دبیر کمیته رسیدگی به تخلفات اخلاق حرفه ای در فوتبال از مشکوک بودن ۳ مسابقه در کل بازی های لیگ دسته یک خبر داد و گفت: تمام اسناد و مدارک را به کمیته انضباطی دادیم و شاید عده ای باید خودشان را برای خداحافظی همیشگی از فوتبال آماده کنند.

حجت الاسلام علیپور درباره اظهاراتی که در برنامه تلویزیونی « ۹۰» مبنی بر تخلفات صورت گرفته در لیگ دسته یک مطرح شد، اظهار کرد: جریاناتی در برنامه دیشب « ۹۰» دیدم که البته به عادل فردوسی پور بر نمی گشت چون او و سایر رسانه ها می خواهند خدمت کنند، اما دیدم یکی از اشخاصی که در چند دوره محروم شده و متهم به گرفتن وجوه مختلف و انجام برخی تخلفات دیگر بود، هم به عنوان یکی از مدعیان صحبت می کرد.

** برخی افراد در ۹۰ دیشب، با یکی از دلال های معروف ارتباط داشتند

وی افزود: او و برخی افراد دیگر با یکی از دلال های معروف ارتباط داشتند و چون این دلال تا نیم فصل با سرمربی این تیم کار می کرد یک هفته بعد از نیم فصل مدیر باشگاه، سرمربی این تیم را عوض کرد و دلال هم دستگیر شده بود. مدتی پس از آن و بعد از آزادی اش به سراغ مربیان و بازیکنان تیم های رقیب آن تیم مربوطه می رفت. البته این دلال جزو یکی از عناصر اصلی اسناد و مدارک مربوط به تخلفات است که در اسرع وقت برخورد لازم خواهد شد.

** ماجرای پیشنهاد به حاجی پور هیچ ارتباطی به برق شیراز و آیت اللهی نداشت

وی در واکنش به" بحث هایی که درباره اتهام تبانی به باشگاه برق شیراز، پیگیر نشدن هادی آیت اللهی، نایب رییس فدراسیون و توضیحات البرز حاجی پور داور بازی مربوطه" مطرح شد نیز به ایسنا گفت: ما این بحث را فردای همان روزی که حاجی پور اطلاع داده و گزارش داده بود پیگیری کردیم و از مدیران باشگاه برق شیراز و سایر مسئولان فوتبال از جمله آیت اللهی توضیح خواستیم. همچنین با هماهنگی مراجع انتظامی و قضایی تصاویر ضبط شده در دوربین های هتل را هم بررسی کردیم و پس از تمامی پیگیری ها مشخص شد که شخصی متهم اصلی این قضیه بوده و زمانی که البرز حاجی پور در اتاقش نبوده کتاب های حافظ را به داخل آنها برده است. اصلا این موضوع ارتباطی به باشگاه برق شیراز نداشت و ظاهرا موضوع دعواهای بین سازمانی بود که برخی می خواستند باشگاه برق شیراز را به این تخلفات متهم کنند. اصلا داوری در سطح البرز حاجی پور را که نمی توانستند با سکه و موارد مشابه تحت تاثیر قرار دهند بنابراین این موضوع نه ارتباطی به باشگاه برق و نه به آیت اللهی داشت.

** کمالوند و کریمی با سناریوی هدفمندی می خواستند آیت اللهی را تحت فشار بگذار ند

حجت الاسلام علیپور با بیان این که اظهارات فراز کمالوند و مرتضی کریمی در برنامه « ۹۰» هدفمند بود، گفت: من صحبت ها و موضع گیری های آنها را کاملا هدفمند دیده ام که بر اساس سناریوی هماهنگ شده ای می خواهند آیت اللهی را به عنوان رییس کمیته رسیدگی به تخلفات در فوتبال را تحت فشار قرار دهند. طبق اصل ۴ اصول اخلاقی پنجگانه فیفا و AFC که تمام کشورها به اجرای آن در مسابقات باشگاهی شان متعهد شده اند، هر کدام از مدعیان تبانی، تخلف و… اگر موردی را ببینند و آن را اطلاع ندهند در صورت اثبات آن تخلف محرومیت دو ساله ای برای کسانی که می دانستند و نگفته اند تعیین شده است.

** چرا آنها پایان فصل اعتراف می کنند؟ !

وی افزود: اگر آنها مدعی هستند چکی در وجه داور یا اشخاص دیگری صادر شده است، چرا بعد از یک سال و در پایان فصل اعتراف می کنند؟ ! چرا با تهدیدهایشان می خواهند دهان مخالفان را بنندند. این خودش یک جرم جدید و بالاتری است. آنها می توانستند که کمیته رسیدگی به تخلفات اخلاق حرفه ای، کمیته انضباطی، حراست فدراسیون و اصلا دفتر سایر مسئولان فدراسیون مراجعه کرده و اطلاعات لازم را بگویند. یا حتی اگر درباره دوپینگ بازیکنان اطلاعات دقیقی دارید، چرا همان موقع اعلام نمی کنید؟

** ۲ هفته است به باشگاه افشین پیروانی دعوتنامه دادیم اما خبری از آنها نمی شود!

دبیر کمیته رسیدگی به تخلفات اخلاق حرفه ای در فوتبال در واکنش به افشین پیروانی، سرمربی سنگ آهن بافق مدعی بود بارها از دوپینگ در لیگ دسته یک صحبت کرده، اما کسی به آن رسیدگی نمی کند و حتی از او اطلاعات نمی گیرد، نیز اظهار کرد: ما دو هفته است که دعوت نامه را به سنگ آهن بافق داده ایم و اعلام کرده ایم که بیایند و موارد مدنظرشان را اطلاع دهند، اما هیچ اقدامی از آنها صورت نگرفته است. ما خیلی وقت ها گفته ایم حرف هایتان نزد ما محرمانه می ماند و اصلا مشخص نمی شود مثلا افشین پیروانی چه توضیحاتی درباره تخلفات لیگ یک به ما گفته است. وقتی این ضمانت را داده ایم چرا دیگر باید نگران باشند.

** جرات نوشتن یک سطر گزارش محرمانه را ندارند!

وی افزود: بنده شخصا به چند شهرستان سفر کرده ام و مسئولان حراست فدراسیون هم سفرهایی داشته اند و با مدیران و مربیان صحبت کرده ایم، اما متاسفانه حتی جرات نوشتن یک سطر گزارش را هم ندارند! پس ما چطور به اظهارات شفاهی آنها اکتفا کنیم؟ در بحث های شفاهی هر کسی می تواند بگوید در لیگ یک فلان تخلف وجود دارد یا فلان مربیان و بازیکنان اقدام به تبانی می کنند. ما از همه آنها خواسته ایم حتی اگر به کسی مشکوک هم هستید به ما بگویید تا شماره تلفن و سایر راه های ارتباطی او با اجازه از مراجع قضایی توسط مراجع ذیصلاح کنترل شود اما آنها چنین نکردند. فقط می گویند شنیده ایم.

وی گفت: البته مواردی وجود داشته است که احتمال تبانی را مطرح کردند و نام بازیکن خاصی را برده اند، اما بعد از مسابقه دیده ایم تیم متهم به تبانی بازی را برده است و حتی بازیکن مذکور مثلا دو گل هم زده است. خب خود به خود این احتمال ها و اتهام ها خنثی شده است.

** نظارت ها در فصل گذشته لیگ یک ویژه بود

علیپور به نظارت ویژه فدراسیون فوتبال در لیگ دسته یک از ابتدای فصل گذشته خبر داد و گفت: مجموعه فدراسیون فوتبال شامل کمیته داوران، سازمان لیگ، کمیته انضباطی، کمیته رسیدگی به تخلفات اخلاق حرفه ای و… انصافا سنگ تمام گذاشتند، نظارت ها بسیار بیشتر و ویژه تر شد. آنها وقت گذاشتند وقتی اطلاعاتی جمع آوری می شد، آنها را در اختیار مدیران و مربیان باشگاه ها قرار می دادیم و سعی می کردیم از هر تخلف احتمالی پیشگیری کنیم. طبق اسناد و مدارکی که الان وجود دارد بارها در بازی های لیگ یک و حتی لیگ دو پیشگیری کرده ایم و اشخاصی که ورود به تبانی کرده اند همه در سوابق شان درج شده است. نتیجه تمام کارهای انجام شده این بود که از باشگاه ها خواستیم برای به خدمت گرفتن مربیان در ابتدای فصل بیایند و از ما استعلام بگیرند، چون اطلاعات ما نسبتا کافی است.

** ۴ باشگاه از شهرداری تبریز شکایت کردند

علیپور درباره شکایت هایی که علیه باشگاه شهرداری تبریز شده نیز به ایسنا گفت: ۲۶ اسفند شکایت و گزارش رسمی علیه شهرداری تبریز از سوی باشگاه پاس همدان به دست ما رسید. مدتی بعد در همان اسفند، باشگاه شهرداری تبریز هم در مواردی علیه باشگاه پاس شکایت کرد. ما تمام اتهاماتی که دو طرف به یکدیگر زده اند را رصد کردیم و اوضاع مراقبت می شد. از آن زمان به بعد کسی اقدامی نمی کرد چون می دانستند بیش از پیش در کمین گاه نهادهای نظارتی قرار دارند.

وی در این باره ادامه داد: چهار باشگاه پاس همدان، شهرداری یاسوج، استقلال خوزستان و شهرداری بندرعباس از باشگاه شهرداری تبریز با استناد به اظهارات و مدارکشان شکایت کردند که پرونده کلی آنها ساماندهی و در اختیار کمیته انضباطی قرار گرفت. همان طور که گفتم اگر موارد جدیدی باشد در قالب ضمیمه آن را به کمیته انضباطی می دهیم. من از خدا می خواستم که این پرونده به احراز تبانی و تغییر نتایج تیمی، منجر نشود. اما اگر شود فدراسیون با احدی تعارف ندارد و حکم قاطعی را صادر خواهد کرد. هیات رییسه فدراسیون و سازمان لیگ مصوبه کرده اند که می بایست متخلفین به اشد مجازات فوتبالی محکوم شوند.

** مدیری بخاطر سرمربی تیمش می خواست از فوتبال برود

علیپور با بیان این که به برخی باشگاه ها در ابتدای فصل اعلام شده که ضمانت بعضی از مربیان سنگین است و بهتر است از جذب آنها جلوگیری کنند، اظهار کرد: ما این اطلاع را به مدیران باشگاه ها دادیم و حتی این مدیران تعهد دادند که اگر تخلف یا هر گونه تخلفی از سوی مربی تیم شان دیدند باید آن را به ما و سایر دستگاه های نظارتی در فدراسیون اطلاع دهند و در جهت ممانعت شروع یا روند تخلفات احتمالی جلوگیری کند. سال گذشته مدیری بود که بعد از هفته دوم لیگ آمد و گفت من می خواهم تعهدم را پس بگیرم و وقتی که گفتیم این تعهد پس از سال ها و زمانی که در فوتبال نباشید هم نزد ما می ماند، می گفت من اصلا به خاطر سرمربی تیمم می خواهم از فوتبال بروم. این تعهدها مسئولیت دارد و به این خاطر است که ما به باشگاه ها می گوییم که دقت کنند.

** استفاده از مربیان خاص یعنی شاید به دنبال استفاده از جریان های ناسالم هستند

دبیر کمیته رسیدگی به تخلفات و اخلاق حرفه ای در فوتبال گفت: وقتی باشگاهی می رود و بدون توجه به تذکرات ما مربی خاصی را انتخاب می کند از همان اول مشخص است که ظاهرا نمی خواهد از راه سالم به موفقیت برسد. این شرایط باعث از بین رفتن امنیت روانی سایر تیم ها می شود. آنها همیشه نگرانند نکند نتیجه فلان مسابقه تبانی باشد و یا عده ای مشغول تخلف در بازی های لیگ یک باشند.

** لیگ یک تبعیدگاه مربیان محروم نیست

علیپور در پاسخ به این سوال که چرا لیگ یک را تبعیدگاه بازیکنان لیگ برتری کرده اید، از این باب که اگر تخلفی صورت گرفته چرا خاطیان محروم نمی شوند؟ نیز تصریح کرد: چنین نیست. اولا این که ما به فیفا و AFC تعهد داده ایم که مسابقات لیگ برتر در سه موضوع تبانی، دوپینگ و زد و بند پاک است که اخیرا دو اصل دیگر هم به این ها اضافه شده است. بنابراین مقررات در لیگ برتر سختگیرانه تر بوده و وقتی بخشی از تخلفات اشخاص نیز ثابت می شوند، خود به خود آنها نمی توانند تا مدتی در لیگ برتر کار کنند. اما بعضی از تخلفات دیگرشان هنوز به اثبات نرسیده و در حال بررسی است. بنابراین مجوز فعالیت شان در لیگ یک صادر می شود. طبیعتا اگر همه تخلفات به اثبات برسد، آنها از فعالیت در فوتبال محروم می شوند.

** اطلاعات بدهید کمتر از یک ساعت پیگیری نکردیم ما متخلفیم!

وی از مدعیان و مطلعین تخلفات در فوتبال خواست تحت هیچ شرایطی در این باره گمانه زنی نکنند و افزود: بدون سند کسی را متهم کردن جرم است. اگر کسی هم از تخلفی اطلاع دارد نباید در رسانه ها گمانه زنی کند و می بایست نزد مراجع ذیصلاح مراجعه و اطلاع رسانی کند. ما شبانه روزی در خدمت آنها هستیم. اگر آنها گفتند و ما موضوعشان را پیگیری نکردیم، ما متخلفیم!

** احتمالا عده ای باید خودشان را برای خداحافظ همیشگی از فوتبال آماده کنند

علیپور در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در احکام صادره شاهد محرومیت های جدی برای برخی از افراد و یا لغو مجوز حضور بعضی تیم ها در لیگ برتر باشیم، به ایسنا گفت: ممکن است چنین اتفاقی بیفتد. برخی از افراد بودند که بعد از محرومیت های مقطعی یا تذکراتی که به آنها داده شد، دیگر به سراغ این کار نرفتند، اما عده دیگری هم بودند که نه تنها دوباره به چنین تخلفاتی روی آوردند، بلکه شدیدتر هم کار کردند. ممکن است آنها دیگر باید خودشان را برای خداحافظی همیشگی از فوتبال آماده کنند. رای نهایی در این باره را به زودی کمیته انضباطی صادر می کند.

** تمام اسناد و اطلاعات تکمیلی را به کمیته انضباطی دادیم

دبیر کمیته رسیدگی به تخلفات اخلاق حرفه ای در فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا جمع آوری مدارکتان همچنان ادامه دارد و آنها را در اختیار کمیته انضباطی قرار داده اید نیز گفت: تقریبا تمام اسناد و مدارک لازم را جمع و تنظیم کرده ایم و تمامی را در اختیار کمیته انضباطی قرار داده ایم. روند دریافت اطلاعات جدید تقریبا کند شده است و اگر مورد جدیدی هم باشد در آینده به آن رسیدگی می کنیم. بنابراین کمیته انضباطی طبق قانون با بررسی های که پنج قاضی خواهند داشت حکمش را صادر می کند.

** وقتی کنترل دوپینگ جدی شد برخی بازیکنان مسن یکدفعه محو شدند

وی در واکنش به این که چرا لیگ یک در بحث کنترل دوپینگ نظارت جدی ندارد؟ گفت: نظارت ها وجود دارد، اما کنترل دوپینگ هم هزینه بر است و کمیته پزشکی فدراسیون باید در این زمینه توضیحات لازم را بدهد. آنچه مسلم است متاسفانه لیگ یک به پارکینگ بازیکنان بازنشسته تبدیل شده است. حضور یک بازیکن بالای ۳۵ سال در تیم با هدف بالا بردن تجربه تیمی و مدیریت در زمین خوب است، اما وقتی تیمی چندین بازیکن با این سن و سال دارد و دوندگی شان از حالت طبیعی خارج می شود مشخص است که می تواند موارد تخلف وجود داشته باشد. متاسفانه در حالت عادی میانگین دویدن بعضی از بازیکنان در لیگ یک در یک نیمه کمتر از ۱۵۰۰ متر است. این در حالی است که در فوتبال بین المللی صحبت از میانگین دویدن پنج هزار متر در یک نیمه می کنند. در سال های گذشته وقتی بحث کنترل دوپینگ در لیگ برتر جدی شد، چند بازیکن مسن یک دفعه محو شدند. البته سال گذشته هم ظاهرا بیشترین نمونه گیری در مسابقات لیگ یک شده است. جواب خیلی از آنها نیامده و اگر بیاید و تخلفی باشد رسیدگی خواهد شد.

** از کل مسابقات لیگ یک تنها ۳ بازی مشکوک است

علیپور در پایان با بیان این که از کل بازی های لیگ دسته یک در فصل گذشته تنها سه مسابقه به طور جدی مشکوک است، گفت: نتیجه سه بازی برای مشکوک است که اسناد و مدارک مربوط به آن را جمع و بررسی کرده ایم و به شکل ویژه ای روی آن کار می شود و با در نظر گرفتن همه جوانب رای نهایی صادر خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات