رحیم‌پور ازغدی در دومین نشست تخصصی فعالان عرصۀ هیئت تهران:

استاد رحیم پور ازغدی در همایش فعالان هیئت تاکید کرد: هر نوع مداحی و منبری که در رابطه با حضرت سیدالشهدا(ع) و اهل بیت(ع) باشد و چهره‌ای غیر از آنچه که بودند، ارائه دهد، خیانت به اهل بیت(ع) است. اهل بیت(ع) خودشان و نیروهای دسته دوم و سومِ زیردست آنها، کمال عزت و اقتدارند و یک کلمه ذلت در حرف‌های آنها نیست.

به گزارش لرستان خبر، دومین نشست تخصصی فعالان عرصۀ هیئت تهران در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد. استاد رحیم‌پور ازغدی، حاج حسین یکتا و آیت‌الله صفائی بوشهری سخنرانان این نشست بودند. اولین دورۀ این نشست، حدود سه ماه پیش و قبل از ماه مبارک رمضان در همین مکان به همت جامعه ایمانی مشعر برگزار شده بود.

استاد رحیم‌پور ازغدی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس هستیم و ما حتی یک عملیات در دوران هشت سال مقاومت نداشتیم که با نام سیدالشهدا(ع) صورت نگیرد و شاید هیچ وصیت‎نامه‎ای از شهدا پیدا نکنید که نام کربلا و اباعبدالله در آن نباشد، گفت: از پیش از انقلاب تا به امروز، دو گروه با هیئت انقلابی مخالف بودند و هستند؛ یک، گروهی لامذهب که می‌گویند اینها می‌خواهند انقلاب را مذهبی کنند و دو، گروه سوپرمذهبی و افراطی که می‌گویند ما می‌خواهیم هیئت‌ها را پیرو حکومت کنیم. هر دوی اینها می‎گویند؛ هیئت و انقلاب، هیئت و عدالت، هیئت و امر به معروف و نهی از منکر، هیئت و جهاد فی‎سبیل‎الله ربطی به هم ندارد!

رحیم‎پور ازغدی تاکید کرد: هر نوع مداحی و منبری که در رابطه با حضرت سیدالشهدا(ع) و اهل بیت(ع) باشد و چهره‌ای غیر از آنچه که بودند، ارائه دهد، خیانت به اهل بیت(ع) است. اهل بیت(ع) خودشان و نیروهای دسته دوم و سومِ زیردست آنها، کمال عزت و اقتدارند و یک کلمه ذلت در حرف‌های آنها نیست. لذا آخر مداحی و عزاداری ما باید عزت باشد! چون سراپای این خانواده عزت، انقلابی‌گری، شجاعت و اقتدار است. شما یک نمونه ذلت در کربلا نشان دهید! پس به چه حقی روضه و مداحی ذلت‌بار می‏خوانید؟ هر نوع ذکر اهل بیت‌(ع) که از دل آن «عار» بیرون بیاید، خلاف فرمایش سیدالشهدا(ع) است.

رحیم‌پور ازغدی در ادامه به دو روایت از شهید مطهری اشاره کرد و افزود: شهید مطهری می‎گویند که مراقب باشید به ‌نحوی عزاداری و مرثیه‌سرایی بکنید که «یاس و عقده و احساس شکست» از آن بیرون نیاید! این یعنی انتهای عزاداری و مرثیه‎سرایی ما نباید این باشد که عزادران به این نتیجه برسند که اهل بیت‌(ع) تماماً شکست خوردند. شهید مطهری می‎گوید باید از عزاداری‌ها و مرثیه‌سرایی‌ها عزت و عدالت و شجاعت بیرون بیاید!

وی در ادامه افزود: شهید مطهری بیان کرد تعابیری مثل «عمه من غریبم» و... هرگز از زبان هیچ یک از کودکان گفته نشده و شبیه این جمله هم گفته نشده، بلکه خلاف آن گفته شده است. یک قصیده وقتی درست نوشته می‏شود، چنان حماسه می‎آفریند و بنی‎امیه و بنی‎عباس را چنان می‎ترساند که از قبر امام حسین(ع) هم می‎ترسند و می‎گویند که قبر امام حسین(ع) را خراب کنید! چرا متوکل قبر امام حسین(ع) را خراب کرد؟ چون حسینی معرفی شده بود که مردۀ او هم به اندازه زنده‎اش خطرناک بود. لذا می‎گفتند نگذارید کسی به زیارت امام حسین(ع) برود. آن زمان کسانی مثل کمیت اسدی و دعبل خزاعی، مداح‌ها و منبری اهل بیت(ع) بودند و به‎گونه‎ای مداحی و منبری می‎کردند که آنها دیدند این نوع از مداحی به اندازه یک سپاه بزرگ خطرناک است. ذکر مصیبت‎های این‎گونه بود که حسین(ع) را زنده نگه داشت و نگذاشت حسین(ع) فراموش شود.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات