معاون سازمان فضایی خبر داد

معاون فناوری سازمان فضایی گفت: تلاش ما در زمینه بازپس‌گیری ماهواره بلوکه‌شده مصباح همچنان ادامه دارد و اگر این امر تحقق یابد، آماده‌سازی برای پرتاب این ماهواره سه ماه طول می‌کشد.

 

ماهواره

جعفر روشنیان با تأکید بر اینکه فناوری فضایی موضوعی نظامی نیست، اظهار کرد: تمامی کشورها در حوزه فناوری فضایی دقت‌ نظرهایی دارند تا این فناوری محفوظ بماند چرا که به‌سختی قابل دستیابی است.

 

 

 

وی درباره تعاملات بین‌المللی ایران در حوزه فضایی گفت: علاقه‌مند به برقراری ارتباط با کشورهای مختلف هستیم و روسیه، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و چین جزو کشورهایی هستند که برنامه‌ریزی برای مذاکره با آنها در حال انجام است.

 

 

معاون فناوری سازمان فضایی درباره بازپس‌گیری ماهواره مصباح گفت: تلاش ما در زمینه بازپس‌گیری ماهواره بلوکه شده مصباح همچنان ادامه دارد و اگر این امر تحقق یابد، آماده‌سازی برای پرتاب این ماهواره سه ماه طول می‌کشد.

 

 

وی بازگشت سازمان فضایی به وزارت ارتباطات را بسیار مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: در صدد هستیم تا موضوع فضا و اهمیت آن را وارد زندگی روزمره مردم کنیم؛ با این کار کاربرد و تأثیر آن در زندگی مردم حس می‌شود و با موضوع فضا بیشتر ارتباط می‌گیرند.

 

 

روشنیان به کاربردهایی چون اینترنت ماهواره‌ای، پیش‌بینی وضع هوا از طریق تصاویر ماهواره‌ای و شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی که از طریق ماهواره از سوی ایران برای سایر کشورها پخش می‌شود،‌ اشاره کرد و افزود:‌ فراهم کردن این کاربردها باعث رفاه و آرامش بیشتر مردم می‌شود.

 

معاون سازمان فضایی بر تأثیر این فناوری بر اقتدار ملی و بین‌المللی کشور تأکید کرد و گفت: طراحی ماهواره مخابراتی ژئو و اعزام انسان به فضا جزو توانمندی‌های پیشرفته حوزه فضایی است.

 

 

او با بیان اینکه جمهوری اسلامی در بسیاری عرصه‌ها چون فناوری فضایی توانمندی‌های خود را به اثبات رسانده است، ابراز کرد: فناوری فضایی ابعاد مختلفی دارد و در این زمینه، طراحی و ساخت ماهواره و ایستگاه‌های زمینی حلقه‌هایی از زنجیره فناوری فضایی محسوب می‌شود.

 

 

روشنیان در پاسخ به این سؤال "آیا تاکنون محدودیت بین‌المللی در حوزه فضایی مطرح شده است؟"، گفت: حوزه فضایی یک حوزه کاملاً صلح‌آمیز، در جهت رفاه بشریت و آرامش مردم است و اصولاً یک فناوری غیرنظامی محسوب می‌شود؛ تا امروز در این زمینه محدودیتی برما اعمال نشده است.

 

 

وی درباره مدت زمان ساخت ماهواره بومی اظهار کرد: ساخت و پرتاب ماهواره بومی بین 8 تا 10 سال طول می‌کشد و ان‌شاءالله تا قبل از افق 1404، مشروط به تأمین منابع مورد نیاز، این امر محقق می‌شود.

 

 

وی به اهمیت و ضرورت شورای عالی فضایی کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طبق قانون دبیر این شورا، رئیس سازمان فضایی است که دستورکارهای مرتبط قبل از طرح در این شورا، در کمیسیون راهبردی مطرح و مقدمات کار فراهم می‌شود.

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات