اندیشه کن بر سر کدام سفره ای!

تراز: امیرالمومنین علی(ع) نیز به شدت اسراف، زیاد روی و مصرف گرایی را نکوهش می کردند و در این خصوص در نامه ای به فرماندار بصره عثمان بن حنیف نوشتند...

یکی از موضوعاتی که در آغاز سال نو بایستی مورد توجه ویژه همگان قرار گیرد اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه ها و پرهیز از اسراف است. اگر الگوهای مصرفی ما اصلاح نشوند آنگاه دچار مصرف گرایی و مصرف زدگی خواهیم شد. این دو نیز جزو بزرگترین آسیب ها هم برای فرد و خانواده و هم برای اجتماع خواهد بود.
مصرف گرایی هم جلوی رشد جوامع را می گیرد و هم موجب تخریب منابع ملی خواهد شد. فرد و جامعه مصرف گرا به دنبال برطرف نمودن نیازهای ضروری نیست بلکه نیاز کاذب را برطرف می سازد. نیاز کاذبی که گاه به تقلید از دیگران، تبلیغات، شرایط مادی یا تغییرات ساختار جامعه ایجاد شده است.
در آیه ۱۴۱ سوره انعام می خوانیم:
«کلوا من ثمره اذا اثمر و اتوا حقه یوم حصاده ولاتسرفوا انه لایحب المسرفین»
«و از آن میوه هنگامی که به ثمر می نشیند بخورید و حق آن را به هنگام درو بپردازید و اسراف نکنید که خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد.»
                                                                                                 ***
سه نکته:
* اسراف در چیزهایی که صاحبش هستید

علامه طباطبایی (ره) در توضیح عبارت «لاتسرفوا» می نویسد: "ولا تسرفوا" معنایش این است که در استفاده از این میوه ها و غلات از آن حدی که برای معاش شما صالح و مفید است تجاوز نکنید. درست است که شما صاحب آن هستید، ولی نمی توانید در خوردن و بذل و بخشش آن زیاده روی کنید یا در غیر مصرفی که خدا معین فرموده به کار ببرید، مثلا در راه معصیت خدا صرف نمایید و همچنین فقیری که از شما می گیرد نمی تواند در آن اسراف کند و آن را تضییع نماید.


** اندیشه کن بر سر کدام سفره ای!
امیرالمومنین علی(ع) نیز به شدت اسراف، زیاد روی و مصرف گرایی را نکوهش می کردند و در این خصوص در نامه ای به فرماندار بصره عثمان بن حنیف نوشتند:
«پس از یاد خدا و درود! ای پسر حنیف، به من گزارش داده اند که مردی از سرمایه داران بصره، تو را به مهمانی خویش فرا خواند و تو به سرعت به سوی او شتافتی، خوردنی های رنگارنگ برای تو آوردند و کاسه های پر از غذا پی در پی جلوی تو می نهادند، گمان نمی کردم مهمانی مردمی را بپذیری که نیازمندانشان با ستم محروم شده، و ثروتمندان شان بر سفره دعوت شده اند، اندیشه کن در کجایی؟ و بر سر کدام سفره می خوری؟


*** کلام مهم حضرت علی (ع) برای بازدیدهای نوروزی
چقدر مناسب است که این بیان نورانی حضرت برای ایام دید و بازدیدهای نوروزی مورد توجه ما قرار بگیرد و در میهمانی هایمان اولا دچار اسراف و زیاده روی نشویم و ثانیا از درد نیازمندان غافل نباشیم.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات