همه بودند

رایحه دل انگیز عطر ۳ شهد گمنام امروز استان لرستان را معطر و پیکر شهدا بر دستان ولایتمدار مردم استان لرستان تشییع شد.

به گزارش لرستان خبر، شهدا اسطوره‌ مقاومت و ایثار هستند که از مرزهای بی‌کران این سرزمین همچو فرشتگان الهی به پرواز درآمدند و تا آنجا که آسمان آغوش آرام بلندش را گسترد در کنار یگانه معبود آرام گرفتند.

زبان از گفتن و قلم از نوشتن قاصر است؛ از کدام شهید می‌توان سخن گفت که نشانی از رشادت و مردانگی در او نباشد و از کدام شهید می‌توان نوشت که اسوه اخلاق نباشد؛ آری این فرشتگان عرش الهی پاک‌بازانی هستند که در میان آتش قدم نهادند و در جویباری از خون خود غلتیدند تا ما بتوانیم این‌گونه با آرامش زندگی کنیم.

حال پس از سال‌ها بقای جسم خاکی‌شان برایمان به ارمغان آمده است شهدا بار دیگر آمده‌اند تا با اثبات مظلومیت و حقانیت خود راه را به ما نشان دهند و درس فداکاری را به ما بیاموزند.

شهدا پاک‌بازانی آسمانی

شهدا آمده‌اند تا بگویند شهادت پایان راه نیست، آغاز است؛ آغاز عشق‌بازی با معبود، آغاز شکفتن و در مسیر الهی راه هموار را پیمودن و به سرمنزل مقصود رسیدن است.

نمی‌دانم شهدا این بار دعای کدامین مادر چشم‌انتظار را مستجاب کرده‌اند و آمده‌اند به سال‌ها دل‌تنگی کدام فرزند شهید پایان دهند؛ چشم‌انتظاری و دل‌تنگی که هیچ واژه‌ای نمی‌تواند گویای آن باشد.

این یوسفان گم‌گشته آمده‌اند اما نمی‌دانم چه معامله‌ای با پروردگارشان کرده‌اند که باز در گمنامی بمانند، کلمه‌ای که دنیایی حرف در پس آن نهفته است و درس‌های بسیاری برای آموختن دارد.

سلام بر آنان که رفتند تا بمانند و نماندند تا بمیرند، سلام بر مردان عشق، سلام بر شهیدانی که قافله‌شان، قافله از جان‌گذشتگی بود، سلام بر گمنامانی که با تأسی از حضرت زهرا(س) خواستند تا ابد گمنام بمانند و حال هم‌زمان با شهادت مادرشان بازگشته‌اند و ما را غرق در حزن و اندوه کرده‌اند.

لرستان میزبان شهدای گمنام

امروز بوی خوش شهادت می‌آید؛ شهرستان خرم‌آباد میزبان سه شهید گمنام است، لاله‌های خونین هشت سال دفاع مقدس پس از سالیان سال سر از خاک برداشته و باز برای بیدار کردن ما برگشته‌اند و آمده‌اند تا بگویند حتی با استخوان‌هایشان نیز می‌توانند از ولایت دفاع کنند.

امروز همه آمده‌اند؛ زن و مرد، پیر و جوان تا بار دیگر با شهدا تجدید میثاق ببندند و بگویند بر سر عهد و پیمانی که با شهدا و امام شهدا بسته‌اند، استوار ایستاده‌اند.

سطح خیابان از حضور گسترده جمعیت غیرقابل‌شمارشی که امروز برای پاسداشت یاد و خاطره شهدا و آرمان‌هایشان‌ گردهم آمده‌اند پاسخگو نیست، جمعیتی که همیشه وحدتشان مثال‌زدنی بوده و بار دیگر به صحنه آمده‌اند تا به جهانیان ثابت کنند که راه شهیدان ادامه دارد.

فریاد «لبیک یا حسین» جمعیت بلند است و اشک‌هایشان سرازیر؛ در میان سیل جمعیت چهره‌های غمگین و اشک‌آلود زنانی را می‌بینی که آمده‌اند برای شهدای گمنام مادری و خواهری کنند.

پیکرهای مطهر سه آلاله شهید مورد استقبال گرم مردم این شهرستان قرارگرفته و با تقدیم شاخه‌های گل و پاشیدن گلاب بر تابوت شهدا، ارادت خود را به شهدا نشان می‌دهند.

پیکر شهدا میان بغض و اندوه

به هر کجا که می‌نگری حزن و اندوه است، همه عاشقانه و از ژرفای وجود «لبیک یا حسین» و «لبیک یا زهرا» سر می‌دهند، پیکرهای مطهر شهدای گمنام در میان اشک و ناله بر روی دستان مردم ولایتمدار شهر خرم‌آباد قرار گرفته و شهدا را تا حسینیه عاشقان ثارالله مشایعت می‌کنند.

کسی نمی‌داند این شهدا متعلق به کدام شهر ایران و فرزند کدام خانواده هستند اما عاشقان شهدا امروز چه خوب برای شهدا پدر، مادر، برادر و خواهر شده‌اند.

قدوم فرزندان روح‌الله بر چشمان عاشقان شهدا

شمیم دل‌انگیز شهدای گمنام فضای شهرمان را عطرآگین کرده است و فرزندان روح‌الله در میان فضایی معنوی قرار گرفته‌اند، بار احساسی سنگینی مجلس شهدا را احاطه کرده، احساسی که در هرکسی به شکلی نمایان است؛ برخی در سکوتی بغض‌آلود هستند، برخی اشک می‌ریزند، برخی ناله می‌زنند و برخی زمزمه یا حسین(ع) بر لب دارند.

در میان سیل جمعیت خانمی را دیدم که بی‌تابی می‌کرد و بی‌اختیار اشک از چشمانش سرازیر می‌شد نزدیکش شدم از حضورش در مجلس شهدا سؤال کردم گفت: به خاطر دلم آمده‌ام، به عشق ولایت و عشق شهدا آمده‌ام، آمده‌ام که بگوییم شهدا همان‌طور که شما برای دفاع از میهن رفته‌اید ما هم هستیم و راه شما را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: شهدا گمنام هستند مادر و خواهر ندارند، غریب هستند ما آمده‌ایم که برایشان خواهری کنیم؛ ما آمده‌ایم که بگوییم از آن چیزهایی که جوانان این سرزمین به خاطر آن جانشان را از دست دادند صرف‌نظر نمی‌کنیم.

خرم‌آباد معطر به عطر شهدا

کاروان شهدا آرام‌آرام به حسینیه عاشقان ثارالله نزدیک می‌شود نوای "اسلام ای شهیدان خدایی زائران حریم کرب‌و بلایی" در حال خوانده شدن است، خادمان شهدا بر روی جمعیت گلاب می‌ریزند همه‌جا معطر است به عطر شهدا، مادرانی حضور دارند که انگار جگرگوشه خود را تشییع می‌کنند.

از بی‌قراری یکی از این مادران حدس زدم که مادر شهید باشد از آمدنش در تشییع شهدا سؤال کردم گفت: این شهدا هم فرزندان من هستند، این جوانان برای آرامش ما رفته‌اند و این‌گونه پرپر شده‌اند.

وی افزود: خیلی خوشحالم که به خدمت شهدا آمده‌ام، من مادر شهید هستم دلم برای پسرم تنگ‌شده بود امروز که آمدم فکر می‌کنم کنار پسرم هستم.

مادر شهید عنوان کرد: خداوند به پدر و مادر شهدا صبر زیبنی بدهد؛ مردم باید راه شهدا را ادامه دهند، حجاب خود را رعایت کنند، اسلام را دوست داشته باشند، ولایت مدار و پیرو خط امام باشند.

شهدا شرمنده‌ایم

کاروان شهدا به حسینیه رسید، خودروهای حامل پیکر پاک شهدا چند لحظه‌ای توقف کردند همه باهم نوای "کجایید ای شهیدان خدایی سر می‌دهند" دسته‌های سینه‌زنی در مقابل حسینیه برپاشده است و با چشمانی اشک‌آلود سینه می‌زنند.

همه می‌خواهند تابوت شهدا را زیارت کنند عده‌ای که جلوتر هستند وسایلی را که همراه دارند را تبرک می‌کنند افرادی نیز بر روی تابوت شهدا می‌نویسند، جمله‌ای که بیشتر بر روی تابوت نوشته‌شده جمله پرمعنی" شهدا شرمنده‌ایم" است.

پیکر پاک شهدا در حسینیه عاشقان ثارالله قرار گرفت و امشب نیز مردم شهر خرم‌آباد شب شهادت حضرت زهرا (س) را در کنار شهدا سپری می‌کنند.

گزارش از فاطمه بیرانوند

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • حسین. چگنی

    شهدا همیشه با اومدنشون برامون ی پیام داشتند
    ان شاءالله بهارمون با پیام شهدا مانوس باشه
    در سورة بقره ميفرمايد: وَلاَتَقُولُوا لِمَن يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَ َتُ بَلْ أَحْيَآءٌ وَ لَـَكِن لآتَشْعُرُون و به آنها كه در راه خدا كشته ميشوند، مرده نگوييد! بلكه آنان زندهاند ولي شما نميفهميد.

نظرات