در آستانه ماه محرم انجام می شود

شهر لاله ها نام پروژه ای است که در قرار است در راستای نکوداشت و تبلیغ جایگاه شهدای شهر خرم آباد در ماه محرم رنگ اجرایی بگیرد

به گزارش لرستان خبر،استان لرستان به عنوان یکی از استان های پشتیبان و عقبه سه استان مرز نشین با عراق، نقش ویژه ای در حوزه سرمایه گذاری مادی و معنوی در دفاع مقدس داشته و از این ناحیه حرف های مگوی بسیاری دارد که هنوز بر صفحه هیچ لوحی نگاشته نشده و هیچ لسانی آن ها را ساری و جاری نکرده است.

شهدا به طور قطع مهمترین سرمایه های معنوی لرستان اند که گنجی تمام نشدنی و ماندگار برای ده ها و صده های آینده استان در عرصه فرهنگ هستند و ما مانده ایم چگونگی استحصال این میراث ماندگار.

شهر لاله ها نام پروژه ای فرهنگی است که در راستای معرفی و بهره گیری از بضاعت های فرهنگی خرم آباد در زمینه فرهنگ دفاع مقدس تعریف شده و با محوریت جوانان انقلابی طراحی شده است که برای معرفی و آشنایی بهتر با این پروژه، پای صحبت خالق این ایده نشسته ایم.

خودتان را معرفی کنید

میلاد احسانی، متولد 1365 شهر خرم آباد و مسئول موئسسه فرهنگی هنری مبشر صبح هستم و نزدیک به پنج سال است که در حوزه گرافیک و طراحی در عرصه های دفاع مقدس و دیگر موضوعات فرهنگی فعالیت می کنم.

در مورد ایده شهر لاله ها توضیح دهید؟

 ببینید استان لرستان شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است اما با یک نگاه اجمالی به سطح شهر خرم آباد و دیگر شهرهای استان متوجه این موضوع می شویم که در ظاهر شهرهای استان، خبر آنچنانی از موضوع دفاع مقدس و شهدا نیست و از طرف دیگر شهرداری تهران چند سال پیش، در سطح شهر طرحی مشابه را اجرا کرد که این ایده به ذهن متبادر شد که چنین کاری را نیز در لرستان اجرایی کنیم و شهر خرم آباد به عنوان گام نخستین برای اجرای این پروژه انتخاب شد.

مشخصات هنری و قالب طرح به شکل است؟

برای رسیدن به طرح مورد نظر، اردیبهشت ماه سال جاری در فضای مجازی فراخوانی تدارک دیده شد و در نهایت طرح هنرمند ارزشی لرستان" مرتضی آرین" انتخاب گردید.در این تابلو تمثال مبارک شهید در سمت چپ و نام و نشان ایشان در سمت راست قید شده و در کلیت این اثر سعی شده که از نشانه ها و رنگ های اسلیمی استفاده شود

ابعاد فیزیکی و مشخصات فنی و نوشتاری طرح داری چه ویژگی هایی است؟

طرح گرافیکی تولید شده توسط طراح به یک موئسسه فرهنگی در تهران سپرده شد و موئسسه مذکور طرح آماده شده را بر روی یک تابلوی فلزی 70*50 پرینت کرده و قاب بندی می کند.این قاب با کیفیت بالایی تولید شده و تا 20 سال ضمانت ماندگاری دارد و قرار است در یکی از نبش های کوچه های موسوم به نام شهید نصب گردد. نصب این تابلوها در معابر منتهی به خیابان های پر تردد خرم آباد از قبیل خیابان انقلاب، امام خمینی، شهدا، علوی، شهید مطهری انجام می گیرد. گفتنی است جهت تیمن و تبرک این اقدام در گام اول، 72 کوچه و خیابان موسوم به نام شهید، به تصویر آن شهید مزین می گردند.

unnamed.jpgبصثبقصثبق

طرح شما از سوی چه ارگان و یا اشخاصی حمایت شد؟

 بعد از آماده سازی اولیه طرح، تامین مالی پروژه به سازمان های مختلفی ارائه شد که در نهایت هزینه این کار فرهنگی توسط قرارگاه فرهنگی صاحب الامر لرستان تقبل شد و بعد از آن پروژه فرهنگی شهر لاله ها به شورای شهر و شهرداری خرم آباد ارائه گردید تا مجوزهای لازم جهت نصب تابلوها در شهر اخذ شود.

تابلوها چه تاریخی در کوچه های خرم آباد نصب می شود؟

نصب تابلوها هم زمان با آغاز هفته دفاع مقدس شروع می شود و انشاءالله دهه اول محرم به پایان خواهد رسید و در صورت تامین مالی از سوی ادارات و یا ارگان های دیگر،موئسسه مبشر صبح این آمادگی را دارد که تمام معابر خرم آباد و حتی استان لرستان را که اسم شهید بر روی آن نامگذاری شده را با نصب این تابلو مزین کند.

چه میزان در طراحی پروژه شهر لاله ها از مفاهیم ایرانی و اسلامی استفاده شده است؟

در این اثر فرهنگی سعی شده که با بکار گیری المان های ایرانی و اسلامی و در قالبی تعریف شده و زیبا، اثری در خور نام و یاد شهدای لرستان، طراحی شود به طور نمونه در این کار از رنگ اصلی مساجد سنتی ایران یعنی فیروزه ای و لاجوردی استفاده شده و همچنین از نقش اسلیمی و اصیل "شمسه" به عنوان تزئینات تابلو استفاده گردیده است و یک ویژگی دیگری که این اثر دارد این است که 72 شهید انتخاب شده از تمام یگان های نظامی شامل ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و حتی شهدای بمباران های خرم آباد و تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی انتخاب شده است.

unnamed.jpgقب3

صحبت پایانی شما در مورد این پروژه رو بیان کنید؟

در اجرای این پروژه ما با مشکلات فروانی روبرو بودیم که یکی از مهترین موانع این بود که متاسفانه عکس مناسبی از شهدای مورد نظر وجود نداشت و در نتیجه مجبور بودیم که علاوه بر آرشیو بنیاد شهید، به درب منازل بسیاری از شهدا رجوع کنیم که این موضوع روند اجرای کار را کند می کرد. مشکل دیگری که در روند آماده سازی این پروژه دفاع مقدسی وجود داشت مسئله تامین مالی طرح بود و امیدواریم که در فازهای بعدی این اثر فرهنگی ماندگار، سازمان ها و ارگان های شهر و استانی همکاری کنند و اگر قسمت ناچیزی از بودجه فرهنگی بعضی از ادارات برای این کار کنار گذاشته شود به طور قطع تمام شهر خرم آباد و حتی استان در قالب پروژه شهر لاله ها، مزین به تمثال مبارک شهدا می شوند.

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات