سرکنسول ایران در کربلا مطرح کرد؛

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا با تاکید بر اینکه زیارت اربعین، مانور بزرگ سیاسی و اجتماعی شیعیان است، گفت: پیش بینی می شود امسال در حدود ۲.۵ میلیون زائر در اربعین در کربلا باشند.

به گزارش لرستان خبر،  میرمسعود حسینیان آخرین توصیه ها به مسافران عتبات در ایام اربعین را اعلام کرد.

 

 

وی با بیان اینکه مراسم اربعین، یکی از مهترین یا مهمترین تجمع شیعیان جهان در سال به شمار می رود گفت: این تجمع عظیم، ‌علاوه بر جنبه های اعتقادی و معنوی، یک مانور بزرگ سیاسی اجتماعی نیز محسوب می شود و از این جهت، در سالهای اخیر که تکفیری ها در منطقه فعال شده اند، از حساسیت بیشتری برخوردار شده است.

 

 

حسینیان با اشاره به حضور ۲ میلیونی زائران ایرانی در سال گذشته در آمارهای رسمی گفت: پیش بینی می شود که این آمار، امسال به حدود ۲.۵ میلیون نفر افزایش یابد.

 

 

وی با بیان اینکه حضور میلیونی زائران ایرانی در موسم اربعین نیازمند تلاشها و تمهیدات لازم از سوی دو کشور ایران و عراق است گفت: این تلاشها با هدف تسهیل زائران صورت می گیرد و ما نیز توقع داریم زائران ایرانی، توصیه ها و نکات اعلام شده را مد نظر قرار دهند.

 

 

پرهیز از حرکت های انفرادی

 

 

سرکنسول جمهوری اسلامی در کربلا، زائران ایرانی را به پرهیز از حرکت های انفرادی فراخواند و گفت:‌ زائران، حتی الامکان از سامانه سماح که سازمان حج و زیارت به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار داده استفاده کنند که امتیازات خوبی برای زائران در نظر گرفته است و اولویت در اعزام نیز متعلق به افرادی است که از این طریق ثبت نام کرده اند.

 

 

کاهش زمان زیارت

 

 

وی کاهش زمان زیارت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: خود عراقی ها پس از طی مسافت طولانی که برای رسیدن به کربلا طی می کنند، توقف کوتاهی داشته و به شهرهای خود باز می گردند‌ و با توجه به اینکه امکانات کربلا محدود است، کوتاهتر کردن دوره مسافرت، به زائران ایرانی توصیه می شود به ویژه اینکه بعد از اربعین، تمام امکانات مردمی جمع می شود.

 

 

اخذ گذرنامه

 

 

حسینیان ادامه داد:‌ زائران گرامی، حتما نسبت به تهیه گذرنامه اقدام نمایند و تا به الان، برنامه این است که از عبور افراد بدون گذرنامه و ویزا، جلوگیری شود.

 

 

وی داشتن امکانات اولیه را از دیگر توصیه ها به زائران اربعین دانست و گفت: با توجه به جمعیت بالا و محدودیت امکانات، زائران انتظارات خود را کم کنند و این پیش فرض را داشته باشند که ممکن است برخی کمبودها وجود داشته باشد.

 

 

توجه به مسائل بهداشتی

 

 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا بر اهمیت مسائل بهداشتی و درمانی تاکید کرد و گفت:‌ با توجه به حداقل ۸۰ کیلومتر مسیر پیاده روی و جمعیت بالا و نیز احتمال بیماری های واگیردار، لازم است که زائران نکات بهداشتی را رعایت کرده و از خوردن و نوشیدن غذاها و آبهای متفرقه خودداری کنند.

 

 

داشتن مدارک شناسایی

 

 

وی به داشتن مدارک شناسایی اشاره کرد و گفت:‌ بهتر است که مدارک شناساییبه صورت گردن آویز، همراه زائران باشد.

 

 

حسینیان در پایان خاطر نشان کرد: سفر اربعین، یک سفر زیارتی و معنوی است و معتقدیم که این سفر و این تجمع عظیم، با عنایت و لطف الهی شکل می گیرد و امیدواریم که با تلاش و همکاری زائران، سفر پربار معنوی را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات