در محضر مداح شهیر و با سابقه لرستانی؛

علیرضا قهرمانی ۵۳ سال برای امام حسین(ع) مداحی کرده و حاصل این سال‌ها را در توصیه‌ای به جوانان عنوان می‌کند و از آنها می‌خواهد در روش و منش و کردار «حسینی» باشند.

به گزارش لرستان خبر و به نقل از مهر، آغاز ماه محرم بهانه ای شد تا دلمان هوایی مصاحبه هایی با این رنگ و بو شود و به سراغ یکی از مداحان برجسته استان برویم. پس از پرس و جو بالاخره شماره تماس علیرضا قهرمانی از پیرغلامان اباعبدلله الحسین(ع) در لرستان را پیدا کردیم تا پای صحبت هایش بنشینیم.

 

 

مداحی که ۵۳ سال مداحی امام حسین(ع) را کرد

 

 

در ابتدای صحبتش می گوید متولد ۱۳۳۲ هستم و امسال اگر خدا قسمت کند ۵۳ سال است که مداحی می کنم؛ با یک حساب سرانگشتی فهمیدم از سنین بسیار پایین مداحی را شروع کرده و با حسرت با خودم گفتم خوشا به حالش نوکری اباعبدلله(ع) قسمت هر کسی نمی شود.

 

 

صحبت هایش را ادامه می دهد که اولین بار برای یک هیئت زنجیرزنی مداحی کرده و از اوایل انقلاب مداح هیئت محله «درب دلاکان» خرم آباد است، از برادران شهیدش می گوید و اینکه خانواده اش یکی از خانواده های انقلابی و سینه سوخته این شهر هستند.

 

 

از فضای مداحی های قبل از انقلاب می پرسم و در پاسخم می گوید قبل از انقلاب فضای خفقان وجود داشت و می خواستند همه چیز زیر سلطه خودشان باشد، الحمدلله با پیروزی انقلاب اسلامی فضای مداحی ها رنگ و بوی بسیار خوبی به خودش گرفت و من این افتخار را دارم که تمام هشت سال دفاع مقدس را در جبهه ها برای رزمندگان اسلام مداحی می کردم.

 

 

کسی که قمه می زند جزو دار و دسته امام حسین(ع) نیست

 

 

نظرش را در مورد قمه زنی در عزاداری می پرسم که می گوید در قرآن آمده که کسی که صورت خود را خراش دهد و از آن خون بیاید باید به اندازه آن کفاره دهد، تکلیف قمه زدن که معلوم است!

 

 

صحبت هایش را با این جمله تکمیل می کند: کسی که قمه می زند جزو دار و دسته امام حسین(ع) نیست.

 

 

قهرمانی از لحن مداحی ها می گوید که باید به گونه ای باشند که ائمه اطهار(علیهم اسلام) در آنها سبک شمرده نشوند چرا که هرچه داریم از ائمه اطهار(علیهم السلام) داریم و افتخار ما هستند.

 

 

به سخن معروف امام خمینی(ره) اشاره می کند که می فرمایند محرم و صفر که اسلام را زنده نگه داشته و ادامه می دهد که ما باید احترام این دو ماه را داشته باشیم.

 

 

قهرمانی از گرایش فراوان مردم جهان به دین اسلام می گوید و ادامه می دهد که ما باید با رفتار و کردارمان پیامبراسلام(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) را به غیرمسلمانان بشناسانیم.

 

 

توصیه مداح پیر به جوانان: «حسینی» باشید

 

 

از علاقه مندی افراد در ادیان دیگر به امام حسین(ع) می گوید و در تکمیل صحبت هایش ادامه می دهد که هرکس در خانه امام حسین(ع) بیاید دست خالی برنمی گردد.

 

 

از آثار مداحی در زندگی شخص اش می پرسم و می گوید مردم به احترام امام حسین(ع) با احترام با من برخورد می کنند.

 

 

در مورد نگاه مردم به ماه محرم می گوید برخی از مردم را در خیابان می بینم از ماه ها قبل برای محرم روزشماری و بی قراری می کنند.

 

 

می گویم توصیه ای به جوانان به خصوص مداحان جوان کنید و در پاسخ می گوید من کوچکتر از آنی هستم به مداحان بزرگوار توصیه کنم فقط به همه می گویم «حسینی» باشید.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات