رقابت چشم عسلی‌ها و دماغ عروسکی‌ها

رقابت چشم عسلی‌ها و دماغ عروسکی‌ها این روزها در خیابان‌های بروجرد به‌گونه‌ای در حال ترویج است که شکلی افراط گونه به خود گرفته است.

به گزارش لرستان خبر، بخش مهمی از زندگی انسان را جمال و زیبایی تشکیل می‌دهد که این بخش در همه شئون زندگی ازجمله لباس پوشیدن، انتخاب‌های مهم زندگی، و یا حتی سفره‌ای که برای غذا خوردن پهن می‌شود و یا ظرفی که در آن غذا تناول می‌شود تأثیر مستقیم دارد.

از سویی خواست قطعی و بدون خدشه انسان در تمایل به جمال و زیبایی در تمامی ارکان و حرکات زندگی همچون نام افراد و شهرها، دست خط، مناظر جلوی چشم و امثال این موارد نمودی عینی و بارز دارد.

نسبی بودن زیبایی و زشتی

احساس و ادراکات انسان از زیبایی در شرایطی امکان وجود دارد که در برابر زیبایی، زشتی هم وجود داشته باشد. اینکه افراد به‌سوی زیبایی‌ها کشیده شده و مجذوب آن‌ها می‌شوند، به دلیل مشاهده زشتی‌ها و تصور قبیح بودن آن در ذهن آدمی است اما به‌طورکلی نمی‌توان به فردی یا چیزی زشت و یا زیبای مطلق خطاب کرد چراکه تعریف زشتی و زیبایی در ذهن آدمی نسبی است و ممکن است برای افراد در شرایط مختلف متفاوت باشد.

در سال‌های اخیر با افزایش وسایل ارتباط‌جمعی همچون ماهواره‌ها اقبال جوامع بشری به یافتن الگویی درخور زیبایی و ارائه مناسب‌ترین ظاهر به لحاظ پسند عمومی افزایش‌یافته و گرایشی افراط گونه به تغییر چهره در جامعه ایجاد کرده است.

تقاضای رو به افزایش جوانان برای انجام اعمال جراحی زیبایی

در این میان شهرستان بروجرد با دارا بودن جمعیتی اغلب جوان تقاضایی سرسام‌آور برای رسیدن به‌قطار زیبایی‌های به راه افتاده در کشور دارد به‌گونه‌ای که امروز بازار اعمال جراحی زیبایی در این شهرستان گوی سبقت را از دیگر اعمال جراحی ربوده و آمار تعجب‌برانگیز آن نشان‌دهنده توفیق الگوهای ارائه‌شده غربی در ماهواره‌ها بوده است.

جوانانی که خود از زیبایی نسبی چهره برخوردار هستند به دلایل فراوان ازجمله سرخوردگی‌های اجتماعی از دارا بودن چهره‌هایی که خود آن‌ها را نمی‌پسندند، که شرح آن در این مطلب نمی‌گنجد، دست به اعمال جراحی با درجات گوناگون می‌زنند که از سویی هزینه‌های سنگین این اعمال و از طرف دیگر خطرات ناشی از آن را به جان خریده و در آرزوی داشتن آنچه اینک برای آن‌ها الگو شده است خود را به تیغ جراحانی می‌سپارند که اغلب آن‌ها تخصص لازم در انجام اعمال جراحی زیبایی را نداشته و صرف تجربه‌ای که از بدشکلی صورت‌های گذشته کسب کرده‌اند جسارت انجام این اعمال جراحی را به دست آورده‌اند.

اقبال به جراحی‌های زیبایی با الگوهای ارائه‌شده موفق غربی

این روزها با ارائه الگوهای غربی از سوی ماهواره‌ها و فراگیر شدن هجوم تقاضای خانواده‌ها برای نزدیک شدن به این الگوها مشاهده چهره‌هایی همسان و نه‌چندان خوشایند با سروشکل چشم‌های عسلی، گونه‌های برآمده، لب‌های ضخیم و دماغ‌های عروسکی برای شهروندان امری عادی تلقی شده و حتی بالاتر از آن در کمال حیرت این نوع از قیافه‌ها فرهنگی شهروندی را در این شهرستان نسبتاً کوچک تشکیل داده است.

اینکه این اقبال و گرایش جوانان از دختر و پسر به برگزیدن چهره‌های همسان ارائه‌شده از سوی شبکه‌های تلویزیونی غرب چه دلایلی دارد وسیع‌تر از آن است که بتوان در این فرصت محدود به آن پرداخت اما مسلم است که تهاجم شبکه‌های غربی به واردات چهره‌های ناهمگون عروسکی و زدودن فرهنگ‌های بومی مناطق مختلف ایران دستور کاری برای این جغرافیای وسیع تبلیغات غرب علیه فرهنگی ایرانی و چهره‌سازی همگون و مطابق میل خود است که جوانان با سرگرم شدن به این اسباب و دغدغه‌ها از گرایشات اصلی انسان بودن خود غافل مانده و بازیگر مطلوب طرح ریزان این سناریوی دهشتناک غربی شوند.

با گذری از خیابان‌های شهرستانی نسبتاً کوچک همچون بروجرد هم‌شکلی قیافه‌ها و مدها را در نگاه اول به‌وضوح مشاهده می‌کنید به‌گونه‌ای که تصور متفاوت بودن این چهره‌های درگذشته برای همگان امری ناممکن می‌شود.

آنچه در این میان از دید طرح ریزان فرهنگی کشور غافل مانده و آن را به‌عنوان حلقه‌ای مفقوده در میان خود دست‌به‌دست می‌کنند برنامه‌ریزی برای ارائه الگوهای ایرانی از چهره‌هایی است که اینک به ‌عکس‌های تاریخی سپرده‌شده و البته مسئولان برنامه‌ریز کلان کشور با غفلت از تهاجم گسترده فرهنگی که سال‌ها پیش مقام معظم رهبری وقوع آن را با صراحت گوشزد کرده بود، اجازه دادند رژه این چهره‌های همسان در خیابان‌های شهرهای کشور به امری عادی مبدل شود.

ادامه دارد...

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • توکل

  جمله فوق العاده کلیشه ای؛سناریوی غرب؟؟؟برا کجا برا شهر مینیاتوری بروجرد!!!!!!

 • آرشام

  پاریس کوچولو

 • ناشناس

  .این بروجردیها که اینقدر ادعای فرهنگشون میشه چرا یک کوچه وسط شهر دارند که مردها توش .... .... لطفا به جای عمل زیبایی پولهاتونو جمع کنید توالت عمومی بسازید..

 • ناشناس

  وقتی یک شهر اصالت خود را گم کند همین می شود مرد و زن را از هم نمی توان تشخیص داد. مردهای بزدل با ابروهای اصلاح شده و بینی عروسکی .مردهای با لباس های تنگ و زنانه

 • ناشناس

  اصالت خود را گم کرده اند مرد و زن از هم نمی توان تشخیص داد .

 • سید عظیم موسوی -خرم آباد

  لرستان استانی با اصالت هست......
  بروجرد شهر عالم ربانی حضرت آیت الله العظمی بروجردی هست
  زادگاه شهید سرافرز محمد بروجردی معروف به مسیح کردستان است
  حضرات بروجرد لطفا اصالت این استان بخصوص شهر بروجرد رو حفظ کنید

نظرات