کارشناس جامعه شناسی مطرح کرد

آیا آن زوجه ای که به تعداد تاریخ تولد خود سکه برای مهریه تعیین می نماید میتواند با آن سکه ها خوشبختی خود را تضمین نماید?

به گزارش لرستان خبر، مهریه یک نهاد حقوقی است که مرد در عقد نکاح از جهت شرعی و قانونی موظف به پرداخت آن به زن می باشد، از قراین بدست آمده از دین مبین اسلام استنباط می گردد که فلسفه برقراری چنین نهادی، هدیه ای از سوی مرد به زن، ارج نهادن به منزلت و ارزش وجودی زن، کمک به استقلال مالی و پشتوانه ای برای او و همچنین جبران سهم الارث زن می باشد.

متاسفانه در ازدواج های امروزی چشم و هم چشمی و همچنین سختگیری خانواده زن، مهریه را ابزاری برای تضمین خوشبختی تلقی میکنند، برخی خانواده های زن با پیشنهاد اعداد و ارقام نجومی مهریه را تعیین می نمایند و ممکن است مرد بخاطر علاقه ای که به زن دارد این شرط را بپذیرد که همین امر در آینده مرد را دچار مشکل خواهد نمود.

بعضی از زوج های جوان بعد از چند وقت زندگی در کنار یکدیگر، به تعامل فکری و نگرش مشترکی نسبت به زندگی دست پیدا نمی کنند، برخی بخاطر وضیعت نابسامان معیشتی و مشکلات مالی و نیز ناهنجاری های اجتماعی که ممکن است از سوی زن و مرد صورت میگیرد و عدم تعهد نسبت به یکدیگر، خواستار جدایی از همدیگر باشند که همین امر سبب میگردد که زن مهریه خود را در مجامع قضایی به حالت اجرا قرار دهد و مطمئنا مرد طبق موازین، قانون و شرع اسلام موظف به پرداخت آن می باشد، حال آن مردی که به خاطر علاقه به زن به تعداد تاریخ تولد سکه مهر او نموده است قادر به پرداخت آن می باشد?

آیا آن زوجه ای که به تعداد تاریخ تولد خود سکه برای مهریه تعیین می نماید میتواند با آن سکه ها خوشبختی خود را تضمین نماید?

متاسفانه تعداد بسیاری از جوانان بخاطر نداشتن وضیعت مالی مناسب برای پرداخت مهریه روانه زندان می شوند و همین امر هم یکی از معضلات و مشکلات جامعه امروزی ماست.

بالا بودن رقم مهریه هرگز متضمن خوشبختی زن نخواهد بود، چرا که اگر یک زندگی مشترک در مسیر صحیح و واقعی خود پیموده شود هیچ ارتباطی به سنگین بودن مهریه زن ندارد و بالعکس اگه یک زندگی مشترک به سرمنزل مقصود نرسد هیچ رقم بالای مهریه ای قادر به جلوگیری از هم پاشیدن آن نخواهد بود.

کاش گاهی اوقات سنت های پسندیده گذشتگان را یادآور شویم و به سنت مهریه از نگاه آنها عمل می کردیم، البته برخی از خانواده های ایرانی این سنت پسندیده را بخوبی زنده نگه داشته اند که آمار طلاق در آنها نسبت به مهریه های سنگین بسیار کمتر بوده است و زندگی موفق تری داشته اند.

مهریه در واقع یک هدیه از سوی مرد به زن و ارزش نهادن به وجود و منزلت او می باشد که امروزه برخی خانواده های زن می خواهند با بالاترین ارزش مالی مهریه را تعیین نمایند که حسنه و زیبا به نظر نمی رسد. وجود دارند خانواده هایی که بخاطر میزان مهریه به توافق نمی رسند و ازدواج یک زوج صورت نمی گیرد که بسیار تأسف انگیز است.

خانواده ها نباید هرگز مهریه را پشتوانه ای برای خوشبختی فرزند خود تلقی نمایند بلکه آن را به عنوان یک سنت از دین مبین اسلام بشمارند که هر چه در برابر یک راه بسیار دشوار ساده نگری کنند مطمئنا این مسیر به آسانی پیموده خواهد شد.

مهریه حق مسلم و قانونی زن است و زمانیکه مرد که در حین عقد نکاح بخاطر علاقه به زن و تشکیل خانواده، مهریه بالا را می پذیرد می بایست اعداد و ارقام را جدی بگیرد چرا که مهریه حق قانونی و شرعی زن است و دین اسلام برای اینکه بعد از طلاق لطمه های جبران ناپذیری به زن وارد می شود که ممکن است زن قادر به کار کردن و تامین نیازهای مالی خود نباشد مرد را موظف به پرداخت کامل مهریه به زن نموده است.

نویسنده: مهدی زکی پور- کارشناس جامعه شناسی

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات