کاهش 12 درصدی ازدواج در بروجرد

روند تلخ صعود طلاق در زندگی زوج ها همچنان ادامه دارد، زوج هایی که به دلایل مختلف از جمله عدم آشنایی و شناخت کافی بعد از مدتی از هم جدا می شوند به طوری که از ابتدای سال جاری تا کنون طلاق در بروجرد پنج درصد افزایش و ماهانه حدود 70 طلاق ثبت شده است.

به گزارش لرستان خبر، مدتهاست که تب طلاق و افزایش طلاق های توافقی و غیره در بین زوج های جوان افزایش یافته، آخرین راهی که جوانان به عنوان اولین راه برای رهایی از مشکلات انتخاب می کنند و گاهی هنوز زیر یک سقف نرفته و در دوران عقد جدایی را ترجیح می دهند.

 تشکیل خانواده و ازدواج از مهمترین موضوعاتی است که دین اسلام و بزرگان دین به این امر توجه ویژه ای داشته اند اما این روزها طلاق در برخی از شهرها از ازدواج جلو زده و همچنان روند صعودی خود را طی می کند.

 صفوف طولانی در دادگاه ها و اقدام برای طلاق نشان دهنده افزایش روز افزون این مسئله است و در این میان انواعی از طلاقها در بین زوج ها وجود دارد از جمله طلاق عاطفی، توافقی و غیره که به جای کمی گذشت و کنار آمدن در زندگی ،سریع ترین راه برای رهایی از مشکلات طلاق عنوان می کنند.

 درصد بالایی از طلاق ها در سالهای اول ازدواج رخ می دهد که این نیازمند برنامه ریزی و مشاوره های لازم قبل از ازدواج است. گاهی زندگی های جوانان انقدر با عجله آغاز می شود که زمانی برای تحقیق و آشنایی بیشتر جوانان باقی نمی ماند و بعد از مدتی از زندگی مشترک زوج ها متوجه می شوند که به قول خودشان تفاهم لازم را ندارند.

 گرچه اعتیاد، بیکاری، دخالت های خانواده، شبکه های اجتماعی و ماهواره از مهمترین دلایل طلاق محسوب می شوند اما به نظر می رسد نبود شناخت کافی طرفین از دیگر عوامل طلاق محسوب می شود.

 شاید سالها قبل طلاق فقط در شرایط بسیار بسیار سخت رخ می داد و زوجی از هم جدا می شدند اما این روزها آستانه تحمل افراد کاهش یافته و در شرایطی مانند بخشش مهریه و خلاص شدن از زندگی، طلاق را انتخاب می کنند.

 "کرم رجبی" مسئول پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی بروجرد  گفت: مشاوره قبل از ازدواج با هدف آشنایی و شناخت بیشتر در زندگی زوجین در مقایسه بامشاوره قبل از طلاق تاثیر بسیار بسزایی دارد.

 وی اضافه کرد: در مشاوره های قبل از ازدواج  نوعی حرکت در مسیر انتخاب شده و جهت دهنده است و بهتر است که این افراد به مدت سه تا 6 ماه نامزد باشند تا شناخت کافی داشته و بعد از این مدت اقدامات ازدماج را فراهم کنند.

 به گفته وی متاسفانه در برخی از موارد ازدواج ها به سرعت صورت می گیرد که گاهی مشاهده شده یک هفته پس از تشکیل خانواده، زوجین تصمیم به طلاق گرفته اند.

 رجبی اظهار داشت: زوجین قبل از ازدواج نیاز به شناخت و تصمیم گیری دارند که شناخت کافی طرفین سبب دوام زندگی مشترک می شود.

 وی به مشاوره های قبل از طلاق اشاره کرد و گفت: تنها حدود 10 تا 15 درصد مشاوره های قبل از طلاق به سازش طرفین منجر می شود و حدود 85 به طلاق منجر می شود چرا که بعد از تشکیل زندگی زوجین متوجه شده اند که تفاهم ندارند و یا مشکلات دیگری وجود دارد که نمی توانند تحمل کنند.

  مسئول پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی بروجرد تصریح کرد: در برخی از موارد طرفین روابط دوستی قبل از نامزدی دارند که در این گونه روابط ها ، واقعیات نمود پیدا نمی کند و همه مشکلات را حل شده می دانند اما بعد از ازدواج ، مقدمه شخصیت واقعی نمود پیدا می کند و مشکلات یکی پس از دیگری ظاهر می شوند.

 "علی زراسوند" رئیس سازمان ثبت احوال بروجرد در این راستا گفت: طی 6 ماهه نخست امسال 413 مورد طلاق ثبت شده که در مقایسه با پارسال پنج درصد افزایش یافته است.

 وی اضافه کرد: ماهانه بین 65 تا 70 طلاق در بروجرد رخ می دهد که کمترین طلاق فروردین امسال 55 مورد و شهریور 80 مورد طلاق در شهرستان بروجرد ثبت شده است.

 زراسوند اظهار داشت: حدود یک چهارم ازدواج ها به طلاق منجر می شود که نیاز است در این راستا و برای کاهش طلاق برنامه ریزی صورت گیرد.

 به گفته وی همچنین از ابتدای سال جاری تا کنون یکهزار و 753 ازدواج ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 12 درصد کاهش یافته است.

 به گزارش بازتاب بروجرد با نگاهی به آمار می توان دریافت که طلاق از ازدواج پیشی گرفته و طلاق در امارها روبه افزایش و ازدواج روبه کاهش است که باید برای رفع این مشکلات برنامه ریزی اساسی صورت بگیرد.

منبع: بازتاب بروجرد

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات