توهین بی سابقه «ولنگاران بی فرهنگ» به ساحت مقدس شهدا

تئاتر"تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" عنوان نمایش بود که در نگاه اول و به ظاهر روایت کننده جنگ و جبهه بود اما در پس این ظاهر گول زننده، سناریوی برای تقدس زدایی از تمام داشته های معنوی دفاع مقدس کلید خورد

به گزارش لرستان خبر،هفته دفاع مقدس فرصتی است که ظرفیت های فرهنگی و داشته های معنوی جنگ و جبهه در قالب های مختلف روایی و تصویری و ادبی بیان شود و در کنار انتقال مفاهیم ارزشمند "گنج جنگ" به عامه مردم، گروه های هنری و ادبی، معرفی و پرورش یابند به ویژه آن که حوزه هنری دفاع مقدس، سکوی پرش بسیاری از نویسندگان و هنرمندان کشور به ویژه استان لرستان بوده است.

امسال هفته دفاع مقدس در لرستان با برگزاری بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استان مقارن شده است و از 21 نمایش ارسالی، هفت اثر به دبیرخانه این همایش راه یافته اند که دو نمایش دارای مضمون جنگی و در حوزه دفاع مقدس دسته بندی شده اند.

تئاتر "تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" به عنوان یکی از آثار حوزه دفاع مقدس، به دبیرخانه همایش تئاتر استانی راه یافته و در برنامه زمان بندی شده در یکم و دوم مهر ماه،  ساعت 6 عصر  و در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به نمایش در آمد و در دو نوبت اکران، میزبان جمعیتی در حدود 600 نفر از جمله نگارنده بود و نکته قابل توجه این بود که بیشتر مخاطبان و تماشاچیان برنامه را دختران و زنان جوان تشکیل داده بودند.

این تئاتر در نگاه اول و  در  ظاهر، داستانی از جنگ و جبهه را روایت می کرد و لباس بازیگران و فرم کار به نوعی تداعی گر مناطق عملیاتی بود اما در پس این ظاهر گول زننده، سناریوی برای تقدس زدایی از تمام داشته های معنوی دفاع مقدس کلید خورده بود که به صورت حساب شده ای در پی قبح زدایی از قداست موضوع دفاع مقدس و همچنین توهین و جسارت بی سابقه به ساحت مقدس شهدا و رزمندگان بود آن هم در هفته ای که، مزین به نام شهدا و  بزرگداشت دفاع مقدس است.

متاسفانه تئاتر"تمام دختران سرزمین من لیلی نام دارند" روایت کثیف ترین داستان و دیالوگ ممکن برای یک نمایش بود؛ موضوع داستان به قدری مبتذل و ساختار شکنانه بود که بعضی از تماشاچیان در همان ابتدای اکران، سالن اجرا را ترک کردند و بعضی دیگر مست و محو داستان سراسر ابتذال شده بودند.

قصه خیالی تئاتر ، در توهینی آشکار به ساحت مقدس شهدا، روایتی ساختگی از سه بسیجی شهید بود که در جبهه به دنبال ارضای قوه شهوت هستند و بوالهوسی آنان به قدری فزونی گرفته که دست به شوخی های جنسی، بیان کثیف ترین دیالوگ ها و پست ترین حرکات ممکن می زنند!

محتوای اکران شده این تئاتر به قدری دون شخصیت انسانی است که نمی توان تمام آن را در این گزارش منعکس کرد و واقعیت آن است که در هیچ فیلم، تئاتر و یا اثر هنری پس از انقلاب این چنین سطحی از اباحه گری و توهین به مقام شهدای هشت ساله دفاع مقدس، سابقه نداشته است. متاسفانه نوع بازی بازیگران و کلیت داستان، آنچنان تحریک کننده است که "جو غلبه شهوت" در پس چهره بیشتر مخاطبان برنامه آشکار شده به ویژه آن که نمایش در حضور جمع زیادی از جوانان آن هم در سالنی مختلط اکران شده است.

وحشتانک ترین قسمت قصه به اواخر داستان بر می گردد جایی که سه بازیگر برنامه درنقش رزمندگان دفاع مقدس پس از نمایش شرم آور شهوترانی با لباس یک دختر بچه، در اثر شلیک خمپاره به شهادت می رسند!!!

ساختار شکنی و سطح هرزگی به قدری در داستان تئاتر بالا بود که حتی اعتراض تعدادی از دوستان هنرمند به اصطلاح دگر اندیش را در آورده بود کسانی که 180 درجه در موضوعات مختلف فرهنگی و سیاسی با من اختلاف نظر دارند اما بیان چنین دیالوگ ها و نمایش حرکات ضد اخلاقی هم به رگ غیرت آنان برخورده بود؟

نزدیک به 30 نفر از مخاطبان برنامه را کودکان تشکیل می دادند و خودم شاهد کنجکاوی آن ها از معنای بعضی دیالوگ های سخیف و حرکات ناشایست بازیگران بود و وای به حال والدینی، که سال های سال باید پاسخگوی کنجکاوی کودکان خود از تماشای این برنامه باشند و به طور قطع اثرات این تئاتر تا سالهای سال در ذهن آنان باقی خواهد ماند.

 پایگاه تحلیلی خبری لرستان خبر، بر طبق رسالت رسانه ای خود پیگیر کامل این اتفاق ضد فرهنگی در استان خواهد بود و انشاءالله اتاق فکر و حامیان پیدا و پنهان پیدایش چنین آثار ضد اخلاقی را  افشاء خواهد کرد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • ناشناس

  خدا بزنه تو کمر ارشاد که همچین چیزی رو تایید کرده

 • حنان

  فرهنگ وارشاد ضد اسلامی لرستان هدفمند وطراحی شده مشغول تخریب اسلام وارمانهای اسلامی است در غیر اینصورت که این گونه برنامه ها از سد ممیزیها رد نمیشن تازه از نظر اون کمیته داوران که برتر هم بوده یعنی دقیقا در راستای هدف قدم بر داشته.

 • ی

  بعیده به این شوری بوده باشه...شما تند هستید

  • علی نظری

   تو که نبودی مزه اش رو بجشی پس حرف نزن

 • حامد

  تورا به حرمت خون امام حسین اینقدر به این مسئله بپردازید تا هم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد استان عذر خواهی کنه وهم با عوامل سازنده این تئاتر بی شرمانه برخورد بشه
  دیگه شورش درآوردن
  ومتاسفانه این از ضعف امثال ماهاست که راحت از کنار این بی شرمی ها عبور میکنیم و عکس العمل نشون نمیدیم

  • ناشناس

   امام علی علیه السلام : فاصله بین گوش تا چشم چهار انگشت است .
   ای کاش می دیدید به جای آنکه فقط فضا سازی کنید .
   وقتی ندیدید چرا قضاوت می کنید ؟
   ایا تمام محتوا همین است که شما برداشت کردید ؟!
   بی احترامی به ارزش ها نه تنها نکوهش شده است بلکه باید این نکته را دانست که جوانان ما مفهوم شهید را خیلی خوب میفهمند و به حفظ ان تاکید دارند .

 • موسوی

  فقط جای تاسف برای مسئولین ارشاد وشرمندگی از خون شهدا

 • موسوی

  فقط جای تاسف برای مسئولین ارشاد وشرمندگی از خون شهدا

  • بیرانوند

   این هست ترویج فرهنگ ایثار جهاد شهادت باید تاسف خورد برای مسئولین ارشاد ؟باید گفت شرمندیم شهدا

 • امید

  برای برنامه های شرم آور معمولا فرهنگ ارشادغیراسلامی لرستان پیشتاز مثل گلونی وغیره

 • مصطفی

  کسی که خواب باشه میشه بیدار کرد ولی کسی خودش و بخآب زده باشه ....
  با هر دوطرف دعوا هستم
  هر دوتا برای رضای خدا کار نمیکنید

 • ناشناس

  کار ارشادترویج فرهنگ ایثار جهاد شهادت است جای تاسف است برای این آقایان

 • بیرانوند

  این هست ترویج فرهنگ ایثار جهاد شهادت باید تاسف خورد برای مسئولین ارشاد ؟باید گفت شرمندیم شهدا

 • حسین

  توهین به شهدا؟؟؟؟؟!
  من که تا فیلمش رو نبینم باور نمی کنم!!

 • ب

  ننگ است عده ای در لباس روحانیت این چنین پست و وقیح اسلام را زیر سوال می برند.ننگتان باد

 • ب

  ننگ است عده ای در لباس روحانیت این چنین پست و وقیح اسلام را زیر سوال می برند.ننگتان باد

 • احسان

  ینده نهایت تاسف خود را نسبت به وزارت ارشادی که جز بی ارشادی چیز دیگری نداشته ابراز می دارم.

 • شهرام امرایی

  مقصرتنهامدیرنیست بلکه معاون امورفرهنگی ومدیدامورهنری وپرسنل بی تعهدوبه ظاهرمومن جملگی دربرابرخون شهدامسوولند

 • شهرام امرایی

  مقصرتنهامدیرنیست بلکه معاون امورفرهنگی ومدیدامورهنری وپرسنل بی تعهدوبه ظاهرمومن جملگی دربرابرخون شهدامسوولند

 • ولایت عشق

  قابل توجه مسئولین نامحترم ارشاد یک جمله بیشتر نمیگم خون پاک شهدا گلوگیرخود و عزیزانتان شود

 • ایثارگر

  شیخ هنجار شکن این بدان این شهدا بودن شما براین حال براین صندلی نشسته اید بدان هیچی نیستی این لباس که پوشیده این لباس پیامبر است حیف است تن توست آنها را در بیاور خدا قسم به خون شهدا می دم دراین دنیا وآخرت خیر نبینی

 • جعفر

  انشااله که اینجوری نبوده ولی اگر هم بوده جای تاسف دارد و باید گفت خاک بر سرتان

نظرات