لرستان خبر گزارش می دهد؛

عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقر العلوم(ع) گفت: یکی از مهم ترین کارکردهای شب قدر توجه به حجت خدا و قطب عالم امکان حضرت مهدی(عج) است که واسطه رزق تمامی انسان هاست.

به گزارش لرستان خبر، شب قدر همان شبى است که در تمام سال شبی به خوبى و فضیلت آن نمى‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه . ملائکه در آن شب به اذن پروردگار به زمین نازل مى‌شوند و به خدمت امام زمان(عج) مشرّف مى‌شوند و آنچه براى هرکس مقدّر شده است بر امام زمان(عج) عرض مى‌کنند.

 

شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان فضیلتش بیشتر از شب نوزدهم است و باید اعمال آن شب را از غسل، احیا، زیارت، قرآن بر سر گرفتن، صد رکعت نماز، دعاى جوشن کبیر و... را در این شب به جا آورد و در روایات تأکید شده بر غسل و احیاء و جد و جهد در عبادت در این شب و شب بیست و سوم، و هم چنین شب قدر یکى از این دو شب است.

 

شیخ کلینى روایت کرده: حضرت باقر(ع) در شب بیست و یکم و بیست و سوم دعا می‌‏خواندند تا نیمه شب و بعد از آن شروع مى‌کردند به نماز خواندن.

 

شیخ مفید فرموده: در این شب صلوات بسیار فرستاده شود و سعى و کوشش شود در نفرین بر ظالمان آل محمد(ع) و لعن بر قاتل امیرالمؤمنین(ع)؛ روز بیست و یکم روز شهادت حضرت امیر المؤمنین(ع) و مناسب است زیارت آن حضرت .

 

در تعیین یکى از شب‌هاى ماه رمضان به عنوان شب قدر، بین علما و دانشمندان اختلاف وجود دارد؛ اما مشهور و معروف روایات این است که شب قدر در دهه آخر ماه رمضان و شب بیست و یکم یا بیست و سوم قرار دارد.

 

می‌توان گفت فلسفه مخفى بودن شب قدر در میان شب‏‌هاى سال، یا در میان شب‏ هاى ماه مبارک رمضان براى این است که مردم به همه این شب‏‌ها اهمیت دهند، همان‌گونه که خداوند رضاى خود را در میان انواع طاعات پنهان کرده تا مردم به همه طاعات روى آورند و غضبش را در میان معاصى پنهان کرده تا از همه بپرهیزند و دوستانش را در میان مردم مخفى کرده تا همه را احترام کنند و اجابت را در میان دعاها پنهان کرده تا به همه دعاها روی آورند و اسم اعظم را در میان نام‏‌هایش مخفى ساخته تا همه را بزرگ دارند و وقت مرگ را مخفى کرده تا در همه حال آماده باشند.

 

مراسم احیای شب نوزدهم ماه رمضان در مسجد جمکران

 

در بحار الانوار جلد ۹۴ آمده که به امیرمؤمنان على(ع) گفتند ما را از شب قدر آگاه کن. حضرت فرمود: شک ندارم که خداوند به خاطر کمک کردن و مهلت دادن به شما آن را از شما مى‌پوشاند، چون اگر آن را به شما اعلام مى‌کرد، در همان شب عمل مى‌کردید و در غیر آن شب، عبادت را ترک مى‌کردید.

 

شب قدر مخفی شده تا ما بیشتر به درگاه خدا برویم

 

حجت الاسلام امیر جهانی‏، عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقر العلوم(ع)، در این زمینه ظهار کرد: روایت متقنی مبنی بر اینکه کدام یک از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم شب قدر است‏ نداریم.

 

وی اضافه کرد: در روایات از ائمه(ع) آمده که خداوند چون دوست دارد بندگانش بیشتر به سمتش بروند این شب را مخفی کرده است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دین برنامه‌ای است که انسان‌ها بتوانند از تمامی استعدادها و امکانات برای رستگاری بهره گیرند‏، ادامه داد: یکی از این امکانات زمان است و نوع استفاده از این زمان‌ها را هم یاد داده و یکی از این زمان‌ها شب قدر است.

 

حجت الاسلام جهانی تصریح کرد: شب قدر ظرفیت ویژه‌ای برای تأمین ابدیت ما دارد و اگر از این زمان بخوبی استفاده کنیم می‌توانیم ادامه حیات خویش را به سمت خدا جهت دهیم.

 

اوج نعمت زمان در شب قدر معنا می‌شود

 

 عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) افزود: شب قدر یک شب استثنایی و ویژه است و اوج نعمت زمان در شب قدر معنا می‌شود.

 

حجت الاسلام جهانی با تأکید بر اینکه یکی از کارکردهای شب قدر آمرزش و بخشش انسان‌ها توسط خدا است، گفت: انسان با انتخاب زندگی می‌کند و به همین دلیل می‌تواند انتخاب درست یا اشتباه داشته باشد.

 

شب قدر

 

وی تصریح کرد: خداوند برای انتخاب‌های بد و معصیت‌های ما زمانی را قرار داده که بتوانیم آمرزش و بخشش الهی را نصیب خودمان کنیم و این زمان همان شب قدر است.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) عنوان کرد: در واقع خداوند با ایجاد فرصت‌هایی مانند شب قدر دنبال بهانه‌ای می‌گردد تا ما را ببخشد.

 

حجت الاسلام جهانی بیان کرد: پیامبر(ص) می‌فرماید: اگر ماه مبارک رمضان تمام شود و فردی غفران و بخشش خداوند را نصیب خود نکند شقی و بدبخت است.

 

شب قدر و توجه به حجت خدا و قطب عالم امکان

 

وی با بیان اینکه شب قدر، شب اندازه گیری است، ابراز کرد: بدون برنامه‌ریزی نمی‌توان مراحل رشد و تعالی را طی کرد ، خداوند در شب قدر به ما یاد می‌دهد که برنامه‌ها و حاجت یک ساله خود را درخواست کنیم تا خداوند نیز طبق مقدرات الهی آن‌ها را تنظیم کند.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان اینکه زندگی یعنی گام برداشتن در مقدرات و برنامه ریزی الهی، عنوان کرد: یکی از مهم ترین کارکردهای شب قدر توجه به حجت خدا و قطب عالم امکان است.

 

حجت الاسلام جهانی ادامه داد: شب قدر برای این است که به بهانه آمدن در خانه خدا با ولی خدا یعنی امام زمان(عج) آشنا شویم.

 

 

وی یادآور شد: در این شب ملائکه نازل می‌شوند تا برنامه‌های فردی و اجتماعی انسانها را خدمت ولی عصر(عج) بدهند تا ایشان امضا کنند.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه حضرت ولی عصر(عج) واسطه رزق تمامی انسان‌هاست، گفت: افرادی که تحت حاکمیت حق اجتماع را راهبری کنند، جامعه الهی می‌شود و این مهم محقق نمی‌شود مگر اینکه ولایت امام زمان(عج) را بپذیریم.

 

حجت الاسلام جهانی ابراز امیدواری کرد اگر در شب نوزدهم از فضایل و برکات شب قدر غافل شدیم، باید کاری کنیم که شب بیست و یکم بتوانیم توجه ولی عصر(عج) را به سمت خود جلب کنیم و برگه سیاه زندگی خویش را سفید کنیم و روی سفید زندگی را برای آینده خودمان رقم بزنیم. منبع: مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات