اختلاف نظر میان شورا و شهرداری

انتخاب نام «مازیار» برای یکی از پل‌های شهر خرم‌آباد باعث مباحثه بین اعضای شورای اسلامی این شهر شد و درنهایت جلسه شورا بی‌نتیجه به پایان رسید تا تصمیم‌گیری به جلسه بعدی موکول شود.

به گزارش لرستان خبر، شامگاه یکشنبه در جلسه شورای شهر خرم آباد پیشنهادات شهرداری خرم آباد در خصوص موضوع نامگذاری پل های سطح شهر مطرح شد که انتخاب نام «مازیار» برای یکی از پل های شهر توسط شهرداری باعث واکنش های متفاوت از سوی اعضاء شورای شهر شد.

از نکات تاسف بار این جلسه توهین و بی احترامی برخی اعضای این شورا به شهدا بوده که باید جوابگو باشند

۴۰ نفر موافق نام «مازیار» بودند

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه این کمیسون با نام «مازیار» برای پل واقع در خیابان مازیار موافقت کرده است، عنوان کرد: حدود چهل نفر در کمیسیون فرهنگی شورای شهر با انتخاب اسم مازیار برای یکی از پل های شهر خرم آباد موافقت کردند و هیچکدام از اعضا نپذیرفت که نامی غیر از این برای پل مورد نظر انتخاب شود.

رستم کوشکی در پاسخ به انتقاد برخی اعضاء شورای شهر مبنی بر انتخاب نام مازیار برای این پل، بیان داشت: غیبت برخی اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر در این کمیسیون باعث می شود نتوانند در برخی تصمیمات اتخاذ شده در این کمیسیون دخالت کنند پس نباید درمورد نام تعیین شده برای پل مورد نظر گلایه کنند بلکه باید به تصمیمات این کمیسیون احترام بگذارند.

وی افزود: پل مازیار طی سنوات گذشته با همین نام معروف بوده و اهالی آن را با این نام می شناسند لذا با توجه به استقبال از این نام صلاح دیدیم این پل به نام مازیار معرفی شود.

عضو شورای شهر: از نام سرداران شهید استفاده شود

علی جهان آرا یکی از اعضاء شورای شهر خرم آباد که مخالف انتخاب نام مازیار برای یکی از پل های سطح شهر بود دراین باره گفت: مرسوم است برای انتخاب نام خیابان ها و اماکن مختلف نام شهدا و مفاخر استفاده شود و با توجه به اینکه هزاران شهید مدافع حرم، شهید هسته ای و ... در استان و کشور وجود دارد ضرورتی ندارد از نام مازیار استفاده شد.

وی با بیان مشخص نشدن نام پروژه ها قبل از کلنگ زنی آن ها یک معضل بزرگ است عنوان کرد: من با انتخاب نام های ملی برای اماکن مختلف مخالف نیستم اما با نام های طاغوتی مخالف هستم.

جهان آرا اضافه کرد: هزاران سردار شهید در این مملکت وجود دارد که باید از نام آن ها استفاده شود نه اینکه از نام افرادی همچون مازیار که نمی دانیم چه کاره بوده اند استفاده شود.

شورای شهر در نامگذاری پروژه ها هیچ کاره است!

فرشته طهماسبی دیگر عضو شورای شهر خرم آباد دراین باره گفت: اینکه برخی اعضای شورا تصور می کردند مازیار نام یک شهید بوده و برخی دیگر می گفتند نام یک سردار است نشان می دهد برای انتخاب این نام کارهای کارشناسی و بررسی های لازم انجام نشده است.

وی افزود: بارها خانواده شهدا معترض هستند که چرا از اسامی شهدا در کوچه ها و معابر و ... استفاده نمی شود لذا اکنون که اماکنی همچون پل مورد نظر وجود دارد بهتر است آن را به نام شهدا مزین کنیم.

طهماسبی با بیان اینکه اعضای شورا در انتخاب این نامگذاری ها تنها بازیگر بوده و درواقع شهرداری نقش اصلی را بازی می کند، عنوان کرد: ما اصلا حق انتخاب نداشته بلکه شهرداری خود اسامی را انتخاب کرده و به صحن شورا می فرستد که این امر نشان دهنده ایجاد بدعتی توسط شهرداری است.

وی با بیان اینکه ما اعضای شورای شهر اینجا چکاره هستیم که شهرداری نسبت به انتخاب اسامی اماکن مختلف اقدام می کند اضافه کرد: برای جلوگیری از بدعت گذاری صورت گرفته از سوی شهرداری خرم آباد باید گزینه های دیگری برای انتخاب نام پل مورد نظر از سوی اعضاء شورا مطرح شود تا در زمان دیگری در کمیسیون فرهنگی نام این پل انتخاب شود.

انتخاب نام به جلسه بعدی شورا موکول شد

 رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر خرم آباد با اشاره به اینکه در انتخاب نام اماکن و خیابان ها باید هم به مسئله ملی گرایی و هم به مسائل اسلامی توجه شود، عنوان کرد: ما قبلا محله کوروش را به اسد آبادی و شقایق را به امام حسین (ع) تغییر دادیم ولی این اسامی جدید در بین مردم جا نیفتاده به طوریکه مردم همچنان این خیابان ها را با نام قبلی آن ها صدا می زنند حال چه اصراری داریم این پل را که همگی آن را به نام مازیار می شناسند به نام دیگری تغییر دهیم.

محمد حسین پور اضافه کرد: طاغوتی دانستن برخی چهره ها که جزء سرداران بزرگ کشور بوده اند بی حرمتی به آن ها است.

رضا حاصلی دیگر عضو شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه مازیار نه فردی منافق و نه وطن فروش بوده بلکه ایرانی اصیل است، بیان داشت: هر فردی در هر عصر و زمان از این آب و خاک دفاع کرده محترم است و مازیار نیز یکی از سرداران طبرستان بوده که با حکومت بنی امیه مقابله کرده است.

وی افزود: ما برای مردم می خواهیم نامگذاری کنیم لذا نباید این نام ها به مذاق ما خوش بیاید بلکه افکار عمومی باید پذیرای آن ها باشند لذا وقتی مردم سال هاست که یک نام را برای یک منطقه درنظر گرفته اند نباید آن را تغییر داد.

بنابراین گزارش، انتخاب نام مازیار برای یکی از پل های سطح شهر خرم آباد با چهار رای مخالف، چهار رای موافق و یک رای ممتنع به نتیجه نرسید و رسیدگی به این موضوع به جلسات بعدی موکول شد.

یکی از موضوعاتی که مطرح شد صحبت یکی از اعضا بود که با سخنانی شرم آور گفت فلانی گفته است مگر قرار است خرم آباد قبرستان شود این همه اسم شهید می گذارید

منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • حمید ت

  من خودم به شخصه دوست دارم نام تمامی کوچه و خیابانها رو با نام شهدا مزین کنن ،کَما اینکه نام بیشتر کوچه و خیابانها هم در سطح شهر به نام شهدا مزین است ....ولی شما یه نگاه به محل این پل بندازید از زیر پل بوی تعفن فاضلاب به مشام میاد و فاضلاب زیر پل جریان دارد.....به نظر من بهتر است در نامگذاری اماکن و جاده ها و محله ها دقت بیشتری شود .و تناسب رعایت شود....در ضمن بعضی از اماکن برا مردم خاطره انگیز هستن و سالیان متمادی با یک نام خاص شناخته میشدن پس بهتر آنست که از نامی که بین مردم عرف است استفاده شود و خیابانها و برخی از کوچه های که اسم و عنوانی رو ندارن اگر در آن محل خانواده شهیدی زندگی میکنن به احترام آنها نام آن شهید رو بر آن خیابان یا کوچه نهاد.

 • اریوبرزن

  زمانی که شورای شهر شده .... خانه انتظار بیشتری نباید داشت

 • سبحان

  متاسفم بررای این شورا و اعضاش/ معلومه وقتی ترکیبیک شورا اینجور باشه باید به شهدا هم بی احترمی بشه

  اخه کسی نیست بگه بدبخت ها اگر شهدا نبودند شما الان علوم نبود کجا بودید

  لعنت بر...

 • فریدون

  خاک بر سرت کنند که نمی دونی شهدا کی هستند/ محاله کسی برای دوره بعد بهت رای بدند.

 • خبرنگار

  معاون بنیاد شهید باید برکنار شوند و توهین کننگان به شهدا باید محاکمه شوند
  سپاه و نماینده ولی فقیه باید ورود کنند که چرا به شهدا توهین شده

 • رهگذر

  جالبش اینجاست کسانی که مخالفت می کردن زمان تبلیغات ایثارگر بودنشون به رخ دیگران می کشیدن، واقعا با این دسته ریا کار نباید انتظار توسعه داشت

 • امير

  بنظر ما هم استاندار محترم بايد خودشون شخصا اين موضوع را بررسي كنن كسب ارا با نام شهدا ولي به كام دشمنا

نظرات