ترویج موسیقی، اکران فیلم‌های سینمایی هالیوودی بدون سانسور و با پخش صحنه‌های غیراخلاقی و وضعیت رو به افول فرهنگی در دانشگاه لرستان تنها بخشی از رفتارهای ضد ارزشی است که با حمایت قاطع مسئولان این دانشگاه سبب ولنگاری فرهنگی شده است.

دانشگاه لرستان از قدیمی‌ترین و باثبات‌ترین دانشگاه‌های غرب کشور بوده و همواره به دلیل ثبات قدمی که در اجرای برنامه‌های فرهنگی از خود نشان داده است زبانزد میان مراکز آموزش عالی کشور بوده اما متأسفانه در سال‌های اخیر رویه‌ای مرموز و مسموم در اقدامات فرهنگی دانشگاه هدایت می‌شود که خبر از استحاله فرهنگی، ولنگاری فرهنگی و نفوذ جریانی ضد دینی در این دانشگاه دارد که عمده فعالان جنبش‌های دانشجویی را به واکنش در قبال این تحرکات غیرفرهنگی وا‌داشته است.

اقدامات ضد فرهنگی دانشگاه لرستان

اکران بدون سانسور و با پخش صحنه های غیراخلاقی فیلم سینمایی 300 از ساخته‌های سینمای ضد ایرانی هالیوود، دعوت از سخنرانانی که علیه انقلاب و نظام صحبت کردند و اجرای برنامه‌های موسیقی و کنسرت‌های مختلط آن‌هم در فضایی علمی و آموزشی نه‌تنها زیبنده نظام آموزش عالی نبوده بلکه به‌دوراز اعتقادات و باورهای مردمان سرزمین لرستان با پیشینه باورهای عمیق مذهبی است.

تلاش دشمنان یک ملت برای گرفتن اعتقادات و ارزش‌های مردم آن جامعه آن‌هم مردمی که با پشتوانه اعتقادات دینی و ملی خود سرمایه عظیمی از فرهنگ و دستاوردهای فرهنگی را با خود به همراه دارند و این فرهنگ بر اساس اعتقادات دینی مردم شکل‌گرفته و سبب ترقی و تعالی آن‌ها شده و می‌شود گواه استحاله فرهنگی عمیقی است که این روزها خلاف منویات و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به نفوذ جریانات انحرافی در اجتماعات دانشجویی، در حال شکل‌گیری در دانشگاه لرستان است.

تلاش مذبوحانه عده‌ای به شیوه‌های گوناگون، جنگ فرهنگی در این دانشگاه را امروز به نقطه‌ای رسانده که فرهنگ را مورد هجوم قرار داده‌اند و با تغییر آن می‌کوشند همان فرهنگ منحط غربی و دل خواه خود را جایگزین آن کنند و درنتیجه دانشجو را بی‌هویت وارد اجتماعی کنند که قرار است سکان‌دار بخشی از آن شود.

هشدارهای مقام معظم رهبری در خصوص فضای دانشگاه‌ها

اینجاست که باید هشدارهای مقام معظم رهبری درباره برگزاری اردوهای مختلط و کنسرت‌های موسیقی در فضای دانشگاه‌ها بازخوانی شود. ایشان در 20 تیرماه 1394 در دیدار جمعی از دانشجویان در بخشی از سخنان خود فرمودند:

"اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط‌ترین کارها است. برای تحرّک دانشجویی و تلاش دانشجویی و نشاط دانشجویی، راه‌های دیگری وجود دارد؛ آن‌ها را به گناه نباید کشاند، آن‌ها را به سمت شکستن پرده‌های تقوا -که خوشبختانه جوان متدین امروزی بر حفظ آن اصرار دارد- نباید کشاند؛ آن‌ها را به سمت بهشت باید برد، نه به سمت دوزخ".

اما متاسفانه گویا مسئولان دانشگاه لرستان دقیق سعی در ترویج ولنگاری فرهنگی در این محیط علمی دارند و تربیت نیروی مومن جای خود را به اجرای برنامه‌های ضد ارزشی داده است.

محمد یاسینی جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با انتقاد از نبود مدیریت فرهنگی در دانشگاه لرستان می‌گوید: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری نقطه مقابل مدیریت فرهنگی هرج‌ومرج فرهنگی است و امروز جریان نفوذ فرهنگی به شکل خزنده‌ای سعی در کشاندن فضای دانشگاه لرستان به سمت ابتذال دارد.

مسئولان فرهنگی دانشگاه لرستان نقطه مقابل فرهنگ

وی می‌افزاید: متأسفانه امروز شاهد این مسئله هستیم که مدیران اصلی دانشگاه نگاه تزئینی به مسئله فرهنگ دارند و مسائل فرهنگی در اولویت پایانی کار آن‌ها است درحالی‌که این خلاف فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند: "از بخش فرهنگ رفع مظلومیت کنید، بخش فرهنگ انصافاً بخش مظلومی است؛ واقعاً مسئله فرهنگ را دست‌کم نگیرید بنابراین صرف وقت کنید و در بودجه هم برایش پول و فصول قابل‌توجهی بگذارید."

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان تصریح می‌کند: در باب مسئله فرهنگ و نگرش به آن سخن بسیار است اما متأسفانه امروز مشاهده می‌شود معاونت فرهنگی دانشگاه لرستان که باید از خودی‌ترین مدیران و مجموعه‌های درون دانشگاه باشد ابداً در راستای مدیریت فرهنگی گام برنمی‌دارد و مطابق فرمایش حضرت آقا نقطه مقابل مدیریت فرهنگی هرج‌ومرج فرهنگی است.

وی بیان می‌کند: ظاهراً معاونت فرهنگی دانشگاه لرستان با عدم انجام‌وظیفه خود در باب مقابله با جریان خزنده ابتذال سعی در به فراموشی سپردن مشکلات اصلی دانشگاه توسط دانشجویان دارد چراکه دانشجویان امروز درگیر مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های گوناگون صنفی، رفاهی، آموزشی و فرهنگی هستند و از سویی دانشجویان علاقه‌مند به پژوهش و کار علمی برای حمایت از اقداماتشان با مشکل مواجه‌اند.

دانشجویان غرق در مشکلات، مسئولان دنبال کارهای ضد فرهنگی

یاسینی عنوان می‌کند: هزینه سرسام‌آور خوابگاه‌های خودگردان، تعداد کم سرویس‌های ایاب و ذهاب، وضعیت نامناسب تغذیه به‌ویژه در سلف دانشکده کشاورزی و کیفیت پائین تدریس برخی اساتید حق‌التدریس ازنظر اخلاقی و علمی و نبود امکانات آزمایشگاهی در سطح نبودن یک قیچی در آزمایشگاه‌های دانشکده کشاورزی ذهن بسیاری از دانشجویان را درگیر کرده است.

وی وضعیت نامناسب مراکز اقماری را آژیر خطری برای تکرار حوادث غم باری همچون ایستگاه مصلا دانسته و اظهار می‌کند: مراکز اقماری با انواع و اقسام مشکلات فرهنگی و آموزشی و نبود اساتید مجرب و از همه مهم‌تر مشکلات امنیتی مواجه هستند تا آنجا که ظاهراً چند مورد خودکشی ناموفق در میان دانشجویان مراکز اقماری  رخ‌داده است.

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان اضافه می‌کند: مراکز اقماری به حضور اعضای هیئت‌علمی و تدریس آن‌ها در آنجا و بودجه جهت رفع مشکلات خود نیاز دارند و نه جلسات بدون خروجی و راه‌حل از سویی عدم حضور دانشگاه در مسائل و چالش‌های استان تا آنجا می‌رسد که استاندار لرستان‌ هم از بی نقش بودن دانشگاه‌ها در توسعه استان انتقاد می‌کند.

ابتذال فرهنگی در دانشگاه لرستان

وی ادامه می‌دهد: در باب فضای فرهنگی، جریان مرموز و خزنده‌ای سعی در کشاندن فضای فرهنگی دانشگاه به سمت ابتذال دارد و بدون شک این‌یک مشق مهم از تهاجم فرهنگی است چراکه بر اساس بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی تهاجم فرهنگی یعنی تهاجم به‌وسیله ابزارهای فرهنگی یا تهاجم به‌وسیله عناصر فرهنگی. امروز دور زدن قوانین و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و آئین‌نامه‌های وزارت علوم وجه اصلی همت معاونت فرهنگی دانشگاه لرستان شده است و این معاونت سرشار از بی‌انضباطی و سیاسی‌کاری است و سعی دارد به‌جای پاسخگویی در مقابل اهمال‌کاری‌های خود فعالین دانشجویی را در برابر یکدیگر قرار دهد غافل از اینکه قاطبه دانشجویان دانشگاه لرستان تحت لوای هر تشکل، انجمن، شورا و غیر آن در مقام دفاع از ارزش‌ها و خطوط قرمز اعلام‌شده از سوی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) بدون هیچ مسامحه‌ای هم‌نوا و یک‌صدا هستند.

یاسینی مبارزه با فقر، فساد  و تبعیض در هر لباس و جناحی را از اولویت‌های جریان اصیل دانشجویی خوانده و بیان می‌کند: هیچ فرد یا گروهی نمی‌تواند جنبش دانشجویی را از آرمان‌های اصیل خود که عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی و مبارزه با استکبار است منحرف کرده و به ابتذال بکشاند و ما با روشنگری و اقدام انقلابی اجازه تنفس به این جریان ضدانقلابی و خزنده ضد فرهنگی نخواهیم داد.

اعمال و رفتار ضد گفتمان انقلاب در دانشگاه لرستان

بیژن یزدانی قائم‌مقام جامعه اسلامی دانشجویان نیز در این خصوص به خبرنگار تسنیم می‌گوید: مسئولان فرهنگی دانشگاه لرستان خواسته یا ناخواسته در حال ایجاد فضای ضد ارزشی در دانشگاه هستند به‌گونه‌ای که شاهد اعمال و رفتار ضد گفتمان انقلاب و فرمایشات مقام معظم رهبری از سوی این مسئولان هستیم که موجب شد بارها تذکراتی به مسئولان فرهنگی داده شود و خواستار پیگیری جدی این مسائل شویم اما در عمل پیگیری جدی از این مسئولان شاهد نبوده و نیستیم.

وی عدم پایبندی مجموعه فرهنگی دانشگاه لرستان به آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را سبب‌ساز موجب ولنگاری و نفوذ فرهنگی در دانشگاه مادر این استان دانسته و می‌افزاید: نقد جدی به ریاست دانشگاه و مسئولان فرهنگی دانشگاه لرستان وارد است که در برابر جریان خزنده و ضد فرهنگی که در حال تسلط بر فضای دانشگاه است موضع سکوت اتخاذ کرده و در برابر این فضای ناسالم دم نمی‌زنند.

ترویج ولنگاری فرهنگی در دانشگاه لرستان

قائم‌مقام جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه را مبدأ همه‌ تحولات دانسته و بیان می‌کند: دانشگاه باید بر اساس فرمان مقام معظم رهبری سمت‌وسوی متناسب با اندیشه‌های ناب اسلام، انقلاب و امام خمینی(ره) داشته باشد و مجموعه فرهنگی نیز به‌عنوان مجریان این امور و مقررات باید با تمکین به قوانین و مقررات و فرمایشات امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) دنبال ایجاد تحول دانشجو باشد و به نحوی عمل کند که دانشگاه و دانشجو را به سمت ارزش‌ها و فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت کنند نه اینکه آن‌ها را دور کنند و به کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند.

وی تصریح می‌کند: انتظار می‌رود ریاست دانشگاه به جد این مسئله را پیگیری کند و اگر نیاز به پاک‌سازی و تغییر در مجموعه فرهنگی است اقدامات لازم را انجام داده و افرادی را برگزیند که با مبانی اسلامی به‌خوبی آشنا باشند و بتوانند مسائل و جریانات ضد ارزشی را به‌خوبی رصد کرده و اقدامات لازم را در این مورد انجام دهند و قاطعانه در مقابل مسائلی که بافرهنگ ایرانی اسلامی تناقض دارند بایستند و جلوی ورود ارزش‌های غربی به این مکان مقدس را بگیرند.

ترویج موسیقی، برگزاری کنسرت‌های مختلف، اکران فیلم‌های سینمایی خارجی بدون سانسور و وضعیت رو به افول فرهنگی در دانشگاه لرستان رفتارهایی است که خواسته یا ناخواسته به مسمومیت در فضای دانشگاه‌ها کمک می‌کند و مصداق تعابیر شبیخون فرهنگی است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها نسبت به آن هشدار داده بودند.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات