دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار مطرح کرد

دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: در سینمای ایران و انقلاب موضوع مدافعان حرم به‌کل بایکوت شده و نه میگویند خوب و نه میگویند بد، پس می‌توان گفت به‌نوعی سکوت شده است.

به گزارش لرستان خبر، سید رسول منفرد شامگاه سه‌شنبه در برنامه اکران فیلم هنگامه که در تالار شهید آوینی ارشاد خرم‌آباد برگزار شد، فضای سینماهای کشور را مصنوعی و غیرطبیعی دانست و اظهار داشت: برخی از واقعیت‌ها در سینما سانسور می‌شود.

وی افزود: وقتی شش سال از موضوع مدافع حرم می‌گذرد و یک فیلم ساخته نمی‌شود طبیعی است که برخی جوانان نگاه واقعی به مدافعان حرم نداشته باشند چراکه این جوانان از نزدیک خانواده شهدای مدافع حرم را ندیده‌اند و نمی‌دانند شهید مدافع حرمی مانند مهدی نوروزی کسی بود که برای دستگیری بابک زنجانی، دستگیری و مبارزه با گروهک تروریستی ریگی و مهار گروه‌های قاچاق مواد مخدر تلاش کرد و ضربه‌هایی دیده است.

دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار عنوان کرد: تصویر غیرواقعی که از مهدی نوروزی و مدافع حرم وجود دارد چه کسانی ارائه کردند؟ جزء تنها گروهی (بی‌بی‌سی) که مسئول تولید محتوا و تولید اثر هنری درباره مدافع حرم هستند. و از طرفی در سینمای ایران و انقلاب این موضوع به‌کل بایکوت شده و نه میگویند خوب و نه میگویند بد، پس می‌توان گفت به‌نوعی سکوت شده است.

وی بیان کرد: وقتی سینمای ایران در مورد مدافعان حرم سکوت می‌کند اگر کسی بخواهد تحقیق کند و یک اثر در مورد مدافعان حرم ببیند از تنها کسانی که در این زمینه تولید کرده‌اند، جستجو می‌کند.

منفرد گفت: سینمای جشنواره عمار قبل از اینکه یک سینمای ارزشی باشد یک سینمای واقعی است و قبل از اینکه یک سینمای دینی باشد یک سینمای مردمی است.

منفرد میانگین فیلم‌های سینمای ایران را در طی یک سال ، تولید 100 فیلم برشمرد و تصریح کرد: 90 درصد تولید فیلم‌ها مربوط به شمال تهران است و اگر شهرستانی به این سینما راه پیدا کند در قالب شخصی است که نه حرف زدن بلد است، نه فرهنگ و نه چیزی می‌فهمد! که با این شرایط غیرازاین نباید باشد که یک شهرستانی اعتمادبه‌نفس نداشته باشد.

وی  بابیان اینکه ما باید سینما را مردمی کنیم و مبنای سینما به مردم باشد گفت: سینما و رسانه یک صنعت است و صرفاً یک هنر نیست پس وقتی‌که صنعت باشد یعنی از قواعد صنعت پیروی می‌کند و تولید آن سازوکار و فرایندی دارد.

دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به اینکه فکر برای اینکه تبدیل به اثر هنری شود نیاز به هزینه دارد اظهار داشت: وقتی از صنعت و فرهنگ حرف می‌زنیم صرفاً سینما مدنظر نیست بلکه به‌صورت عام آن دفاتر تحریر و کوله‌پشتی‌هایی که طرح‌های غربی روی آن‌ها چاپ شدن نیز مطرح است.

وی با مطرح کردن این سؤال که چه کسانی طرح‌های روی لوازم‌تحریر و کیف‌های مدرسه را چاپ می‌کند افزود: بر اساس علم اقتصاد، تولیدکننده آن‌ها مصرف‌کنندگان آن هستند بنابراین کسی که کالایی را می‌خرد او تولیدکننده است.

منفرد عنوان کرد: کارگردان و تهیه‌کننده یک فیلم، تولیدکننده آن نیست چون اگر تهیه‌کننده حداکثر می‌تواند یک فیلم تولید کند و اگر بخواهد فیلم‌های بعدی را تولید کند هزینه‌های آن را مردمی که آن فیلم را خریداری می‌کنند تأمین می‌کنند.

وی بابیان اینکه هزینه تولید فیلم‌های سینما را مردم تأمین می‌کنند بیان کرد: حدود 67  سینما در سطح شهرهای کشور وجود دارد که هزینه تهیه کنند را تأمین می‌کنند بنابراین این سؤال مطرح می‌شود که آیا روستایی می‌تواند هزینه تولید یک فیلم را تأمین کند و فیلم بعدی را بسازد؟ پس در این زمینه روستایی کامل کنار می‌رود و از طرفی مردم شهرهای کوچک نیز هیچ نقشی در تولید سینمای ندارند.

دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار  تصریح کرد: نیمی از فروش سینمای ایران را سه سینما در شمال تهران و یک سینما در مشهد انجام می‌شود بنابراین ذائقه مردم این مناطق مؤثر است که فیلم‌ساز چه فیلمی تهیه کند..

وی گفت: وقتی فیلمی در سینمای شمال تهران اکران و مخاطب به آن اقبال نشان می‌دهد در سینمای شهرستان نیز همان فیلم را اکران می‌شود بنابراین اگر می‌خواهیم جوانان ما ناامید نشوند و اگر می‌خواهیم در جامعه تقوا و آگاهی بیشتر شود باید خودمان در این زمینه کاری کنیم که سازوکارها به هم بریزد تا مردم روستاها و شهرهای کوچک نیز بتوانند هزینه‌های تولید فیلم را تأمین کنند.


انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات