اقدام قابل تحسین میراث فرهنگی لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت خانه آیت الله کمالوند در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش لرستان خبر،  غلامرضا سلیمانی گفت: بنای تاریخی فرهنگی خانه آیت الله کمالوند در محله سبزه میدان و محدوده بافت قدیمی شهر خرم آباد واقع شده است.

وی افزود: این بنا نخستین حوزه علمیه استان لرستان بوده که به عنوان یک مکان - رویداد تاریخی در وقایع قبل از انقلاب همچون محل اصلی تجمع روحانیون، برگزاری اعیاد، جشن ها، عزاداری ها و برنامه ریزی تظاهرات علیه رژیم طاغوت و پایه ریزی ایجاد حوزه علمیه کمالیه خرم آباد، در حافظه تاریخی شهر نقش داشته است.

وی اظهار کرد: این خانه تاریخی متعلق به دوره پهلوی بوده و در نهایت پس از بررسی های کارشناسی به شماره 31494 در تاریخ 1395/3/17 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سلیمانی ادامه داد: ثبت این خانه تاریخی که به نام یکی از مفاخر مذهبی لرستان مزین است به پیشنهاد استاد سید فرید قاسمی و کارشناسی عطا حسن پور انجام گرفت.

این بنا دارای سه ورودی در ضلع های شرقی، جنوب و جنوب شرقی است که ضلع شرقی بنا شامل اندرونی خانه و دو بنای مجزا با دو ورودی جداگانه و دارای دو حیاط مرکزی می باشد که اکنون تنها یک قسمت آن سالم و به سبک خانه های زمان قاجار دارای اتاق های تو در تو می باشد.

روح الله کمالوند خرم آبادی (1319 قمری، خرم آباد - 1343 شمسی، تهران) از روحانیون سده 14 ایران و از فعالان سیاسی علیه اقدامات اجتماعی محمدرضا شاه بود.

وی از شاگردان آیت الله بروجردی و از هم درسان امام خمینی (ره) بود که به عنوان نماینده روحانیون با شاه ملعون ملاقات و مخالفت روحانیون شیعه با طرح انقلاب سفید را اعلام کرد.

روح الله کمالوند در سال 1343 دچار سکته قلبی و برای درمان روانه تهران شد، اما در همین شهر درگذشت.

پیکر وی در مسجد بالاسر قم در مجاورت آرامگاه آیت الله بروجردی به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات