لرستان خبر گزارش می دهد

پروژه کتابخانه پلدختر پس از گذشت ۹ سال اکنون به دلیل نبود اعتبار نیمه‌کار رها و تبدیل به انبار علوفه شده است.

به گزارش لرستان خبر، کتاب و کتابخوانی را می‌توان زیربنای توسعه یک جامعه به شمار آورد چرا که خود سبب شکوفایی و متحول‌شدن جوامع می‌شود.

اما کتاب و کتابخوانی این زیربنای توسعه خود نیازمند فراهم شدن زیربناهای سخت‌افزاری است تا افراد جامعه به‌ راحتی به آن دست‌یافته و از آن به عنوان تغذیه ذهنی استفاده کنند.

وجود کتابخانه یکی از مؤلفه‌های بسیار اثرگذار در افزایش میزان مطالعه است اما با توجه به محرومیت‌هایی که در حوزه فرهنگی وجود دارد، کتاب و کتابخوانی نیز در شهرستانی مانند پلدختر که با کمبود فضای مطالعه مواجه است مهجور شده است.

کلنگ کتابخانه عمومی شماره دو پلدختر به عنوان یکی از پروژه‌های فرهنگی در حالی سال 89 به زمین زده شد که اکنون باگذشت 9 سال همچنان 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و روند ساخت این پروژه نیز به دلیل همان مشکل همیشگی یعنی کمبود اعتبار متوقف‌ شده است.

رها شدن این پروژه فرهنگی سبب شده تا فضای نیمه‌کاره این کتابخانه به محلی برای جمع‌آوری علوفه تبدیل شود.

کمبود فضای مطالعه در شهرستان پلدختر

علی عزیزی یکی از شهروندان پلدختر  در رابطه کمبود کتابخانه عمومی در این شهر اظهار داشت: تنها کتابخانه عمومی شهر پلدختر با جمعیت 80 هزار نفری و با وجود چند دانشگاه و مراکز عالی در این شهرستان به دلیل فضای کم پاسخگوی خیل علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی نیست.

وی افزود: این کتابخانه استانداردهای لازم برای مطالعه را ندارد به ‌طوری‌که اگر فضای باز و بانشاط بهتر و بیشتری برای کتابخانه ایجاد می‌شد شاید جوانان به کتاب و کتابخوانی و مطالعه بیشتر روی می‌آوردند.

محمد جوانمرد شهروند دیگر پل‌دختری در این رابطه عنوان کرد: نامناسب بودن فضا و کمبود امکانات در تنها کتابخانه عمومی پلدختر سبب شده تا مطالعه کنندگان، پارک خارج از کتابخانه را برای مطالعه به درون آن  ترجیح دهند.

تکمیل نشدن کتابخانه پلدختر پس از گذشت 9 سال

وی بیان کرد: با توجه به این‌که عملیات اجرایی کتابخانه شماره دو در شهرستان پلدختر سال 85 آغاز شده اما باگذشت 9 سال هنوز تکمیل‌ نشده و با وجود مشکلات کتابخانه فعلی مسئولان تکمیل این کتابخانه را در اولویت کارهای فرهنگی خود قرار دهند.

احسان کرمی یکی از دانشجویان این شهرستان نیز گفت: پروژه‌هایی از این قبیل که نیمه‌کاره مانده و پیشرفت فیزیکی یا ساخت قسمتی از آن‌ها بعد از گذشت چند سال در حال تخریب است تنها حیف‌ومیل کردن بیت‌المال محسوب می‌شود.

تغییر کاربری کتابخانه پلدختر به مکان جمع‌آوری علوفه

وی تصریح کرد: پروژه کتابخانه شماره دو پلدختر نیز از این قبیل پروژه‌ها است که باگذشت زمان و شرایط جوی در حال تخریب است و متأسفانه به مکانی برای جمع‌آوری علوفه تبدیل‌شده است.

علی‌محمد قهرمانی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی پلدختر اظهار داشت: نرم کشوری سرانه فضا برای کتابخانه‌های عمومی به ازای هر 100 نفر هشت مترمربع است که این فضا با 1.2 مترمربع در شهرستان پلدختر برای مطالعه کافی نیست.

لزوم تسریع روند ساخت کتابخانه پلدختر

وی افزود: کتابخانه علامه جزایری شهر پلدختر یک هزار و 500 نفر عضو دارد که فضای فیزیکی کتابخانه پاسخگوی نیاز علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی نیست و این امر تسریع در تکمیل کتابخانه شماره دو شهر پلدختر را می‌طلبد.

فریدون کریمی‌فرد رئیس اداره ارشاد پلدختر اظهار داشت: عملیات اجرایی کتابخانه شماره دو شهر پلدختر در سال 85 در زمینی به مساحت یک هزار و 500 مترمربع و زیربنای 800 مترمربع آغاز شده است.

نبود اعتبار علت توقف ساخت کتابخانه پلدختر

وی با بیان این‌ که کمبود اعتبار سبب رکود پروژه کتابخانه شماره دو پلدختر شده است افزود: این پروژه بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای ادامه کار نیاز به تخصیص اعتبار دارد و از طریق کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مقرر شد مبلغ بیش از دو میلیارد ریال برای تکمیل این پروژه اختصاص یابد که این امر به‌طور کامل محقق نشد.

رئیس اداره ارشاد پلدختر عنوان کرد: متولی پروژه کتابخانه شماره دو پلدختر از لحاظ سخت‌افزاری اداره ارشاد این شهرستان است اما مشکلات بودجه‌ای سبب توقف این پروژه شده، چنانچه اعتباری به آن اختصاص یابد پیشرفت فیزیکی آن بیشتر می‌شود.

نورالدین درمنان فرماندار پلدختر اظهار داشت: صرف‌نظر از مسائلی که در پروژه‌های عمرانی در شهرستان اتفاق افتاده و نیمه‌تمام مانده‌اند به دنبال مقصر نیستیم اما در تلاش برای به سرانجام رساندن این پروژه‌ها هستیم.

وی افزود: تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام و تکمیل و به بهره‌برداری رساندن آن‌ها از دغدغه‌های استاندار لرستان است و ما تلاش می‌کنیم که تکلیف بودجه‌های سرگردان را مشخص و بر اساس نظر کارشناسان پروژه‌های نیمه‌تمام را تکمیل و راه‌اندازی کنیم.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • کتابخوان

    همانطوریکه مدیران قبلی ارشادپلدختر برای احداث آن وجدانا" تلاش کردندوبخشی از کار را باجدیت انجام دادند حداقل انتظار ما جوانان این بوده وهست که مدیرفعلی ارشاداسلامی کمی تحرک داشته باشد وادامه بدهد وبودجه بگیرد تا طرح تمام شود ومشکل ما جوانان حل شود.پیگیری امورعمرانی نیاز به دلسوزی وپیگیری روزانه دارد نه پشت میز نشستن.به امید تکمیل طرح.

  • محمد

    شما مسئولین محترم اگر پشت میز بنشینید و منتظر فرج باشید کاری برای جوانان این شهر محقق نخواهد شد شما می توانستید در طی این 9 سال حداقل از مردم یک کمکی هم می گرفتید تا این پروژه به سرانجام برسد و فرزندان این دیار به جای کارهای بیهوده به کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی بپردازند تا در آینده شهری با استعدادهای شکوفاتری داشته باشیم

  • رضا

    آقا اگر سالی 10 درصد پیشرفت داشته باشه به سرانجام میرسد. امسال که صفر درصد پیشرفت داشته

نظرات