبط با این موضوع را که پی می‌گیریم به شورای شهر می‌رسیم جایی که میزبان نشست‌های مشترک نهادهای مرتبط با طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد در ماه‌های اخیر بوده است.

مصوبه معطل‌مانده شورای سوم برای آزادسازی حریم امامزاده

اشرف چگنی رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای اسلامی شهر بروجرد از جمله افرادی است که همواره بر تسریع در اجرای این طرح تأکید داشته است.

رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای اسلامی شهر بروجرد در این رابطه اظهارداشت: طرح جامع آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد مصوب شورای سوم بوده اما از آن زمان تاکنون به دلایل مختلف اجرای این طرح با کندی و یا توقف در بازه‌های زمانی مختلف مواجه بوده است.

وی پای‌کار آمدن نهادهای مرتبط همچون ادارات میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه در کنار شهرداری بروجرد را ضروری دانست و افزود: با تعامل و مشارکت نهادهای یادشده که متولی اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد هستند روال کار سرعت بیشتری یافته و پیچ‌ و خم‌های اداری موجود در آن تا حد زیادی رفع می‌شود.

عضو شورای شهر بروجرد ظرفیت این امامزاده را برای تبدیل‌شدن به قطب بزرگ توریستی و گردشگری این شهرستان مساعد خواند و عنوان کرد: آینده این مکان تاریخی - مذهبی در صورت اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بسیار مساعد بوده و می‌تواند در پس جذب گردشگران و زائران علاقه‌مند زمینه‌ای مساعد برای اشتغال‌زایی و رونق درآمدی در این شهرستان به وجود آورد.

قول مسئولان استانی برای مرمت و بازسازی حریم امامزاده جعفر(ع)

وی بیان کرد: شهرستان بروجرد زمانی بیش از 50 عالم وارسته را در دامان خود پرورش داده است و این زیبنده شهر عالم پرور بروجرد نیست که امامزادگان آن از امکانات اولیه پذیرش زوار و اسکان آن‌ها برخوردار نباشد.

چگنی با اشاره به قول مسئولان استانی برای مرمت و بازسازی این بنا تصریح کرد: استاندار لرستان دو ماه پیش در بازدید از این طرح، برای تأمین اعتبار آن قول مساعد داده است.

وی فازبندی اجرای این طرح را عاملی مهم در تسریع این عملیات خواند وگفت: با توجه به حجم سنگین اجرای این طرح می‌توان با فازبندی آن و اجرای مستمر در مقاطع زمانی مختلف به‌صورت مقطعی حریم این امامزاده را به مکانی مساعد برای جذب علاقه‌مندان تبدیل کرد.

جای خالی مدیریت جهادی در اجرای طرح

رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای اسلامی شهر بروجرد توجه و توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری را مهم ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد: این مکان می‌تواند با تجهیز و توسعه مراکز اقامتی و اسکان مسافران و نیز ایجاد بازارچه‌های خرید در آن به مرکزی مهم در سطح شهرستان بروجرد برای جذب بازدیدکنندگان تبدیل شود.

وی اظهارداشت: این مهم نیازمند جذب مشارکت خیران و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند در این عرصه است تا با دریافت صحیح از توجیه اقتصادی آن زمینه مشارکت فعال آن‌ها در این رابطه فراهم شود.

چگنی عنوان کرد: کمبود اعتبارات لازم در کنار نبود یک مدیریت جهادی کارآمد و قوی برای پیگیری مصوبات و اعتبارات تخصیص‌یافته برای این بنا در سطح ملی از مؤلفه‌های اصلی بلاتکلیفی اجرای این طرح است.

وی بیان کرد: تنها با ورود شهرداری بروجرد به این عرصه نمی‌توان گامی از پیش برد چراکه تحقق این امر نیازمند مشارکت جدی نهادهای مرتبط و نیز اجرای طرح کارشناسی بر اساس مطالعات انجام‌شده است تا پس از اجرای آن به دلیل وقوع اختلاف‌سلیقه اجرای آن معطل باقی نماند.

کمبود اعتبار و نبود مدیریت جهادی را می‌توان در جمع‌بندی نظرات اخیر در مورد عدم اجرای طرح آزادسازی حریم امامزاده جعفر(ع) بروجرد به‌ عنوان دلیل جامع و کلی در این زمینه برشمرد و این‌چنین نتیجه‌گیری کرد که آنجا که پای لنگ اعتبارات در میان است همواره جای خالی مدیریت جهادی محسوس و مشهود است.

گزارش از شاهدپور

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات