مورخ تاریخ اسلام گفت: حتى یک شبه آدم نیمه عاقل هم در هیچ جاى دنیا نمى توانید پیدا کنید که به حسن نیت آمریکا اعتماد داشته باشد ، چرا برخی اینقدر نسبت به تواناییهاى کشور خود مأیوس هستند ؟!!

با آقای دکتر حشمت الله قنبری مورخ برجسته تاریخ اسلام در خصوص روند مذاکرات هسته ای و موضع دولتمردان و سیاست های قدرت های استکباری و همچنین جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان به گفت و گو نشسته ایم:

 

به نظر شما دلیل نحوه تعامل برخی دولتمردان با منتقدان چیست و چرا به طور هدفمند این گونه القا می شود که اگر مذاکرات به شکست منجر شود و یا توافقی به دست نیاید، کشور دچار بحران و مشکلات اقتصادی بزرگ خواهد شد؟

 قنبری : چند وقتى است که ادبیات برخی مسئولان تعجب بر انگیز است ، من نمى دانم آیا از سر لجاجت با منتقدین خود و برخی سیاستها این گونه سخن مى گویند ؟! یا اینکه این مواضع تمام آن چیزى است که در متن قوه عاقله مجموعه آنها مى گذرد ؟!! در هر دو حالت جز تاسف و اندوه به جا نمى ماند ، و البته سالیانى است که روح عوام زدگى بر جان و شالوده فکرى برخى از مسئولان اجرایی حاکم شده است ، و بیجا نیست اگر بگوییم روح حاکم بر این مسئولان در چند دوره گذشته روح واحدى است که به اشکال مختلف ظهور و بروز پیدا مى کند ، و به نظر مى رسد که نقطه پایانى هم برایش متصور نباشد ، اما آنچه که برخی مقام ها را از اسلافش متمایز کرده است ، جسور بودن در جسارت بخشیدن به دشمن است ، من فکر مى کنم چنین موضع گیری هایی بیشتر، گروه مذاکره کننده هسته اى را تضعیف و تحقیر می‌کند ، بالاخره مذاکره کنندگان محترم نمایندگان حناب آقاى رئیس جمهور هستند ، هنگامی‌که تصورى نادرست و غیر واقعى از کشور چهره اى نحیف ، تضعیف شده ، و تحقیر پذیر به تصویرکشیده شود و کمتر اعتمادى به اقتدار ملى و توانایی هاى داخلى در مواضع به چشم بخورد ، عملا تیم مذاکره کننده قبل از ورود به مذاکرات ضربه فنى شده اند .

 

اعتدال و تدبیررا از نظر اصول اسلامی و مبانی اعتقادی ملت بزرگ و انقلابی ایران را چگونه مقایسه  و ارزیابی می کنید؟

تعریفی که برخی از اعتدال و تدبیر و امید بخشى به مردم دارند با آنچه در مبانى اعتقادى ملت ما وجود دارد ، متفاوت است ، یا اینکه محور امید و اعتدال و تدبیر در جاى دیگرى مونتاژ شده است ، اما هرگز فکر نمى کردم،  رطب و یابس این کشور را به مذاکراتى گره بزنند که کمترین امیدى به توفیق آن نیست ، البته نفس مذاکرات بسیار خوب و مورد حمایت همگان است ، اما خوش بینى به آمریکا و غرب و نتیجه مذاکرات ریشه در حسن نیت و تلاقى و تفاهم طرفین مذاکره دارد ، طرفین  مذاکره با ایران اسلامى چه کسانى هستند ؟!! شما حتى یک شبه آدم نیمه عاقل هم در هیچ جاى دنیا نمى توانید پیدا کنید که به حسن نیت آنها اعتماد داشته باشد ، چرا آب به آسیاب چنین دشمن قسم خورده ، بى ادب و هتاکى ریخته می شود؟!! چرا برخی اینقدر نسبت به تواناییهاى کشور خود مأیوس هستند ؟!! 

 

دلیل اعتماد و خوش بینی برخی دولتمردان به غرب در مذاکرات هسته ای چیست، نکته بعدی این که آیا می توان به آمریکا به عنوان شیطان بزرگ اعتماد کرد با توجه به سوابق تاریک آن در تمام زمینه ها و سیاست های خصمانه ای که همچنان ادامه دارد و حتی اخیرا بر ادامه اجرای تحریم ها علیه ایران حتی با وجود مذاکرات هسته ای تاکید کرده است؟

-البته بنده احساس مى کنم بعضیها نگران انتخابات آتى مجالس خبرگان و شوراى اسلامى هستند!! این نگرانى بی مورد است ، زیرا مجلس خبرگان به اعتبار فخامت و برجستگى و علم و فضل اعضاى محترمش مصالح کشور را از افقى بسیار بالاتر از بازیهاى سیاسى کارانه مشاهده مى کنند ، و مردم نیز در تشخیص و انتخاب مجتهد خبره صاحب صلاحیت ، ولى شناس و مجاهد تکلیف خود را مى دانند. مگر در مسیر مذاکرات مجلس شورای اسلامی ما برخوردى مانند برخورد کنگره آمریکا کرده است ؟!! مگر قانونى براى محدود ساختن اختیارات اجرایی وضع کرده اند؟!!

ملتى که انقلاب را با خونهاى مقدس به دست آورده و حفظ کرده و بیست و هفت سال است که آمریکا را شیطان بزرگ و انگلیس را روباه پیر شناخته و بر آنها تاخته است ، باور کنید همه دوست دارند نام رئیس جمهور محترم تاریخى شود ، اما کیفیت تاریخى شدن هم مهم است ، مذاکرات ملى شدن نفت را بخوانید تا علت توفیق آن مقطع از تاریخ کشور را بشناسید ، قوام السلطنه و مصدق السلطنه هر دو تاریخى هستند ، امیر کبیر هم البته از نوع میرزا تقى خانش تاریخى است ، ما دوست داریم همیشه به شما افتخار کنیم ، شما خیلى به مهر ورود و خروجیهاى اروپا و آمریکا بروها فکر نکنید ، مشکلات بسیار مهمترى براى برطرف کردن وجود دارد ، شما با سر و سامان دادن به بودجه کشور و کاستن از هزینه هاى ویرانگرى که  برخی افراد به عمران و آبادانى کشور تحمیل مى کند توجه داشته باشید ، شما مسیر هزینه کردن بودجه عمومى کشور را به نفع تولید و اشتغال تغییر داده و هموار کنید ، دست انداز تحریم قابل کنترل و پاکسازى است .از ناحیه آمریکا و جبهه استکبار جهانی خیری به ملت ایران نمی رسد.

جایگاه منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می کنید با توجه به برخی مواضع متاسفانه متزلزلی که از سوی برخی به  گونه ای اتخاذ می شود که گویی ما در برابر آمریکا و قدرت های سلطه گر دست بسته هستیم و مستکبران دست بالا را دارند؟

در خاتمه عرایضم خیرخواهانه و مشفقانه عرض مى کنم از آمریکا و جبهه استکبار جهانى خیرى به این ملت نخواهد رسید ، بر فرض محال اگر بتوانید تسلیم هم بشوید آنها دست از تحقیر و تحمیل به کشور ما نخواهند کشید ، البته من به هوشمندى دشمنان انقلاب اسلامى مقدارى خوشبین تر هستم و معتقدم آنها مى دانند که منشاء قدرت و اراده ملت ایران در کجاست ، و اعتقاد آنها به قدرت بازدارندگى انقلاب اسلامى و ملت بزرگ ایران بسیار بیشتر از آن است که از شبکه هاى وابسته و یا واداده مى شنوند ، و با همین محاسبات کمتر از برخی مسئولان خود ما دچار خطا و اشتباه استراتژیک شده اند. امروز ملت ما متحدتر ، هوشیارتر و قوى تر از همیشه است و دنیای استکبار موثر بودن اقتدار ملى و منطقه اى و فرامنطقه اى نظام جمهورى اسلامى را بهتر از گذشته درک کرده است ، و مى داند براى مصالحه با جمهورى اسلامى هیچ گزینه اى جز برون رفت از وضع موجود را ندارد، ملت ایران نیز حاضر است این فرصت را در اختیار آنها بگذارد ، این مهم را باید مسئولان خود ما نیز درک کنند. منبع: تسنیم

 انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات