در گردهمایی هیئات مذهبی لرستان مطرح شد

در گردهمایی هیئات مذهبی لرستان مطرح شد: ارزش هیات مذهبی به تعداد جمعیت و سیاهی لشکر نیست؛ بلکه ارزش هیئات به توان آنها در تربیت انسان تراز انقلاب اسلامی است.

به گزارش لرستان خبر، رحیم آبفروش عصر جمعه در گردهمایی 300 نفر ازفعالان هیات مذهبی استان لرستان که در خرم آباد برگزار شد، افزود: ارزش هیات مذهبی به تعداد جمعیت و سیاهی لشکر نیست؛ بلکه ارزش هیئات به توان آنها در تربیت انسان تراز انقلاب اسلامی است.

وی بیان کرد: هیات تراز انقلاب اسلامی هیاتی است که مورد رضایت اهل بیت (ع) و امام حاضر جامعه اسلامی باشد.

 دبیر جامعه ایمانی مشعر با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم که در حال حاضر هیاتی در کشورمان فعالیت می کند که به طور کامل در سطح تراز انقلاب اسلامی است؛ اما هیات در این راستا تلاش می کنند گفت: هیات مذهبی باید متناسب با جغرافیای محل فعالیت خود مخاطب را جذب کنند.

آبفروش اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر برخی از هیئات مذهبی فعال در شهرستانها متاثر از رسانه ها از هیئات تهران تقلید می کنند.

photo_2016-07-30_08-55-04

وی ازهیات مذهبی به عنوان اصیل ترین نظام اجتماعی نام برد و افزود: منابع مکتوب در حوزه هیات بسیار محدود هستند.

میثم مطیعی مداح اهل بیت عصمت و طهارت نیز در این گردهمایی هیات تراز انقلاب اسلامی را هیات معرفت افزا دانست و گفت: هیات معرفت افزا نیز هیاتی است که مستمعین پس از هر ذکر مصیبت و خطابه ای در رسای اهل بیت (ع) به خداوند نزدیک تر شوند.

وی افزود: هیات تراز انقلاب اسلامی زمانی شکل می گیرد که ملاک فعالیت هیات، اسلام ناب محمدی (ص) باشد.

مطیعی اضافه کرد: هیات تراز انقلاب اسلامی هیاتی است که با رویکرد فرهنگی، تربیتی و ماموریتی شکل گرفته باشد.

مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه هنر یک مداح در هیات تراز انقلاب اسلامی این است که مسائل روز همچون حجاب، نگاه به نامحرم و تحریم اقتصادی را به مکتب اهل بیت (ع) گره بزند، تصریح کرد: در حال حاضر انقلاب اسلامی طلایه دار پیوند جهان اسلام با مکتب اهل بیت (ع) بوده و در واقع هیئات عربی و ترکی از هیئات و مداحان ایران خط می گیرند.

photo_2016-07-30_08-55-15

مطیعی افزود: مداح نیازمند مطالعه و فکر است، چون اگر مداحی را بدون مطالعه و بدون محتوا ارائه کند وقت و عمر مستمع را تلف کرده و در نزد خداوند باید پاسخگو باشد.

همچنین حجت الاسلام وافی استاد حوزه و دانشگاه در این گردهمایی گفت: جهت دهی به عواطف اصیل و پاک جامعه به ویژه در بین جوانان و تعمیق معرف و افزایش آگاهی ها بخشی ازرسالت هیئات مذهبی برای اثرگذاری بر مخاطب محسوب می شوند.

وی افزود: در شرایطی که مسائل اقتصادی و خودشیفتگی نسبت به دنیا در جامعه رواج یافته است یک هیات مذهبی تراز انقلاب اسلامی باید بتواند مخاطب را جذب و از طریق تهییج احساسات و عواطف بر روی اثر بگذارد.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: قطعا هیاتها با شیوه های نخ نما و فاقد خلاقیت نمی توانند تعمیم دهنده فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه باشند.

photo_2016-07-30_08-54-36

وافی افزود: برخی ازهیات به اشتباه تصور می کنند که با چشم و هم چشمی و ولنگاری در هزینه می توانند احساسات و عواطف مخاطب را تهییج کنند.

گفتنی است؛ در این گردهمایی که با مشارکت قرارگاه فرهنگی صاحب الامر (عج)، سازمان بسیج مداحان و مدیران هیات مذهبی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان برگزار شد از پدر شهید اسماعیل هادیان که از مداحان و پیرغلامان ائمه اطهار (ع) است تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات